Автор Тема: TPMS (Tire Pressure Monitoring System)  (Прочитано 11037 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54667
  • Махер

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1818
Одг: TPMS (Tire Pressure Monitoring System)
« Одговори #31 на: 20 Април 2019, 07:46:24 am »
Темава стара ама да ја размдаме.

На Меривата после промена на бандажите, не веднаш туку после два три дена се запали индикторот за издишана гума, све пролистав и незнам како да го ресетирам. Пред да одам до сервис, да не знаете некоја идеја како јас тоа да би го средил.
Ми дава опција Tire load, стискам, свири два пати се пали лев трепкач, свети две мин се гаси и тука завршува се. Не се гаси индикаторот. На нет има клипчиња каде има опција тире ресет, ама кај мене место тоа е тире лоад и .. идеја некоја...

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5716
Одг: TPMS (Tire Pressure Monitoring System)
« Одговори #32 на: 20 Април 2019, 07:58:02 am »
Na bandazite to se senzorite zatoa sto ne GI cita imas error simple as that :)

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1818
Одг: TPMS (Tire Pressure Monitoring System)
« Одговори #33 на: 20 Април 2019, 08:08:12 am »
Не сваќам, како да направам да ги прочита, во упатството пишува некоја алатка нешто да доближам до секој бандаж одделно, а јас поима нема каква е таа алатка. На шкодава преку АБС иде ова и е многу едноставно. Можеби и тука е едноставно ама откако ќе научам како 😁

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: TPMS (Tire Pressure Monitoring System)
« Одговори #34 на: 20 Април 2019, 10:13:48 am »
Верувам си проверил да не стварно гумата ти е издишана :)

Ако е во ред, тогаш ѕирни низ сетинзите дали ќе имаш нешто за подесување на ТПМС. На пример, кај мене може да се подесат на “помеко” (за снег и слично), “нормално” (2.4 со 2.6 и поголеми толеранции за отстапка) и “еко” (кога сите гуми треба да се ~ 3 бари). Во случај кога гумите ми беа напумпани како за “нормал”, а го пребацив сетингот на “еко”, ми пријави грешка дека имам недоволно напумпани гуми. Го вратив во “нормал”, мука немаше.

Иначе, кај мене кога сменив зимски (немаат ТПМС) со ол-сизн (имаат ТПМС), ми рекоа дека може и до 80 км да трае “учењето” на сензорите. Во мојот случај, учењето траеше некои 500 метра и индикаторот се изгаси. После тоа не ми појавил грешка. 
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: TPMS (Tire Pressure Monitoring System)
« Одговори #35 на: 23 Април 2019, 14:57:34 pm »
Калимеро имаш сензори на секоја ѕивана и ти покажува колку е напумпана секоја гума или па преку АБС само ти мери дали се издишани или не?

Јас немам сензори на зимските па цело зимо си возам со ерор дека немам сензори. На Леонот преку АБС читаше и после промена на гуми или откако некоја ќе се издише само требаше да држам подолго на копчето за ТПМС, како и да се викаше.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4916
  • The Spartan General
Одг: TPMS (Tire Pressure Monitoring System)
« Одговори #36 на: 23 Април 2019, 15:05:37 pm »
Возила произведени после септември 2014та мора да имаат индивидуален сензор за притисок и соодветен ТПМС систем според европските регулативи. Во Германија конкретно ако возиш со гуми без такви сензори, свети на шалт табла, нема да поминеш на технички преглед. Понатаму, самата хомологација и одобрувањето за движење во сообраќај без нив ти е неважечко.

На другите места во ЕУ/Европа не знам какви се официјалните закони. Затоа кога барав уште еден пар бандажи со гуми гледав да имаат веќе вградени сензори (без разлика дали е оригинални или заменски).

Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен dimitar.s

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 55
Одг: TPMS (Tire Pressure Monitoring System)
« Одговори #37 на: 23 Април 2019, 15:27:31 pm »
Не сваќам, како да направам да ги прочита, во упатството пишува некоја алатка нешто да доближам до секој бандаж одделно, а јас поима нема каква е таа алатка. На шкодава преку АБС иде ова и е многу едноставно. Можеби и тука е едноставно ама откако ќе научам како 😁
Мислам дека ти треба TPMS relearn tool:
https://www.ebay.com/itm/9V-TPMS-Reset-Tool-Relearn-Tool-Auto-Tire-Pressure-Sensor-for-GM-Vehicle/273814743486?hash=item3fc0a169be:g:jwwAAOSwCuBccNAp

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1818
Одг: TPMS (Tire Pressure Monitoring System)
« Одговори #38 на: 23 Април 2019, 15:32:07 pm »
Калимеро имаш сензори на секоја ѕивана и ти покажува колку е напумпана секоја гума или па преку АБС само ти мери дали се издишани или не?

