Автор Тема: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?  (Прочитано 74770 пати)

Отсутен loopz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1807
 • Жгл' б гл'б
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #900 на: Јули 30, 2020, 11:15:12 am »
А Австриец не сакаш да бидеш, верувај ми. :)

Ежо Магаро Венти Лаатор КозИ

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4558
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #901 на: Август 01, 2020, 16:39:46 pm »
https://kanal5.com.mk/grad-skopje-objavi-tender-za-ideen-proekt-za-avtobusko-metro/a433187

Се надевам дека нема да помине тендеров, ова ќе го блокира сообраќајот уште толку.

Сите автобуски постојки ќе бидат во средина на улиците, односно кај што сега има зеленило. Ама тие луѓе треба да стигнат до таму некако, што значи дека ќе има дупло повеќе пешачки или ќе си претрчуваат по улица.
Во скроз левата летна ќе смеат да возат само автобуси, а како ќе вртат колите лево на семафор ако автобусот иде право уште не е познато....

Ова ми изгледа да премногу избрзано, колку да се каже дека нешто се прави....

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47546
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #902 на: Август 01, 2020, 16:42:10 pm »
https://kanal5.com.mk/grad-skopje-objavi-tender-za-ideen-proekt-za-avtobusko-metro/a433187

Се надевам дека нема да помине тендеров, ова ќе го блокира сообраќајот уште толку.

Сите автобуски постојки ќе бидат во средина на улиците, односно кај што сега има зеленило. Ама тие луѓе треба да стигнат до таму некако, што значи дека ќе има дупло повеќе пешачки или ќе си претрчуваат по улица.
Во скроз левата летна ќе смеат да возат само автобуси, а како ќе вртат колите лево на семафор ако автобусот иде право уште не е познато....

Ова ми изгледа да премногу избрзано, колку да се каже дека нешто се прави....
Фекалии во боја. Ако не се одвоени лентите вметни им пенисот зошто СИТЕ ќе возат по нив.

Само за глупости им е мозокот. Орце Николов проектот до кај е!?!?!?!
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Присутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4271
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #903 на: Август 01, 2020, 17:32:41 pm »
Таман што ги направија жардињерите, преправај...

А ене им ја Митрополитот, подземниот Јужен, и нека муќнат со глава за до Лисиче.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4558
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #904 на: Август 01, 2020, 17:40:04 pm »
Подземен Јужен нема да видиме до 2120та година.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25640
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #905 на: Август 01, 2020, 17:46:24 pm »
Мене ме налути што ја упропастуваат велосипедската патека во Карпош, во потегот од Симпо до Хотел Карпош (и ваљда и понатаму). Со тоа багерите го упропастија асфалтот, а пред колку... 2-3 години е ставан?

И уште не сконтав што уствари прават таму...

Присутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4271
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #906 на: Август 01, 2020, 18:32:07 pm »
Најпрво, како во Белград најстрого да се казнува движење во лента (жолта) резервиран за автобуси, за паркирани коли ич да не зборувам.
Резултатите во однос на брзината на градскиот превоз веднаш ќе бидат воочливи.
Рекорд само за автобуси бидејки речиси сите линии поминуваат таму.
Надвозни решенија за тие што сакаат да го прескокнат Центар, и да се намалат дозволените вртења во лево кон сите можни улички.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47546
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #907 на: Август 01, 2020, 18:36:25 pm »
Најпрво, како во Белград најстрого да се казнува движење во лента (жолта) резервиран за автобуси, за паркирани коли ич да не зборувам.
Резултатите во однос на брзината на градскиот превоз веднаш ќе бидат воочливи.
Рекорд само за автобуси бидејки речиси сите линии поминуваат таму.
Надвозни решенија за тие што сакаат да го прескокнат Центар, и да се намалат дозволените вртења во лево кон сите можни улички.
Лево во град треба да е мислена именка. Ептен за војска и пожарна само да постои лево. За полиција и брза помош само ако се со ротација.

Какво лево какви бакрачи.

Зошто Партизанска е асална? Нема лево.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38460
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #908 на: Август 01, 2020, 19:06:16 pm »
Ќе биде добро со RBT. Само да го смислат како што треба. А не е тешко. Автобусите ќе стојат на црвено во својата лента додека колите вртат лево, не е биг дил. Само да им пуштат нивна оградена лента, и да си останат три за колите. Автобуските ако се во близина на семафорите, нема да има потреба од дополнителни пешачки.

