Автор Тема: Фотоапарати  (Прочитано 97546 пати)

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3478
Одг: Фотоапарати
« Одговори #15 на: Ноември 28, 2013, 13:13:17 pm »
Голем апарат повеќе ќе дреме дома. Затоа се зема мало - добро. Ама па не е фраерско. Нешто мора да страда.

Тоа де, реков ако мора да е еден апарат, сепак прво би одел на RangeFinder за она што јас највеќе го употребувам.

Отсутен Деки

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1534
Одг: Фотоапарати
« Одговори #16 на: Ноември 29, 2013, 01:48:36 am »
Пред еден месец, донесен  од Америка Nikon Coolpix L820 16.0MP Camera, Bag, Tripod & 8GB Memory Card пакет, за 200 евриќи :) 

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2483
Одг: Фотоапарати
« Одговори #17 на: Ноември 30, 2013, 21:33:42 pm »
Рецимо, ако сакаш од тука да ги сликнеш роднините у Австралија...

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Еве гоTried & tested. Sigma 200-500mm APO DG, 24499 euro @ Saturn Hamburg

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3478
Одг: Фотоапарати
« Одговори #18 на: Ноември 30, 2013, 21:51:36 pm »
За парите сосе шерпаз го нудат. 5 години да има кој да го носи дур е под гаранција :)

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15270
 • ВМРО 206 1.4i
  • Follow @martinskiiiii and @206.rally
Одг: Фотоапарати
« Одговори #19 на: Ноември 30, 2013, 23:48:54 pm »
Блицот отворен на фотоапаратот. :D

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10178
Одг: Фотоапарати
« Одговори #20 на: Декември 01, 2013, 04:03:22 am »
Nikon D3200 тука во Австралија од продавница (од типот на Нептун) е 21720 денари
http://www.jbhifi.com.au/photo/digital-cameras/nikon/d3200-digital-slr-camera-sku-87662/

Nikon D3200 во Непутн (СО ИСТАТА ЛЕЌА) 29990 денари
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=27_103_167&product_id=203267

8290 денари разлика за аматерски DSLR апарат...АЛОООООО :D

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49332
 • Махер
Одг: Фотоапарати
« Одговори #21 на: Декември 01, 2013, 12:56:44 pm »
Што е проблемот?

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10569
Одг: Фотоапарати
« Одговори #22 на: Декември 17, 2013, 18:48:24 pm »

Отсутен cuoresportivo159

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4197
Одг: Фотоапарати
« Одговори #23 на: Декември 23, 2013, 21:16:33 pm »
Aj некој предлози од дечките шо се разбираат... Битно ми е да е што помало искривувањето на лупата,т.е да дава што пореални слики со минимално изобличување,здебелување на луѓе и сл.
Ценовно некаде до околу 40000,плус минус нешто.

Др се мислам дали да се земе нешто поевтино кое би било одлична база за надоградба,или одма да се лупнам?

Може предлози и за двете опции?
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3478
Одг: Фотоапарати
« Одговори #24 на: Декември 23, 2013, 21:31:03 pm »
Веројатно ова може да го најдеш надвор за околу твојата цена
http://www.pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=0&tabid=1&productid=1584&directoryid=+343&ctrl=productdetails

Edit: Ова би го ставил во игра исто

http://www.pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=0&tabid=1&productid=1281&directoryid=-1&ctrl=productdetails
« Последно менување: Декември 23, 2013, 21:55:17 pm bramovsk »

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49332
 • Махер
Одг: Фотоапарати
« Одговори #25 на: Декември 23, 2013, 21:35:12 pm »
Чекај, чекај. Што?

Што ќе сликаш, какво искривување? Цели луѓе? Од колку метри?

Кога знаеш што сакаш е лесно, ќе најдеме.

Ако е за цели луѓе ќе смислиме, добра сума е тоа.

Отсутен cuoresportivo159

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4197
Одг: Фотоапарати
« Одговори #26 на: Декември 23, 2013, 21:48:56 pm »
Не напоменав,битно ми е да има и рекординг опција.
Ништо посебно,за секојдневно користење. Еден период намерачен бев на ГоПро,ама некако ме убедуваат дека не го бивало за секојдневен апарат.

Незнам како го викате вие тоа изобличување(незнам како да го кажам), тоа што го слика да биде колку што може пореално,да не ги здебелува луѓето на пример... Читав негде периодов ама неможам да најдам каде.
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен Filip_90

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1839
 • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Фотоапарати
« Одговори #27 на: Декември 24, 2013, 00:48:28 am »
ГоПро то има широк објектив и затоа така изгледа снимката.
Бидејки споменуваш надградби вајда сакаш DSLR. Сликите многу ти зависат од објективот, а за снимање од овој ценовен ранг канон се најдобри колку што имам гледано. Никон може е подобар за сликање бидејки во оваа класа имаат 11 фокусни точки, а канон 9. Никон од оваа класа има малку поголем сензор.
Еве ти предлог.

 http://www.pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=0&tabid=1&productid=1259&directoryid=+230&ctrl=productdetails
И објектив од 35 или 50мм докупи си со парите(35милиметарскиот колку што знам на овој сензор вади слика како со око да гледаш-тој облик, а 50мм е добар за портретски слики) што ке ти останат за далеку поубави слики.

Инаку имам оваков и арен ми е...врши работа. Единствено ме нервира кога у многу темно не сака да ми фокусира :D http://www.pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=0&tabid=1&productid=1237&directoryid=+229&ctrl=productdetails
 
А ако не сакаш DSLR , односно без надградби би ти препорачал од P  серијата на Никон. П310 или П7700 http://www.pixplus.com.mk/index.aspx?directoryid=+341&ctrl=productlist&mid=179

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49332
 • Махер
Одг: Фотоапарати
« Одговори #28 на: Декември 24, 2013, 00:49:30 am »
Canon S120.

Отсутен cuoresportivo159

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4197
Одг: Фотоапарати
« Одговори #29 на: Декември 24, 2013, 16:28:03 pm »
Фала дечки,ај да ѕирнам шо советувате.
Ќе пробам да ги најдам да ги расчепкам во живо,па ќе се одлучам.
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson