Автор Тема: Осигурителни компании  (Прочитано 35567 пати)

Отсутен s1n1sa

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 166
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #450 на: Април 15, 2019, 09:02:52 am »
Глупава работа, ама си бараат начин да не ти исплатат или да се откажеш. Штом некој ми потпишал, сум сликал со телефон, имам слика од неговите документи што има пак да одиме пак да се малтретираме.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk

Mора 2та колку што знам мене на пасатот кој ми опна грепнатинка со Гољф еден му ги зедов документите и додека не отидовме кај осигурителната не му ги враќав за да имаш основ ако не прифаќа после 12-24 часа да се јавиш у полиција
Hyundai Elantra 6th G

Отсутен Filip MK

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 378
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #451 на: Април 15, 2019, 09:48:26 am »
Denes posle rab, da ja zemam kolata, kaj cveten pazar parkirana na sirokata ulica, se propisno kako sto treba uste od vcera, so nalepnica na poc itn itn...gledam policija.

Nekoja zena so Shkoda se zasilila i zakacila 2-3 koli, vklucitelno i mojata. Na tolkava siroka ulica neznam kako uspeala.

Policija napravila zapisnik i zedoa izjava od mene. Sega sto sledi. Spored policijata kje treba da sredat oni so izvestajot i tek posle toa kje mozam da ja sredam kolata ili?

Isto taka, koga pocnav da vozam, najverojatno deka imalo udar i vo gumata/bandazot, senzorite za esp i asf ili kako i da se vika, se vklucija, se gasneja, pa posle se isklucija.

Policaecot mi jav i mi kaza ime prezime na zenata i registarski tablicki. Polisata i e vo Kroacia osiguruvanje.  Vo ponedelnik treba da odam.da prijavam shteta. Spodelete sto kako i sto mislite kakvo kje bide obeshtetuvanjeto...

Sliki vo prilog:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Kapaceto od retrovizorot isto.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Eve kolata posle mene parkirana kako zavrsila (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не е баш многу за утеха ама во целата несреќа си имал среќа што не си поминал како тоа Пежото на сликата....гледам колку се оддалечени колите (твојата и Пежото) и не ми е јасно како успеала и во двете да се залета
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен kalimero

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1411
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #452 на: Април 15, 2019, 10:10:35 am »
Глупава работа, ама си бараат начин да не ти исплатат или да се откажеш. Штом некој ми потпишал, сум сликал со телефон, имам слика од неговите документи што има пак да одиме пак да се малтретираме.

Sent from my VTR-L29 using TapatalkВиди, и така е и не е така.
Ако сакаш да пријавиш со европски записник мора да се појават двајцата учесници, да се направи "реконструкција на настанот" да дадат изјави учесниците итн итн... постапката не трае повеќе од 30 тина минути од пристигнување до заминување од компанијата. Рокот за пријава е 3 дена од настанот ама никогаш не прават проблем да се појават и после две недели (го лупнав временскиов период). Собраќајки не се прават секој ден, така да во неколку години ако се одвои пола саат па и саат време не е ништо страшно.
Од друга страна и јас како тебе сметам дека не треба да се појават двајцата учесници ако имаш слики и комплет документи, ама само да знаеш колку преваранти има во нашава држава, тоа вака се прават МНОГУ МНОГУ дубари, ако не се појавуваат двајцата учесници ништо чудно да дознаеш ти, јас и многу други од форумов дека сме направиле по 3-4 сообраќајки без да знаеме.

Отсутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2243
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #453 на: Април 15, 2019, 10:58:04 am »
Остави го @MAPJAH , он е некоја посебна категорија граѓанин на оваа држава.
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5024
 • Бенве си е бенве
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #454 на: Април 15, 2019, 11:25:53 am »
Остави го @MAPJAH , он е некоја посебна категорија граѓанин на оваа држава.
Абе ташак, не читаш ли дека бев тргнат за бг, тој од Штип јас од Велес ме мава пред Делчево. Кај ќе го бркам ја ЦИГАН од Штип да го барам а и колата беше на сестраму. Не ме интересира мене дали некој прави дубари или не, нека си го викнат и нека го бараат него, јас сум си платил осигурање за да бидам заштитен и не ме интересира понатаму. Колата ја видоа у сава дека е оштетена, нека си се разбираат со циганот кој што ставил потпис и имам слики од целата ситуација. Колата ми беше и под каско па немав потреба да правам дубари. И да посебна категорија сум оти си го ценам времето и ми чини пари.
ако си ти тој што ја мие колата со сунѓерче за садови после секое возење у ја става на трупчиња после секое возење да не му се заболат гумите еве и ти си за мене посебна категорија ама не дошло ред да ти кажам. Вие што многу ги жалите осигурителните проверете лани колку милиони евра имаат заработено, тоа дека многу сакаат да исплаќаат штети

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5024
 • Бенве си е бенве
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #455 на: Април 15, 2019, 12:19:45 pm »
И да се надоврзам, многу ќе биде јако кога некој ќе ти го удри опелчето и ко ќе ти проценат ретровизор 300 ден, крило 800ден или не дај боже тоталка на 1000 - 1200еур да видам тогаш колку посебна сорта ќе бидеш и дали ќе ги величиш осигурителните.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17432
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #456 на: Април 15, 2019, 12:25:34 pm »
Ти лупнале браник и ти дава листа на сервиси. Не ми треба сервис Џони, нов браник сакам. А за тоа треба да е непоправлив, и шо сеа при секое допирање на колата пука китот и треба еднаш годишно да го фарбам...

