Автор Тема: Фотоапарати  (Прочитано 97551 пати)

Отсутен aleksandarbt

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 778
 • Cruze LS+ 1.8
Фотоапарати
« на: Ноември 27, 2013, 14:32:24 pm »
   Имаме стварно добри фотографи на форумот кои се разбираат од апарати и фотографија.
Од голема корист ке биде да дадат предлози за набавка на фотоапарат на оние кои сакаат а не знаат
што да купат.Пример нека бидат во ценовен ранг од 100,200 па до преку 500 еур.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 39929
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Фотоапарати
« Одговори #1 на: Ноември 27, 2013, 14:35:35 pm »
Еве, секој што размислува за купување, нека тргне прво од тука:
http://www.dpreview.com/articles/4259691750/camera-roundups-2013-what-to-buy-and-why

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49332
 • Махер
Одг: Фотоапарати
« Одговори #2 на: Ноември 27, 2013, 15:08:33 pm »
Нема што да се мисли. Се знае одиш и купуваш:

1. Hasselblad H5D-200MS + Hasselblad 100mm f/2.2 HC

2. Nikon Df + Zeiss Distagon T* 1,4/35

3. Panasonic Lumix DMC-ZS25

Ако за некое немаш пари, одиш на следното.

Отсутен aleksandarbt

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 778
 • Cruze LS+ 1.8
Одг: Фотоапарати
« Одговори #3 на: Ноември 27, 2013, 20:16:10 pm »

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3478
Одг: Фотоапарати
« Одговори #4 на: Ноември 27, 2013, 22:45:54 pm »
ако веќе морам еден да бирам
http://www.dpreview.com/reviews/fujifilm-x-pro1

Отсутен velestrumf

 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20301
Одг: Фотоапарати
« Одговори #5 на: Ноември 28, 2013, 09:08:51 am »
Како и за се’ друго, така и за оваа работа...

Прво, дефинирај си за што ќе ти биде. Дали рекреативно, рекреативно „со надградба“, или ќе сакаш нешто повеќе. Ако е за рекреативно, земи обично идиотче ќе ти врши работа. Ако е за второто, земи кросовер. Ако е за третото, инвестирај во DSLR.

Второ, откако ќе си ја направиш првичната дефиниција за своите потреби, направи си буџет, колку би планирал да потрошиш. Е сега, за идиотче, еднократно ќе истрошиш пари (купување апарат, футроличка, евентуално ричарџабл батерии). За кросовер, ќе потрошиш нешто повеќе пари за истите ствари, и можда би сакал да земеш и статив. Е сега е интересното... Ако се решиш за DSLR, спреми се да одвоиш значителна сума при купување, ем башка, имај си на ум дека со тек на време, DSLR може да ти повлече пари (ако навлезеш подлабоко во фото-индустријата). Односно, ќе сакаш друг објектив, па блиц, па филтри, па поголема торбица, па некој аксесоар, па друг аксесоар итн итн...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен kire95

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 827
Одг: Фотоапарати
« Одговори #6 на: Ноември 28, 2013, 09:36:04 am »
Јас одамна ги гледам фотоапаратите,  имам сега обичен канон и самсунг али неможам некогаш да го доловам она вистинското што сакам со нив па затоа сакам некој подобар да си купам буџетот би бил околу 25 000, еве ги двата:
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=27_103_167&product_id=199752
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=27_103_167&product_id=197598

Отсутен velestrumf

 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20301
Одг: Фотоапарати
« Одговори #7 на: Ноември 28, 2013, 09:51:03 am »
Од тие два, кој и да го избереш, нема да згрешиш. Мање-више исти се по спецификации и по тоа што го нудат во тој „пакет опрема“ :)

Менијата и контролите се на страната на Nikon, многу се поергономски и поинтуитивни, додека Canon-от бара малку повеќе навикнување на истите. Исто така, Nikon-от поубаво лежи во рака, отколку Canon-от. Canon-от е некако многу поригиден, погруб, додека Nikon-от се осеќа поубаво во рака.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3478
Одг: Фотоапарати
« Одговори #8 на: Ноември 28, 2013, 09:51:41 am »
Како и за се’ друго, така и за оваа работа...

