Гласање

Оваа сезона е:

Најинтересна во последниве 10 години
8 (19.5%)
Најдосадна во последниве 10 години
19 (46.3%)
Исто е интересна како и другите сезони
14 (34.1%)

Вкупно гласови: 41

Автор Тема: Formula 1 - Season 2014  (Прочитано 162605 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38158
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Formula 1 - Season 2014
« на: Ноември 26, 2013, 09:50:26 am »
 Веќе многу работи се познати за 2014, па ред е да се има и нова тема за дискусија

- Нови мотори
- Нови тимови
- Нови постави
- Календар
- Нови правила итн.

Shoot!  :)


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17638
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #1 на: Ноември 26, 2013, 10:16:28 am »
Engine
- 1.6-litre V6 turbo engines, revving to a maximum of 15,000rpm. The 2014 units will produce around 600bhp with additional power coming from Energy Recovery Systems (see below).
   
Gearbox
- gearboxes are to have eight forward ratios - rather than the current seven - which each team must nominate ahead of the season.

Energy Recovery Systems (ERS)
- Unlike the current KERS - which give drivers an extra 80bhp for six seconds per lap - the 2014 ERS will give drivers around 160bhp for 33 seconds per lap. To compensate for the extra power being generated under braking by ERS, teams will be allowed to use an electronic rear brake control system.

Fuel
- to promote fuel efficiency, fuel will be limited to 100kg per race. At the moment fuel is unlimited, but teams typically use around 160kg per race.

Minimum weight
- to compensate for the increased weight of the 2014 powertrain, minimum weight has been increased from the current 642kg to 690kg.

Exhaust
- unlike today where two exhaust tailpipes are used, the 2014 regulations mandate the use of a single tailpipe which must be angled upwards to prevent the exhaust flow being used for aerodynamic effect. Additionally, bodywork is not allowed to be placed behind the tailpipe.

Nose height
- for safety reasons the height of noses will be reduced in 2014. The maximum height is currently 550mm, whereas next year it’s 185mm.

Front wing
- front wings will be a little narrower next year with the width reduced from 1800mm to 1650mm.

Rear wing
- the rear wing will also look a little different in 2014 compared to this year’s models. The lower beam wing is being outlawed and the main flap will be slightly shallower in profile.

Отсутен pirat_07

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7518
 • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #2 на: Ноември 26, 2013, 17:35:25 pm »
Сега и ремап ќе може да се прави, нели? 

Отсутен S16-HGT

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4445
 • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #3 на: Ноември 26, 2013, 18:00:48 pm »
Кај Ferrari нема да може бидејќи Италијанците имаат ставено Hitachi компјутер, како кај мене на HGT- то, кој не се ремапира  ;D ;D ;D

Отсутен Pal Zileri

 • Сијка Пиштолова
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2464
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #4 на: Ноември 26, 2013, 18:03:02 pm »
Па многу нормално мора да има нешто јапанско за да работи без проблем моторот ;D
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен Harris

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1285
  • http://www.facebook.com/RenaultOwnersClubMacedonia
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #5 на: Ноември 26, 2013, 20:06:26 pm »

Red Bull
Engines: Renault
1. Sebastian Vettel (Has contract)
2. Daniel Ricciardo (Has contract)

Ferrari
Engines: Ferrari
3. Fernando Alonso (Has contract)
4. Kimi Raikkonen (Has contract)

McLaren
Engines: Mercedes
5. Jenson Button (Has contract)
6. Kevin Magnussen (Has contract)

Lotus
Engines: Renault
7. Romain Grosjean (TBC)
8. TBC (TBC)

Mercedes
Engines: Mercedes
9. Nico Rosberg (Has contract)
10. Lewis Hamilton (Has contract)

Sauber
Engines: Ferrari
11. Nico Hulkenberg (TBC)
12. Esteban Gutierrez (TBC)

Force India
Engines: Mercedes
14. Paul di Resta (TBC)
15. Adrian Sutil (TBC)


Williams
Engines: Mercedes
16. Valtteri Bottas (Has contract)
17. Felipe Massa (Has contract)


Toro Rosso
Engines: Renault
18. Jean-Eric Vergne (Has contract)
19. Daniil Kvyat (Has contract)


Caterham
Engines: Renault
20. Charles Pic (TBC)
21. Giedo van der Garde (TBC)


Marussia
Engines: Ferrari
22. Jules Bianchi (Has contract)
23. Max Chilton (TBC)

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7891
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #6 на: Ноември 26, 2013, 20:08:51 pm »
Site tuberkulozni vo F1 (TBC) ;D

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17638
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #7 на: Ноември 26, 2013, 20:17:04 pm »
Сезоната 2014 ќе има плус 3 трки, нормално доколку се биде како што е планирано со патеките во New Jersey и Mexico, Korea ваљда ја обележале поради опасност од интервенција на северот врз југот  :D* Provisional
 ** Subject to circuit approval

Најбитно за нас F1 фанатиците е што ќе има само една тринеделна пауза за разлика од сезоната 2013 во која многу јајца се испилиа, обично апатични денови исполнети со ништо значајно...

Отсутен Borce-Fiat

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 714
 • Virus-Alfa
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #8 на: Ноември 26, 2013, 20:23:32 pm »
Ајде ајде се надеваме дека ќе биде интересно :D
LA MACCHINA DELLA EMOZIONI

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17638
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #9 на: Ноември 26, 2013, 21:31:20 pm »
Лелеее, не видов, А1 Ring се враќа во календарот

;D :D ;D

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7891
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #10 на: Ноември 27, 2013, 17:35:39 pm »
So, Velija ke organizira Skopje Grand Prix? ;D

Отсутен Pal Zileri

 • Сијка Пиштолова
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2464
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #11 на: Ноември 27, 2013, 19:31:41 pm »
Red Bull Ring по ново.Многу ја сакам таа патека и ептен ми е мило што конечно се враќа на календарот,а ја памтам по:


Eдна од многуте класики  8)
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17638
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #12 на: Ноември 27, 2013, 21:02:16 pm »
Вистинска F1 патека..

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7177
 • и сега?
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #13 на: Ноември 28, 2013, 21:26:04 pm »
Шефот му забранил на Жалонсо да твита:

http://www.motorsport.com/f1/news/di-montezemolo-slaps-alonso-with-twitter-ban/

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38158
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Formula 1 - Season 2014
« Одговори #14 на: Ноември 28, 2013, 21:30:10 pm »
Parental Control. Од секогаш сум велел дека е добра опција! ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.