А како мислевте трамваи и тролејбуси дека работат? Не зафаќаат простор и инфраструктура? Ние не сме за метро, далеку сме од тоа...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4271
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #909 на: Август 01, 2020, 19:30:09 pm »
После толку градежни активности на Партизанска не смеат да ја чепнат наредни 20 години.

Ѓорче - Лисиче за 35 минути со 20тина станици, само со 150км на час.

Идејни решенија за таков сообраќаен проект не се прави адхок без да се има визија за целокупниот сообраќај во наредни 100 години.
Не станува збор за вело патеки како кај Рамстор.


ПС
Партенија Зографски
https://maps.app.goo.gl/43kzS7JkGqijoBEb9

Ја направиле еднонасочна меѓутоа во лош правец, тие од Питу Гули мора да вртат во лево. Притоа ќе мора да ги чекаат колоните од Партение што возат право.
« Последно менување: Август 01, 2020, 19:39:41 pm Mikius »

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38460
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #910 на: Август 01, 2020, 19:39:54 pm »
Јас како што прочитав, тендерот е за идејно решение. Не дека утре ќе се почне. Идејното решение може ќе опфати визија за наредни 100 години, од кај да знам....Ме мачи само, што секоја градска власт имала барем по еден тендер за идејно решение за брз транспорт, само не сум видел реализација до сега, а има по фоки у Град Скопје, барем пеесетина идејни решенија кои освоиле тендер.
Мене ми се допаѓа системот колку што можев да прочачкам по нет, и мислам дека е одличен за нашиот град и за нашиот стандард.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47546
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #911 на: Август 01, 2020, 19:41:12 pm »
Ќе биде добро со RBT. Само да го смислат како што треба. А не е тешко. Автобусите ќе стојат на црвено во својата лента додека колите вртат лево, не е биг дил. Само да им пуштат нивна оградена лента, и да си останат три за колите. Автобуските ако се во близина на семафорите, нема да има потреба од дополнителни пешачки.

А како мислевте трамваи и тролејбуси дека работат? Не зафаќаат простор и инфраструктура? Ние не сме за метро, далеку сме од тоа...
Во Загреб се на најдесна лента, и неможеш да застанеш на неа зошто таму оди бусот. Топ!
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Присутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4271
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #912 на: Август 01, 2020, 20:16:54 pm »
Кај нас жолтите ленти служат само за декор.
Една кола да биде паекирана на таа лента автобусот мора да чека да навлезе во средна за да ја заобиколи и ете колапс во сообраќајот.
Секојдневна слика кај Џамбо и други места.

Тука треба да се стави акцент, плус резервирање на одредени улици само за автобуси како Рекорд.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47546
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #913 на: Август 01, 2020, 20:20:44 pm »
Кај нас жолтите ленти служат само за декор.
Една кола да биде паекирана на таа лента автобусот мора да чека да навлезе во средна за да ја заобиколи и ете колапс во сообраќајот.
Секојдневна слика кај Џамбо и други места.

Тука треба да се стави акцент, плус резервирање на одредени улици само за автобуси како Рекорд.
Да си беше на шини автобусот немаше да може да се тргне ако има кола. Тоа е поентата. Набрзо никој нема да застанува на лентата зошто ако блокираш шина имаш директ казна.

Башка шинско возило е секогаш со највисока предност. И шинско возило нема кривица кога ќе те обере. Ајт.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Присутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4271
Одг: Како да го (под)средиме сообраќајот во Скопје?
« Одговори #914 на: Август 01, 2020, 20:36:32 pm »
Да се надоврзам на претходниот пост за Партение Зографски (често ја возам).

Ако ја направеа еднонасочна но во спротивен правец, од кај Баба Цана ќе мораше да се врти десно наместо како досега да се сече Водњанска.
Подоле, кај Кочо Рацин полукружниот да се направи кружен тек и да може да си свртат лево за да излезеш на Питу Гули и понатаму.
Тие од Питу Гули би смееле само право по Партение за да излезат на Водњанска наместо да мора да вртат лево и кај Кочо Рацин да излезат на Водњанска.
Тие пак што сега ја користат Питу Гули за кон Државна ќе си фатат друга рута подоле по Васил Ѓоргов.

У ствари, цела егзибиција е направена поради колите паркирани пола на тротоар, пола на улица, наместо во двор, а има голем проток на возила.