Автор Тема: Фотоапарати  (Прочитано 86597 пати)

Отсутен cuoresportivo159

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4197
Одг: Фотоапарати
« Одговори #45 на: Декември 30, 2013, 15:28:49 pm »
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен velestrumf

 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20291
Одг: Фотоапарати
« Одговори #46 на: Декември 30, 2013, 15:34:52 pm »
Цитат
Немате одберено производи за споредба.

Тоа го дава.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен cuoresportivo159

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4197
Одг: Фотоапарати
« Одговори #47 на: Декември 30, 2013, 17:00:40 pm »
SAMSUNG EV-NX300ZBSTPL
SAMSUNG EV-NX300ZBQUPL
SAMSUNG EV-NX300ZBSVPL + TABLET 7`` SAMSUNG

Овие ги имав селектирано на страната на сет,ме буни тоа што сите имаат иста цена,35000.

BTW во Грција ги барам моментално,и гледам доста поевтини кај нив,па пробувам да најдам разлики во карактеристиките,ама некако бавно ми оди :D
http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/compact-system.htm?sort=pricedesc&Manufacturer=Samsung
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7446
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Фотоапарати
« Одговори #48 на: Декември 30, 2013, 18:52:51 pm »
Ae да прашам, на апаратот кај екранот сликата џам, кога ќе сликам не е истата слика т.е. боите се други а и квалитетот исто така друг. Со подесувања ауто и сите други модови не можам да ја извадам истата слика од таа на екранот?
Имам ли пропуштено некое подесување?
« Последно менување: Декември 30, 2013, 19:44:45 pm Drive-r »

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2420
Одг: Фотоапарати
« Одговори #49 на: Декември 30, 2013, 19:59:17 pm »
White balace да подесиш мануелно?

Симо да ги разгледаш Канон G серијата - G15/G16?

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 48581
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Фотоапарати
« Одговори #50 на: Декември 30, 2013, 20:07:55 pm »
White balace да подесиш мануелно?

Симо да ги разгледаш Канон G серијата - G15/G16?
Одличен предлог.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7446
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Фотоапарати
« Одговори #51 на: Декември 30, 2013, 20:41:09 pm »
White balace да подесиш мануелно?

Пробано, пак ја пожутува сликата.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 39217
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Фотоапарати
« Одговори #52 на: Декември 30, 2013, 21:35:39 pm »
White balace да подесиш мануелно?

Симо Мики да ги разгледаш Канон G серијата - G15/G16?
;)
G Мислам дека немаат изменливи објективи, мене тоа би ми сметало. Ако на Мики не му смета, нека погледне што нудат. За мене оваа новава безогледални променливообјективни апарати ми изгледаат страшно добро. Играв со некој Sony NEX-5, ептен ме бендиса димензијата и можностите.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7311
 • и сега?
Одг: Фотоапарати
« Одговори #53 на: Декември 31, 2013, 09:41:42 am »
Ae да прашам, на апаратот кај екранот сликата џам, кога ќе сликам не е истата слика т.е. боите се други а и квалитетот исто така друг. Со подесувања ауто и сите други модови не можам да ја извадам истата слика од таа на екранот?
Имам ли пропуштено некое подесување?

дај да ја видиме сликата, вака на памет ќе збориме....

Aj некој предлози од дечките шо се разбираат... Битно ми е да е што помало искривувањето на лупата,т.е да дава што пореални слики со минимално изобличување,здебелување на луѓе и сл.

Toa не зависи од телото на апаратот туку од стаклото напред.

За да нема вакви „изобличувања“ за кои што зборуваш, леќата треба да биде со фокусно растојание од 50 мм - исто како човековото око.

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3437
Одг: Фотоапарати
« Одговори #54 на: Декември 31, 2013, 10:23:58 am »
White balace да подесиш мануелно?

Симо Мики да ги разгледаш Канон G серијата - G15/G16?
;)
G Мислам дека немаат изменливи објективи, мене тоа би ми сметало. Ако на Мики не му смета, нека погледне што нудат. За мене оваа новава безогледални променливообјективни апарати ми изгледаат страшно добро. Играв со некој Sony NEX-5, ептен ме бендиса димензијата и можностите.

