Гласање

Оваа сезона е:

Најинтересна во последниве 10 години
8 (19.5%)
Најдосадна во последниве 10 години
19 (46.3%)
Исто е интересна како и другите сезони
14 (34.1%)

Вкупно гласови: 41

Автор Тема: Formula 1 - Season 2014  (Прочитано 164799 пати)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31385
 • Таков е животот... јебига
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #15 на: Ноември 28, 2013, 21:31:31 pm »
Да де, парентал контрол... те исплеска брат ти да не лафиш против турбо-дизел? ;D
Цркна темата, просто невероватно :D

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38251
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #16 на: Ноември 28, 2013, 21:34:15 pm »
Па победија дизелите. Ги направија на бензин да работат :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Kimi R

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3009
 • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #17 на: Ноември 29, 2013, 01:08:15 am »
Lotus ако го потпишат Хулкенберг, ќе имаат страшно јак тим догодина и уште повеќе ќе мрсат сметки на поголемиве. Не знам зашто, но имам некој лош предосечај дека следната сезона ќе биде една од најочајните за Ферари :(

И една молба до сите кои што го пратат подфорумов за Ф1, да не се труе новава тема за сеуште незапочнатата сезона со глупости и непотребни препуцавања. Океј е да се пушти заебанција или да се удри ремет, ама да не се забегува и да не се оди надвор од границите на Ф1.

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2141
 • Слобода или смрт
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #18 на: Ноември 29, 2013, 01:14:44 am »
Па неможе уште сега со сигурност да се каже дека ќе биде очајна за ферари ама и јас го делам истото мислење. Алонсо не им треба на ферари бидејќи премногу се фокусираат околу него и се губат во тоа што го прават. Ако и годинава го форсираат алонсо на сметка на кими ферари ќе биде во една голема криза а ако ги додадеме сите промени догодина може лесно да завршат и 4ти на крајот

Отсутен Ученик

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 518
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #19 на: Ноември 29, 2013, 02:28:22 am »
Интересен коментар имаше од страна на коментаторите од Спорт Клуб за Хулкенберг, дека од Ферари му ги исплатија платите со цел да го сочуваат за нив за 2015 .. Ке видиме како ке биде.
Teнка е границата меѓу храброста и глупоста !!

Отсутен Kimi R

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3009
 • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #20 на: Ноември 29, 2013, 03:35:24 am »
Можеби планот е да напраат екипа од искусен возач, шампион и перспективен млад возач кој што ќе сака да се докажува и ќе биде гладен за успех. Тоа со Алонсо нема да им успее, зашто сите знаеме што се случи коа беше тимски колега во Мекларен со Хамилтон. Така што ништо чудно Алонсо да иде у Мекларен Хонда, а за Ферари да возат Кими и Хулкенберг.
Многу ме радува тоа што Хонда се враќа во Ф1 и огромна желба ми е Кими да вози во Мекларен Хонда, но мислам дека шансите да се случи тоа е се минимални.

Отсутен Vasil

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3758
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #21 на: Ноември 29, 2013, 14:43:56 pm »
Техничките правила за 2014та

http://www.fia.com/sites/default/files/regulation/file/2014-F1-TECHNICAL-REGULATIONS-111212.pdfНовиот мотор на Ферари фатен на тестирање, сместен во шасијата на ЛаФерари.
Вертикалните додатоци на задното крило се за цврстина на крилото, поради забранувањето на долното крило

Има предлог, да мораат минимум 2 пати да менуваат гуми на секоја трка. Еден сет од потврдите гуми да не смеат да се користат на повеќе од 50% од трката, а еден сет од помеките да не смее да користи повеќе од 30% од трката. Не се знае дали ќе биде прифатен, но целта е да се намали тактизирањето со штедење на гумите.

http://www.autosport.com/news/report.php/id/111657


Отсутен velkov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 627
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #22 на: Ноември 29, 2013, 15:08:51 pm »
се очекува во текот на денот Лотус да објави дека Пастор Малдонадо ќе биде нивни возач

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31385
 • Таков е животот... јебига
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #23 на: Ноември 29, 2013, 20:27:20 pm »
Ако и годинава го форсираат алонсо на сметка на кими ферари ќе биде во една голема криза а ако ги додадеме сите промени догодина може лесно да завршат и 4ти на крајот

Аха, Кими ќе дозволи да го дупат ферари...

Туку зошто сурлите им се толку ниско? Па не е тоа сериозен ризик по безбедноста на возачот при фронтален судар?

Отсутен Pal Zileri

 • Сијка Пиштолова
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2464
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #24 на: Ноември 29, 2013, 21:20:16 pm »
Па баш заради тоа и ги спуштаат.Бидејќи почнаа ептен да ги креваат и имаше опасност при удар носот да заврши во главата на возачот.Примети од оваа сезона и предходната колку има разлика, а највеќе се приметува на носот на Ред Бул каде што има како грбка.Помалиот дел е по новите правила,а потоа како продолжува нагоре е како они сакаат да биде.
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен velkov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 627
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #25 на: Ноември 29, 2013, 23:20:28 pm »
официјално малдонадо во лотус

http://www.formula1.com/news/headlines/2013/11/15322.html

Отсутен Vasil

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3758
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #26 на: Ноември 29, 2013, 23:45:13 pm »
Ужас

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9438
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #27 на: Ноември 30, 2013, 00:06:03 am »

Отсутен Vasil

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3758
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #28 на: Ноември 30, 2013, 02:19:18 am »
Го поставив горе видеово, ама штом никој не искоментира за звукот, гарант сите го промашивте во хаосот помеѓу сликите.

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7180
 • и сега?
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #29 на: Ноември 30, 2013, 07:30:43 am »
официјално малдонадо во лотус

Изгледа само он бил спремен да вози за песто денара и хамбургер од трка.