Автор Тема: Фотоапарати  (Прочитано 97550 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 39929
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Фотоапарати
« Одговори #30 на: Декември 24, 2013, 23:54:27 pm »
Поновиве DSLR најчесто „препознаваат“ што објектив е закачен на нив па софтверски лесно се справуваат со „barrel distortion“. Или уште подобро, raw import филтерот за photoshop ќе го среди ко` баба настинка :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Anton

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 798
Одг: Фотоапарати
« Одговори #31 на: Декември 25, 2013, 01:01:13 am »
canon 600d со 18-55-ка и 50-ка фиксна леќа и мислам некој гратис курс или не ми текнува што беше тоа последниот гратис, во нептун вчера го гледав околку 37-38 беше
Jay Leno: Racecar driving is like sex. All men think they are good at it but...

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49332
 • Махер
Одг: Фотоапарати
« Одговори #32 на: Декември 25, 2013, 01:03:02 am »
Веќе има таков, сака нешто подобро и помало.

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1565
Одг: Фотоапарати
« Одговори #33 на: Декември 25, 2013, 02:13:34 am »
canon 600d со 18-55-ка и 50-ка фиксна леќа и мислам некој гратис курс или не ми текнува што беше тоа последниот гратис, во нептун вчера го гледав околку 37-38 беше

Јас го зедов 39.000 само со 18-55mm лани. Си стои во торба, некоја слика само, онака...   :-\

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 39929
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Фотоапарати
« Одговори #34 на: Декември 25, 2013, 07:44:24 am »
Веќе има таков, сака нешто подобро и помало.

Ааа помалоооо тогаш е друг муабет...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Re: Фотоапарати
« Одговори #35 на: Декември 25, 2013, 07:53:41 am »
Nikon p310, f1.8 бленда, 24mm ширина.  Милина

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6209
Одг: Фотоапарати
« Одговори #36 на: Декември 25, 2013, 12:46:38 pm »
FujiFilm X-A1 XC 16-50mm F3.5-5.6 OIS цена нешто под 40К

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49332
 • Махер
Одг: Фотоапарати
« Одговори #37 на: Декември 25, 2013, 12:51:00 pm »
FujiFilm X-A1 XC 16-50mm F3.5-5.6 OIS цена нешто под 40К
Јас пре би одел со нешто како овој пенкејк објективот, наместо тој со топот напред кој не го собира никаде.

Ем и боља слика ќе извади. :)

Отсутен cuoresportivo159

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4197
Одг: Фотоапарати
« Одговори #38 на: Декември 25, 2013, 14:29:58 pm »
Уф Дени не напоменав дека Canon-ot ќе го дадам поклон така да,слободно дај предлог и за поголем :D.
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3478
Одг: Фотоапарати
« Одговори #39 на: Декември 28, 2013, 11:34:55 am »
Не туку збирај предлози :) Биди поспецифичен што ти треба. И ако ти е треба видео купи си видео камера :) За парите има многу избор. Налистај си ги приоритетите и што сакаш да сликаш.

Отсутен cuoresportivo159

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4197
Одг: Фотоапарати
« Одговори #40 на: Декември 30, 2013, 11:02:50 am »
Нешто вакво барам,ем да не биде гломазно,ем да ги има функциите на поголемите апарати. Нешто како Fujifilm-ot од погоре или самсунгов..
samsung ev-nx300EDIT: И да не биде даунгрејд во однос на Канон 1000D
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен velestrumf

 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20301
Одг: Фотоапарати
« Одговори #41 на: Декември 30, 2013, 11:28:23 am »
И ти малце не знаеш што сакаш ;)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Re: Одг: Фотоапарати
« Одговори #42 на: Декември 30, 2013, 13:30:47 pm »
Нешто вакво барам,ем да не биде гломазно,ем да ги има функциите на поголемите апарати. Нешто како Fujifilm-ot од погоре или самсунгов..
samsung ev-nx300
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

EDIT: И да не биде даунгрејд во однос на Канон 1000D

Ова и не е нешто помало/попрактично од дслр. И за двете работи треба торба да носиш.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 39929
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Фотоапарати
« Одговори #43 на: Декември 30, 2013, 13:33:55 pm »
Ова со пенкејк објектив у џеб се носи.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Re: Фотоапарати
« Одговори #44 на: Декември 30, 2013, 13:36:47 pm »
Тоа да, ама ова на сликава не. Ех како би еден пентакс со 21мм пенкејк...