Автор Тема: Електронска цигара  (Прочитано 40850 пати)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Електронска цигара
« Одговори #30 на: 20 Ноември 2013, 22:17:56 pm »
Цигара невин човек нема убиено, кој си пуши ќе си го носи ризикот.

 Не ми серете тука за цигари вакви биле онакви биле, што кур ве боли глеј си живот...

http://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/fact_sheets/secondhand_smoke/general_facts/

Шо сакаш праи со себе и своето здрвје. Само кога ќе треба за хемотерапија да плаќаш, не користи плави картони, зошто така ги трошиш моите пари.

Од што се можеш да добиеш рак, ќе треба у стакелно ѕвоно да живееш цел живот...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Електронска цигара
« Одговори #31 на: 21 Ноември 2013, 07:48:20 am »
Истиот одговор што го доби, ќе го добие секој што ќе ми каже „глеј си свој живот“ а успут ми го загрозува мојот со своите постапки. Да, ок, твое е здравјето, што сакаш прај си со него. Се` до моментот додека не ме засега мене. Кога ќе влезеш во болница да се лечиш со плави картони поради самозагрозување, тогаш веќе почнуваш да ме засегаш.Ако успут со своите постапки, загрозуваш и други - уште повеќе. А ако ме загрозуваш директно со постапките со кои го нарушуваш своето здравје, тогаш и тоа како ме боли к*р што праиш ти со своето и моето здрвје и ќе ги превземам сите мерки да те спречам. Така да, себичните изјави од тој тип не те праат поголем фраер.
Никад не сум сакал да бидам од оние најлиоши непушачи - бифши пушачи, и сум „попуштал“ на пушачите многу пати кога сакале да запалат цигара во мое присуство во затворени простории, ама твојата изјава беше арогантна и мораше реакција да има :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9899
Одг: Електронска цигара
« Одговори #32 на: 21 Ноември 2013, 08:09:36 am »
simo ne plakjaj zdravstveno osiguruvbanje- nema da se lecime so tvoi pari ako ti e tolku zort :) baska za pusac da zagadi kolku tec oslomej ili negotino, ili pa vo veles so bese toa zletovo eheheeee polinja polinja tutun treba da ispusi...
eve od eden dim shto izlaga http://www.youtube.com/watch?v=sMsVXplLM6c&feature=youtu.be

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Електронска цигара
« Одговори #33 на: 21 Ноември 2013, 10:02:48 am »
Истиот одговор што го доби, ќе го добие секој што ќе ми каже „глеј си свој живот“ а успут ми го загрозува мојот со своите постапки. Да, ок, твое е здравјето, што сакаш прај си со него. Се` до моментот додека не ме засега мене. Кога ќе влезеш во болница да се лечиш со плави картони поради самозагрозување, тогаш веќе почнуваш да ме засегаш.Ако успут со своите постапки, загрозуваш и други - уште повеќе. А ако ме загрозуваш директно со постапките со кои го нарушуваш своето здравје, тогаш и тоа како ме боли к*р што праиш ти со своето и моето здрвје и ќе ги превземам сите мерки да те спречам. Така да, себичните изјави од тој тип не те праат поголем фраер.
Никад не сум сакал да бидам од оние најлиоши непушачи - бифши пушачи, и сум „попуштал“ на пушачите многу пати кога сакале да запалат цигара во мое присуство во затворени простории, ама твојата изјава беше арогантна и мораше реакција да има :)


Да разјасниме само дека не подржувам пушење во јавни простории, тоа е себично.

Околу плавите картони, тоа е широка тема. Ако идеме по таа логика први што треба да бидат на удар се генетски преносливите болести. Дали и они те засегаат што се лечат со плави картони. Дали те засегаат луѓето кој се лечат поради болести предизвикани од неквалитетна исхрана. Преработки од "месо" кој се најголема опасност по здравјето и најголеми причинители на карцином и срцеви болести истите се наоѓаат во слободна продажба, на нив не пишува дека се штетни по здравје и дека може да убијат, може да ги купи и дете од 4 години. Една плескавица спремена на жар содржи исто онолку канцерогени материи колку и една штека цигари. Дали и они ти пречат кога се лечат со плави картони. Дали те засегаат луѓето кој се лечат со плави картони чии болести се резултат на: неактивност, не редовни контроли, консумација на лекови на своја рака и.т.д.

Ако почнеме да си ги воздигаме сопствените "квалитети" наспрема туѓите "недостатоци" ќе настане калакурница.

Отсутен Lazarus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 531
  • drive it like you stole it!
Одг: Електронска цигара
« Одговори #34 на: 21 Ноември 2013, 12:08:12 pm »
Дечки, затоа Мајк Стратер има решение!  ;D

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29154
    • CARclub.mk
Одг: Електронска цигара
« Одговори #35 на: 21 Ноември 2013, 12:14:22 pm »
Истиот одговор што го доби, ќе го добие секој што ќе ми каже „глеј си свој живот“ а успут ми го загрозува мојот со своите постапки. Да, ок, твое е здравјето, што сакаш прај си со него. Се` до моментот додека не ме засега мене. Кога ќе влезеш во болница да се лечиш со плави картони поради самозагрозување, тогаш веќе почнуваш да ме засегаш.Ако успут со своите постапки, загрозуваш и други - уште повеќе. А ако ме загрозуваш директно со постапките со кои го нарушуваш своето здравје, тогаш и тоа како ме боли к*р што праиш ти со своето и моето здрвје и ќе ги превземам сите мерки да те спречам. Така да, себичните изјави од тој тип не те праат поголем фраер.
Никад не сум сакал да бидам од оние најлиоши непушачи - бифши пушачи, и сум „попуштал“ на пушачите многу пати кога сакале да запалат цигара во мое присуство во затворени простории, ама твојата изјава беше арогантна и мораше реакција да има :)


Да разјасниме само дека не подржувам пушење во јавни простории, тоа е себично.

