Автор Тема: CarClub on DYNO Rolling Day @ Avtotech Electronic Service  (Прочитано 73088 пати)

Отсутен Автотек Електроник

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 107
 • http://allcartuning.com/en.html
CarClub on DYNO Rolling Day @ Avtotech Electronic Service
« на: Октомври 27, 2013, 21:27:19 pm »
Во Ваша чест, на заедничко задоволство, ја отвораме оваа тема каде што ќе може заедно да ги споделиме денешните моменти. Ве молиме само материјалите да бидат без регистарски ознаки на возилата.
Наше мислење е дека овој прекрасен сончев неработен ден, го поминавме необично забавно, имаше добра дружба, немаше инциденти и сите се стекнавме со нови искуства. Секако дека некои ќе излезат задоволни, а некои не, можеме само да ги советуваме сите да продолжат напред со ентузијазмот, а резултатите ќе бидат неизбежни.
Уште еднаш Ви благодариме на одличната организација, навистина carclub не е заебанција!


Edit(Simo - Carrier166):

Апдејт на резултатите:


1. Yarre (Audi A6 2.0 TDI 170KS)    
2. Sashe07 (VW Golf 4 GTI 2xxKS) 206KS
3. Simo - Carrier166 (Alfa Romeo 166 FL, 2.0 Twin Spark 150KS)  130KS 160NM Stock
4. Bu$aV MeGaNe (Renault Megane 1.5 Dci 106 GT-Line) 112KS и 261NM(131КС по прописен ремап)
5. Chlink (Alfa Romeo 156 Twin Spark 1.8 ) (несигурен)
6. Marjanot (Seat Leon 1.4 TSI Style Facelift 125HP) 132KS 210Nm Stock
7. Banzai  (Mini Cooper S 180KS) 185KS
8. онак (volvo v70 140KS)  118KS Stock (Некомплетно мерење, аутоматикот малце ја буни работата)
9. -Darko- (Seat Leon Cupra 240KS) 280KS
10. Comang (Alfa Romeo 145QV 2.0 150KS)
11. Bad-Gamer (Renault Clio RS 172 169ks 185) 167КС
12. Bad-Gamer (Yugo 1.2 Gr. H)   75КС

Не ги пишувам модификациите, пошто не ги знам сите што модификации имаат по колите. Ова оди и во првиот пост од темава, за прегледност
« Последно менување: Ноември 02, 2013, 14:29:57 pm Simo - Carrier166 »

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10576
Одг: CarClub on DYNO Rolling Day @ Avtotech Electronic Service
« Одговори #1 на: Октомври 27, 2013, 21:49:34 pm »
Ja денес сликав, ама не ме бива баш за фотошопирање (ради бришење на таблиците, пошто некои баш инсистираа :) ). Нема везе, важно е дека све помина супер, фала ви за сокчињата (јебига Бубе иначе ќе колабираше... :D ) и што не трпевте 5 саати ;D OK, да не паламудим многу и да не пуштам слики една по една, напраив една компилација ;)


Отсутен TRPEE

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1542
Одг: CarClub on DYNO Rolling Day @ Avtotech Electronic Service
« Одговори #2 на: Октомври 27, 2013, 21:54:39 pm »
Rezultatite???? Ili nema da ima takvo nesto?

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16001
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: CarClub on DYNO Rolling Day @ Avtotech Electronic Service
« Одговори #3 на: Октомври 27, 2013, 22:09:04 pm »
па индивидуално е тоа за резултатите. кој сака нека пише, кој сака немора да пише... еве јас ке пробијам лед...

моето возило е со фабричка декларирана моќност од  140 коња. на денов ми измерија 118 коња, а дечкото рече дека не е во можност да го измери прецизно бидејки возилото е автоматик, а за такво возило потребни се други софтвери и други калкулации. само моето беше автоматик тука на хепенингов. како што рече он, се трудел да стабилизира максимално колку што може, но автоматикот е тој каков што е и не е за овој софтверот што го имаат и користат, одтука доаѓа и пониската вредност бидејки јасно се гледа на графиконот паѓање и пак исправање на снагата, што ни теоретски ни практично е возможно тоа да се случи. ке почекам други денови кога ке донесат софтвер за автоматици и тогаш ке го измерам.

