Автор Тема: Фотоапарати  (Прочитано 66258 пати)

Отсутен Power to the people

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2635
Одг: Фотоапарати
« Одговори #705 на: Јули 06, 2017, 14:11:19 pm »
Не беше обратно?
Kaj Грците за влез во МК кај Меџитлија е царина па пасошка контрола, а потоа кај нас е обратно, пасошка па на царина му отвораш багаж.

Богородица можеби е обратно, не знам...

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3286
 • Пиши лаже
Одг: Фотоапарати
« Одговори #706 на: Септември 01, 2017, 01:51:07 am »
Ај ке пишам тука, вајда ке каже некој...
Имам понуда за Fuji X10, за 200 евра.
Да се зема или не? Одлично сочуван.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


Отсутен Dzo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3050
 • GTI®
Фотоапарати
« Одговори #707 на: Септември 01, 2017, 06:38:03 am »
Земај. Јас доста време глеам да земам нешо а не ми се даваа мн пари, денес начекав бонус и се подновив со Fuji x100.
Прво сакав компакт со голем сензор, па за тие пари имаше и мирорлес, на крај испадна ова.
Вечерва што поиграв, сликите се стварно перфекција барем овие на темно и под сијалица :)
Разгледувам и некој мирорлес на Fuji, x-m1 и x-a1, ако добијам цена ке пазарм и еден таков.

Едит: фала на совет на сите поназад :)
« Последно менување: Септември 01, 2017, 06:50:46 am Dzo »

Отсутен ogledalo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 616
Одг: Фотоапарати
« Одговори #708 на: Септември 01, 2017, 09:03:42 am »
Fuji X10 e napreden compact/point-and-shoot so malku pogolem senzor od aparatite koi izumrea pred nekolku godini poradi telefonite, no daleku od segasnite modeli so 1" senzor. Sepak e 5 godini star model.
Znaci, bi trebalo da ocekuvas kvalitet na slika na nivo na podobrite/flagship smartfoni, nisto poveke. Moze Samsung S8 da e i bolji, samo sto nema zoom.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45146
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Фотоапарати
« Одговори #709 на: Октомври 16, 2017, 10:26:16 am »
Фантастично!
The G1 X Mark III borrows its APS-C sensor, but adds a fixed 24-72mm equivalent F2.8-5.6 zoom and combines them into a relatively compact body weighing just 400g/14oz.
https://www.dpreview.com/news/6883343466/canon-powershot-g1-x-mark-iii-puts-dslr-power-in-compact-body
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен ogledalo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 616
Одг: Фотоапарати
« Одговори #710 на: Октомври 16, 2017, 13:21:01 pm »
Se ok, samo cenata, no comment. Za taa cena moralo da ima fiksna 2.8 blenda barem ili nesto kako 1.8-2.8
https://www.amazon.com/Canon-PowerShot-G1-Mark-III/dp/B076BBL9HL?SubscriptionId=AKIAJHZHL2PTF4QQSIQA&tag=dpreviewbuybox-20&linkCode=xm2&camp=2025&creative=165953&creativeASIN=B076BBL9HL
Seuste probuvam da ja opravdam cenata, ne mi uspeva. Pa nema ni 4K video vo cenava. Battery life 200 shots  :-X
Da ne e nekoja greska?  :o

Vo sto e podobar od https://www.dpreview.com/reviews/sony-a6300 Ista tezina, skoro isti dimenzii ist kit objektiv. Samo sto Sony-vo e poeftin, ima 4K video, duplo pogolema baterija, nesto pobrz i moznost za promena na objektivi.
« Последно менување: Октомври 16, 2017, 13:34:18 pm ogledalo »

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45146
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Фотоапарати
« Одговори #711 на: Октомври 16, 2017, 13:33:22 pm »
Se ok, samo cenata, no comment. Za taa cena moralo da ima fiksna 2.8 blenda barem ili nesto kako 1.8-2.8
https://www.amazon.com/Canon-PowerShot-G1-Mark-III/dp/B076BBL9HL?SubscriptionId=AKIAJHZHL2PTF4QQSIQA&tag=dpreviewbuybox-20&linkCode=xm2&camp=2025&creative=165953&creativeASIN=B076BBL9HL
Seuste probuvam da ja opravdam cenata, ne mi uspeva. Pa nema ni 4K video vo cenava. Battery life 200 shots  :-X
Da ne e nekoja greska?  :o
Цената е слична со ДСЛР со слични перформанси и леќа. :)

Се сложувам дека требало константна ф2.8, ама па за APSC сензор тоа ќе е многу големо. Рачунај овој 2.8 е ист како на DSLR, зошто сензорот е ист. Иако Panasonic FZ200 на времето имаше ф2.8 https://www.dpreview.com/reviews/panasonic-lumix-dmc-fz200 по цела должина на објективот, сепак имаше ~15 пати помал сензор:

Сепак е еден од најдобрите компакти на светов.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен ogledalo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 616
Одг: Фотоапарати
« Одговори #712 на: Октомври 16, 2017, 13:39:18 pm »
Da mu ebam, osven a6300, full frame ima za poniska cena od Canonov
https://www.amazon.com/Sony-Full-Frame-Mirrorless-Digital-Camera/dp/B00FRDV06I?th=1

Отсутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1167
Одг: Фотоапарати
« Одговори #713 на: Октомври 16, 2017, 13:39:49 pm »
Вчера другарче зеде sony lumix gh4 на старо многу малце користен за 750 еврејки,  одличен апарат особено за видео.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45146
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Фотоапарати
« Одговори #714 на: Октомври 16, 2017, 13:45:23 pm »
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен ogledalo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 616
Одг: Фотоапарати
« Одговори #715 на: Октомври 16, 2017, 13:49:11 pm »
So objektiv, 28-70 kit lens e a7-cata.
Vo pixplus gledam stoi deka e na zaliha za 79000den, odnosno nesto pod 1300eur. Tolku negde e i vo Grcija, no so vraten danok 1100eur.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45146
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Фотоапарати
« Одговори #716 на: Октомври 16, 2017, 13:53:50 pm »
Држи вода стварно, нека излезе па ќе падне ваљда цената. Не би знаел.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9215
Одг: Фотоапарати
« Одговори #717 на: Октомври 16, 2017, 14:05:41 pm »
Не беше обратно?
Kaj Грците за влез во МК кај Меџитлија е царина па пасошка контрола, а потоа кај нас е обратно, пасошка па на царина му отвораш багаж.

Богородица можеби е обратно, не знам...

Имам внесувано на двете граници.

Двете граници е исто.

Значи на Меџитлија паркираш пред пасошка контрола. Одиш од лева страна (кај што е влезот уствари и даваш зелен картон) и тука ти ги спремаат документите.

На Богородица влегуваш во канцелариите, ти кажуваат каде. Ама најчесто е самата канцеларија што гледа спрема преминот. :)

На крај врвиш пасошко на грчка страна.

Па одиш кај нас.


Кај Бугарите се качуваш во тие кабините на Деве Баир.

Е сеа пази тука знаат да те зезнат.

Лани бев на граница и сакав да вратам ДДВ. Имаше прилично гужва и ладно камен. Како што застанав до тие царинските кабини, џандарот бугарски ме повика да продолжам, као да ми ги чекира пасошите. Му викам, повраток на ДДВ дрн дрн, ми вика као не се секирај, паркирај до границата и да одам после тоа во кабините.

Ни ги чекираше пасошите и јас се враќам во кабините.

Овие од кабините не ми го прифаќаа документот од Икеа као како да знаеме што роба имаш ако веќе си поминал граница. Им кажувам као џандарот ваш ми рече да поминам да не правам гужва. Не ми прифаќаа.

Го повикав џандарот, му објаснав. Овој се изнервира, се качи во кабината и почнаа да се расправаат. Ас му казах ова она, овие не прифаќаа. Имаме сега работа (дојде еден камион), ми викаат чекај да завршиме со камионите.

Џандарот ми се извина во име на колегите и ми рече ако да сакам да почекам.

Ме изнервираа и баталив и не направив повраток.

Отсутен red dragon

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 47
Одг: Фотоапарати
« Одговори #718 на: Јуни 09, 2018, 18:12:01 pm »
Имам за продажба дигитален апарат  Canon A3400 IS со 16 мегапиксели и екран на допир комплет со кутија,батерија,полнач,ЦД,врвка,упатство и мемориска картичка од 1ГБ.  Може по карго да се прати. Цената е по договор. Многу малку е користен,јас сум прв газда.

https://reklama5.mk/AdDetails/Index?ad=2770241
Продажба на половни делови за Опел астра Ф !!!! За повеќе информации приватна ПП !!!!