Прво, дефинирај си за што ќе ти биде. Дали рекреативно, рекреативно „со надградба“, или ќе сакаш нешто повеќе. Ако е за рекреативно, земи обично идиотче ќе ти врши работа. Ако е за второто, земи кросовер. Ако е за третото, инвестирај во DSLR.


Не би се сложил за ТРЕТОТО. Во тоа нешто повеќе постои опција од студиска фотографија, спорт и екшн фото, панорам, природа, улична, макро итн. DSLR не е најдобро решение за се'. Особено не е најдобјро решение ако треба да носиш постојано со тебе голема килажа а не ти примарн задача фотографирањето.

Мојата преференца е rangefinder тип на камера ако имам пари да одберам. Што ен значи дека DSLR е лош, само rangefinder во многу ситуации е подобар избор. За моите ситуации најдобар.

ЕДИТ:
Немам време многу ама ко сака некој еве инфо: http://www.photozone.de/slr-vs-rangefinder

Со тоа што ова е пишувано за филм и некои работи се сменети и за едни и за други, но принципот е генерално тука. 
« Последно менување: Ноември 28, 2013, 10:05:26 am bramovsk »

Отсутен velestrumf

 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20301
Одг: Фотоапарати
« Одговори #9 на: Ноември 28, 2013, 10:05:37 am »
Како и за се’ друго, така и за оваа работа...

Прво, дефинирај си за што ќе ти биде. Дали рекреативно, рекреативно „со надградба“, или ќе сакаш нешто повеќе. Ако е за рекреативно, земи обично идиотче ќе ти врши работа. Ако е за второто, земи кросовер. Ако е за третото, инвестирај во DSLR.


Не би се сложил за ТРЕТОТО. Во тоа нешто повеќе постои опција од студиска фотографија, спорт и екшн фото, панорам, природа, улична, макро итн. DSLR не е најдобро решение за се'. Особено не е најдобјро решение ако треба да носиш постојано со тебе голема килажа а не ти примарн задача фотографирањето.

Мојата преференца е rangefinder тип на камера ако имам пари да одберам. Што ен значи дека DSLR е лош, само rangefinder во многу ситуации е подобар избор. За моите ситуации најдобар.

Во ниеден момент не реков дека DSLR е најдобро решение за се’. Ама е тука некаде :)
А за тоа со килажата, не би можел повеќе да се согласам. Особено пошто имам торбица, а не ранец, кога идам на терен рамото ми паѓа од тежина...

Rangefinder, како што кажа, за твоите преференци и ситуации претставува најдобар избор. Одлични се за street photography, за инстантно сликање, малечки се, лесни, исклучително портабилни... Може да претставува проблем што по дифолт немаат „макро фокус“, немаат повеќе фокус точки, поосетливи се, пошто имаат поделикатна механика, има блага девијација помеѓу тоа што го гледаш и тоа што го сликаш итн... Меѓутоа, секој со своите потреби, преференци, стил на фотографирање итн итн :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3478
Одг: Фотоапарати
« Одговори #10 на: Ноември 28, 2013, 10:08:19 am »
Телефото и макро отпаѓа. Ама првото правило на добра фотографија е "f/8 and be there". Носење апарат е сриозна подготовкаа ако сакаш да покриеше доста работи и DSLR.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49332
 • Махер
Одг: Фотоапарати
« Одговори #11 на: Ноември 28, 2013, 11:41:13 am »
Голем апарат повеќе ќе дреме дома. Затоа се зема мало - добро. Ама па не е фраерско. Нешто мора да страда.

Отсутен velestrumf

 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20301
Одг: Фотоапарати
« Одговори #12 на: Ноември 28, 2013, 12:07:46 pm »
Рецимо, ако сакаш од тука да ги сликнеш роднините у Австралија...Или ако сакаш да видиш дали стварно има вода на Марс... :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 39929
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Фотоапарати
« Одговори #13 на: Ноември 28, 2013, 12:36:13 pm »
Ова случајно ако го насочиш у сонце:


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6209
Одг: Фотоапарати
« Одговори #14 на: Ноември 28, 2013, 12:57:12 pm »
Јас си купив FUJI FINEPIX S2980 + 16GB + LG + 4 x 2800er AKKUS + TASCHE DIGITALKAMERA за 149е,во понеделник ќе ми го донесат