Јас немам сензори на зимските па цело зимо си возам со ерор дека немам сензори. На Леонот преку АБС читаше и после промена на гуми или откако некоја ќе се издише само требаше да држам подолго на копчето за ТПМС, како и да се викаше.
Незнам дали има сензори или чита преку АБС, најверојатно има сензори, на борд покажува Тире Лоад, а со оригиналните бандажи пишуваше тире ресет.
Возила произведени после септември 2014та мора да имаат индивидуален сензор за притисок и соодветен ТПМС систем според европските регулативи. Во Германија конкретно ако возиш со гуми без такви сензори, свети на шалт табла, нема да поминеш на технички преглед. Понатаму, самата хомологација и одобрувањето за движење во сообраќај без нив ти е неважечко.

На другите места во ЕУ/Европа не знам какви се официјалните закони. Затоа кога барав уште еден пар бандажи со гуми гледав да имаат веќе вградени сензори (без разлика дали е оригинални или заменски).


Шкодата моја е 2016 и нема сензори, туку преку АБС отчитува.

Не сваќам, како да направам да ги прочита, во упатството пишува некоја алатка нешто да доближам до секој бандаж одделно, а јас поима нема каква е таа алатка. На шкодава преку АБС иде ова и е многу едноставно. Можеби и тука е едноставно ама откако ќе научам како 😁
Мислам дека ти треба TPMS relearn tool:
https://www.ebay.com/itm/9V-TPMS-Reset-Tool-Relearn-Tool-Auto-Tire-Pressure-Sensor-for-GM-Vehicle/273814743486?hash=item3fc0a169be:g:jwwAAOSwCuBccNAp

Ништо не купувам, нека си свети сијаличката цело лето и ајт.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: TPMS (Tire Pressure Monitoring System)
« Одговори #39 на: 23 Април 2019, 15:34:08 pm »
Јас имам индиректен тпмс како што е мислам и кај сите возила од ваг горе доле (исто 2016), но знам може да се доплати и за директен тпмс и да ти покажува точно притисок. Како и да е, мене лично ми се имаат појавено две различни грешки на неколку наврати.

1. Порака - слаб притисок во некоја од гумите, или во превод провери си притисок на сите 4 гуми
2. Порака - слаб притисок во задна лева гума

Зошто некогаш кажува точно каде се издишани гумите а некогаш само дека некоја гума е издишана појма немам.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: TPMS (Tire Pressure Monitoring System)
« Одговори #40 на: 23 Април 2019, 15:41:49 pm »
Ако немаш податоци за секоја гума колку е точно притисокот, претпоставувам дека немаш сензор на секоја гума со ѕиваната туку чита од АБС.

За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: TPMS (Tire Pressure Monitoring System)
« Одговори #41 на: 23 Април 2019, 16:18:23 pm »






@kalimero еве кај мене каков е приказот. Опциите на првите две слики се можни само ако колата не е во движење, а има контакт или работи моторот.

На последната слика, покажува точно која гума има несоодветен притисок, согласно избраниот режим на работа (“Light” / “Eco” / “Max”).
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен sasemkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 84
Одг: TPMS (Tire Pressure Monitoring System)
« Одговори #42 на: 08 Мај 2019, 23:36:15 pm »
Znae li nekoj od kade moze da se kupam tpms senzori 433mhz za vitara.i dali ima nekoj od skopje sto vrsi kloniranje na senzorite.za da mozam na drugi bandashi so zimski gumi da gi koristam?
Od Suzuki gi prodavaat 3200denari 1 tpms senzor.

Отсутен dimitar.s

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 55
Одг: TPMS (Tire Pressure Monitoring System)
« Одговори #43 на: 08 Мај 2019, 23:41:24 pm »
Види во Турбомакс, на фб имаа пост за универзални сензори.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk


Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4916
  • The Spartan General
Одг: TPMS (Tire Pressure Monitoring System)
« Одговори #44 на: 08 Мај 2019, 23:42:58 pm »
УНиверзалните не функционираат секогаш со самиот вграден систем на автомобилот. Најубаво е оригинални. Ако можеш да најдеш од Ebay/западна европа порачај си ги од таму.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.