како и да е, пет пати пробуваше за да добие некој оптимим, а мене целта уствари ми беше да измерам разлика на снага помеѓу бензин и плин. ептен сум радосен од тој добиен резултат кој изнесува само 3 коња, т.е. на плин е само 3 коња послаб одколку на бензин, што на 140 коња е стварно смешно... тоа ке му дојде околу неполни 2% од снагата, адекватно како и џиџи што добил околу 2,5 коња помалку на 95 коња тоа е смешни 2,5%
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Bu$aV MeGaNe

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1846
 • Renault Megane R26
Одг: CarClub on DYNO Rolling Day @ Avtotech Electronic Service
« Одговори #4 на: Октомври 28, 2013, 01:04:23 am »
Само ќе кажам секоја чест за професионалноста на дечките од Автотек,одлично сработено!

Да му е мерак на човек да отиде кај нив деновиве и да си го ремапира возилото :)

Отсутен Dzo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3050
 • GTI®
Одг: CarClub on DYNO Rolling Day @ Avtotech Electronic Service
« Одговори #5 на: Октомври 28, 2013, 01:23:22 am »
си ги меревте шо си ги меревте. На кој му пораснаа рогови да видиме сеа :D

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8515
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: CarClub on DYNO Rolling Day @ Avtotech Electronic Service
« Одговори #6 на: Октомври 28, 2013, 06:51:58 am »
Не ми е јасно заштоне кажувате колку сте измериле. Еве многу ме интересира кај Бушав колку испаднало, пошто чипче имаше. Кажујте ајде. Јас ветувам дека прва прилика ќе мерам и одма кажувам без срам.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17629
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: CarClub on DYNO Rolling Day @ Avtotech Electronic Service
« Одговори #7 на: Октомври 28, 2013, 06:53:40 am »
Мене ме занима Comanq колку измерил, мислам дека и неговата е со CF1...

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8515
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: CarClub on DYNO Rolling Day @ Avtotech Electronic Service
« Одговори #8 на: Октомври 28, 2013, 06:54:55 am »
Јас знам ама нема да пишувам не е мое право. Се надевам дека сите ќе пишат.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38116
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: CarClub on DYNO Rolling Day @ Avtotech Electronic Service
« Одговори #9 на: Октомври 28, 2013, 07:23:36 am »
си ги меревте шо си ги меревте. На кој му пораснаа рогови да видиме сеа :D

Рогови имаат тие што зборат а не си ги мереле ;)
Мене ми е многу криво што не бев во состојба да дојдам. Мојата кола дефинитивно ќе оди на мерењ, и тоа во теков на неделава ќе се договорам со Автотек за индивидуално мерење.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5882
 • 69
Одг: CarClub on DYNO Rolling Day @ Avtotech Electronic Service
« Одговори #10 на: Октомври 28, 2013, 07:57:50 am »
Не ми е јасно заштоне кажувате колку сте измериле. Еве многу ме интересира кај Бушав колку испаднало, пошто чипче имаше. Кажујте ајде. Јас ветувам дека прва прилика ќе мерам и одма кажувам без срам.

:D :D :D
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен google

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2398
Одг: CarClub on DYNO Rolling Day @ Avtotech Electronic Service
« Одговори #11 на: Октомври 28, 2013, 08:27:34 am »
a zasto bi se sramel nekoj... ???

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8515
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Re: CarClub on DYNO Rolling Day @ Avtotech Electronic Service
« Одговори #12 на: Октомври 28, 2013, 09:44:24 am »
Онака...

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38116
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: CarClub on DYNO Rolling Day @ Avtotech Electronic Service
« Одговори #13 на: Октомври 28, 2013, 09:53:21 am »
Ја ко шо разбрав, carclub налепнициве ваделе коњи.... ја две имам на кола... :-[

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20102
Одг: CarClub on DYNO Rolling Day @ Avtotech Electronic Service
« Одговори #14 на: Октомври 28, 2013, 09:55:53 am »
Кај кого како :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.