Имав прилика долго да играм со G7. Мислам дека и симо носеше еден постар модел на G некаде со себе. Она што не го сакам со овие уктра компакти е дека вистински мастер на копчуња треба да станеш да сигнеш до посакуван резултат.

Сакам апаратот да има aperture ring на објективот, zoom на објектив (не мора да има зум преферирам фиксна примарна леќа), shutter speed на dial и брз избор на metering mode, било каков оптички viewfinder.

Сите оние фенси фејс детекшн, смајл детекшн, најт панорам .. бла бла ..не вредат ништо освен што ти го отупуваат кретивниот развој и се pain in the ass да ги сетираш или ги исклучиш а со тоа и моментот на предвидиловст на тоа што ќе го добиеш.

FujiFilm извадија некој нов X-Trans сензор каде се елиминира потребата за lowpass филтерот (http://www.fujifilmusa.com/products/digital_cameras/x/fujifilm_x_pro1/features/) и башка во новиве мирорлес кукишта прекрасно се вклопува во ншто што се носи во џеб а има големина на сензор како актуелниве DSLR-a.

http://www.dpreview.com/reviews/fujifilm-x100s/

Веројатно ова би било тоа што јас го префррирам. Единствена мана за мене е што нема изменлив објектив. Но има и други модели за повеќе пари со истите параметри од FujiFilm.    

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7311
 • и сега?
Одг: Фотоапарати
« Одговори #55 на: Декември 31, 2013, 10:28:03 am »
f/2... убава срча

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 48581
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Фотоапарати
« Одговори #56 на: Декември 31, 2013, 11:25:08 am »
White balace да подесиш мануелно?

Симо Мики да ги разгледаш Канон G серијата - G15/G16?
;)
G Мислам дека немаат изменливи објективи, мене тоа би ми сметало. Ако на Мики не му смета, нека погледне што нудат. За мене оваа новава безогледални променливообјективни апарати ми изгледаат страшно добро. Играв со некој Sony NEX-5, ептен ме бендиса димензијата и можностите.
Poentata so menjanje e da mozes da go smenis. A ne samo da se menja. So drugi zborovi, edna fiksna za tie e po 400-500 eur. Bi dal tolku za fiksno pancake za onie?

G serijata nema los objektiv. Pogotovo ima modeli so fiksna blenda (bog da go prosti panasonikot na bremeto) koi se podobri od ovie kit objektivite.
Da ima bolji objektivi, ama 40000, 50000 denari bi pomislil da dades!?

Prati objektiv sto se vika na "superzum kamerce" ova se desilo ednas i nikad vise: http://www.dpreview.com/reviews/panasonic-lumix-dmc-fz200 Sto ke ti e da se menja objektiv na ova?
Sakas uste pobrz i uste pomal objektiv prati go ova: http://www.dpreview.com/reviews/panasonic-lumix-dmc-lx7 Ova e toa sto se bara (F1.4 - F2.3 / 24 - 90 mm). Ama ako proziveduvaat vakvi kameri, nema da im se prodavaat golemite.
« Последно менување: Декември 31, 2013, 11:44:03 am Deni »
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2420
Одг: Фотоапарати
« Одговори #57 на: Декември 31, 2013, 12:04:32 pm »
Фул мануелни контроли на мал апарат со стакла на мењање едино што вреди е Лаика.

Кад је бал нек је маскембал.

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7311
 • и сега?
Одг: Фотоапарати
« Одговори #58 на: Декември 31, 2013, 12:07:58 pm »
во секој случај попрво би купил половен дслр отколку нов не-дслр за истите пари

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2420
Одг: Фотоапарати
« Одговори #59 на: Декември 31, 2013, 12:21:43 pm »
И јас исто.

Мирорлес ми се чинат ептен скапи и мали.

ДСЛР е мојот избор, сега и за даље. По можност weatherproof и со магнезиумско куќиште, не дека и 70D не би ми завршил работа :)