Околу плавите картони, тоа е широка тема. Ако идеме по таа логика први што треба да бидат на удар се генетски преносливите болести. Дали и они те засегаат што се лечат со плави картони. Дали те засегаат луѓето кој се лечат поради болести предизвикани од неквалитетна исхрана. Преработки од "месо" кој се најголема опасност по здравјето и најголеми причинители на карцином и срцеви болести истите се наоѓаат во слободна продажба, на нив не пишува дека се штетни по здравје и дека може да убијат, може да ги купи и дете од 4 години. Една плескавица спремена на жар содржи исто онолку канцерогени материи колку и една штека цигари. Дали и они ти пречат кога се лечат со плави картони. Дали те засегаат луѓето кој се лечат со плави картони чии болести се резултат на: неактивност, не редовни контроли, консумација на лекови на своја рака и.т.д.

Ако почнеме да си ги воздигаме сопствените "квалитети" наспрема туѓите "недостатоци" ќе настане калакурница.

Прилично едноставно е. Јадеш нездраво месо, тоа се одразува на твоето здравје. Не ми смета да се лечиш со плави картони и не го гледам тоа како мој трошок него го гледам како наш, заеднички трошок.

Од друга страна, пушиш цигари и секундарниот дим од твоите цигари директно мене ми смета.

Таа е разликата.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Електронска цигара
« Одговори #36 на: 21 Ноември 2013, 12:19:08 pm »
Си има закон, забрането е пушење во затворена просторија...

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2209
Одг: Електронска цигара
« Одговори #37 на: 21 Ноември 2013, 13:45:33 pm »
Леееееии Лееееиии отеруење тема у друг правец :D требаше да ја преименувам темава во пушење во кола ДА или НЕ ? :D

да не сметаме еден на друг, да пушиме електронска цигара :D
>>>>><<<<<

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг:
« Одговори #38 на: 21 Ноември 2013, 14:58:35 pm »
Мене ми помогна во откажувањето. Не е нешто ептен ефикасно ама е добро рамо за плачење. Помага да останат интересни работите кои не би биле интересни без цигара. Како кафе и сл.
« Последно менување: 21 Ноември 2013, 16:18:24 pm Chlink »

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2209
Одг: Електронска цигара
« Одговори #39 на: 21 Ноември 2013, 15:22:22 pm »
Chlink, има некоја одредена марка на електронска цигара која ја користеше и од кај ја зема цигарата?
>>>>><<<<<

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Електронска цигара
« Одговори #40 на: 21 Ноември 2013, 16:18:03 pm »
Chlink, има некоја одредена марка на електронска цигара која ја користеше и од кај ја зема цигарата?

Јас ја земав од аптека. Во тоа време немаше многу врсти како сега, едни беа. Се мењаа патрони само. Патроните што ги имав беа без никотин иако можеа да се најдат и со никотин. Сега имаш со течности и разни глупости. Мој совет е да ја земеш та што најмногу држи батерија, тука заебавање има малце. Иначе во тоа време едно пријателче сакаше да купи ама само со патрони кои содржат никотин, пошто не му било за одкажување туку да пуши на работа, да неморало да се симиња надвор и сл. Јас му најдов патрони со никотин и купи. После некој месец не пушеше веќе цигари, иако не му беше тоа поената.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Електронска цигара
« Одговори #41 на: 21 Ноември 2013, 18:31:28 pm »
Леееееии Лееееиии отеруење тема у друг правец :D требаше да ја преименувам темава во пушење во кола ДА или НЕ ? :D

да не сметаме еден на друг, да пушиме електронска цигара :D

Еве јас палам цигара во своја кола но во една прилика требаше да идеме до Кладово Србија, околу 500 - 600 километра. Не запалив ниту една цигара познавајќи дека сопатниците се непушачи. Во туѓа кола, осим кај брат ми, не ни помислувам да запалам. Ги поштуем луѓето..

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29154
    • CARclub.mk
Одг: Електронска цигара
« Одговори #42 на: 21 Ноември 2013, 18:35:49 pm »
Редок си.

Отсутен Martin_GSM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 890
Одг: Електронска цигара
« Одговори #43 на: 21 Ноември 2013, 18:59:46 pm »
течноста во електронските цигари е на база на пропилен гликол(врска немам што е тоа додуша), а за пушењето во кола, кај мене пушам ако сум сам или ако нема непушач, генерално ме нервира пушењето, ама ете некоја глупава навика + сите во друштвото пушат(не ми е ова оправдување), што солидно ми одмага во откажувањето, ги имав оставено 5-6 месеци ама пак почнав.

електронската е само друга занимација, дека ке се откажиш со неа не ми се верува, за откажување треба инает да те фати

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2209
Одг: Електронска цигара
« Одговори #44 на: 22 Ноември 2013, 09:38:55 am »
Јас мислам дека е потребна голема желба за откажување од цигари ама и чекор да се направи за електронска цигара, никотин како никотин не е многу штетен (ваљда) само катранот и останатите глупости што ги стават се. Електронската цигара има предности што на никому не сметаш со смрдежот од цигарите, може да пушиш на работа без да се мрзнеж надвор, и полека се откажуваш од пушењето вистински цигари.
Како и да е на пазаров наш се размислувам за его, ама најдов на интернетелектронса цигара со батерија од  1100 mah за некаде околу 1000 ден.

http://www.ebay.co.uk/itm/271295994633?var=570198530762&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Според прикажаниов клип ветува

>>>>><<<<<