Отсутен BrziGonzalez

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 987
 • M Performance
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #457 на: Април 15, 2019, 12:54:46 pm »
Ти лупнале браник и ти дава листа на сервиси. Не ми треба сервис Џони, нов браник сакам. А за тоа треба да е непоправлив, и шо сеа при секое допирање на колата пука китот и треба еднаш годишно да го фарбам...
Мене на е90ката ме удри еден скопски таксист на паркинг и се обиде да бега. По малце брканица  низ Велес го фанав, почна да лаже доека не виде дека има камери, па ајде направивме европски,сликаа од осигурителна,почнаа да ми нудат мајстори да се лигават, на крај дојде и до кавги. Истото им го реков, не сакам бе китиран браник, сакам нов. фанав им однесов фактури колку кошта браникот нов (м пакет браник имав наместено), ми исплатија 8,500 денари за една гребаница 😆
Гадни се осигурителните треба да се караш и да се малтретираш за да си добиеш што ти следува, мњнњ повеќе ме нервораат копилиња што маваат и бегаат, ама и осигурителниве се безврска. Се чека месец, два за исплата на штета. До тогаш колата така ли да се вози...
The Ultimate Driving Machine - B M W
BMW E92 Coupe - 320D M-Sport ♥
BMW 118D Daily

Отсутен Mikius

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2064
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #458 на: Април 15, 2019, 13:13:32 pm »
И замисли прописите да се како во Србија, ти доаѓа регистрација за тоа време и не можеш да поминеш технички со пукнат браник.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5024
 • Бенве си е бенве
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #459 на: Април 15, 2019, 13:22:21 pm »
Јас од кога платив каско читам дека во случај на кражба околу 20% од проценетата сума јас си ја плаќам. Значи ако мужи ја проценат на 20к еур 16 ќе ми исплатат.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен Mikroos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 807
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #460 на: Април 15, 2019, 17:50:16 pm »
И да се надоврзам, многу ќе биде јако кога некој ќе ти го удри опелчето и ко ќе ти проценат ретровизор 300 ден, крило 800ден или не дај боже тоталка на 1000 - 1200еур да видам тогаш колку посебна сорта ќе бидеш и дали ќе ги величиш осигурителните.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk

Povrzano so ova okolu isplatata i situacijata okolu nezgodata koga me udrija, dodeka e parkirana kolata.

Bev denes vo Kroacija i ok slikaja, jas im prativ sliki itn itn. I deckoto veli vidi na servis, kaj sto mislis da odis da ja pravat, klasika on preporacuva vamu tamu, so ovie rabotime so onie ne itn itn.

I jas mu velam isto vidi i spogodbeno kolku kje bide sumata.

Spored toa procenitelot sto kaza i sto spomena dodeka slikase a i evidentno od nastanatata steta:

- kapaceto od retrovizorot drzaci najverojatno se skinati.
- levo krilo osteteno
- branikot isto taka, od leva strana osteten
- od udarot puknalo i plastikata kaj maglenkata predna leva, znaci i branikot nekade puknat
- drzaci pod farot lev isto se klimavi, isto i toa puknalo najverojatno
- ima udar vo bandazot, mi sveteja senzorite koga prv pat ja zapaliv kolata, koj znae dali nekoj senzor ne e zeznat. Procenitelot rece nov bandaz bi odelo.

I mi se javuva, veli spogodbeno okolu 21.000 den bi cinelo.

Jas mu velam, cekaj be batko za osteten bandaz samo, nov e sigurno 20 eu, sto e povekje od pola od predlozenata suma....Posle mu velam, branikot drzaci ova ona, jas sum imal ispraven branik, sega nemam, originalen, treba da menuvam neli, ako se skrseni drzaci, samo toa kplku kje kosta sto mislis mu velam.

On si tera po isto, ama znaes toa procentot taka se presmetuva, eden drzok itn itn.

Sovet da dadete sto kako. Eve spogodbeno, na primer, da zemam plastikata samo da ja smenam original, kaj sto e puknata kaj maglengata sigurno kje kosta 5-6000 den.Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен BrziGonzalez

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 987
 • M Performance
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #461 на: Април 15, 2019, 18:15:10 pm »
Не се плаши оди до крај. Прво и основно трк до салон од кај што си ја купил колата и ЦЕНА за сите оргинал делови. Со фактурата право во осигурителна и не со убаво, строго ти препорачувам уште погадно од нив да се понашаш. Објасни му дека не те боли к*р што некој не пази и ти ја сјебал колата и дека сакаш да ти биде платено за тоа што си го изгубил. Малце ќе има кавги и недоразбирања ама само така ќе можеш да средиш.
The Ultimate Driving Machine - B M W
BMW E92 Coupe - 320D M-Sport ♥
BMW 118D Daily

Отсутен Mikius

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2064
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #462 на: Април 15, 2019, 18:21:25 pm »
Обично, спогодбено одат луѓето кои немаат намера да ја поправаат штетата, или барем не целосно.

Ако добро се сеќавам, прво треба да видиш исход од проценката односно што процениле како оштетено и начин на поправка.

Отсутен BrziGonzalez

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 987
 • M Performance
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #463 на: Април 15, 2019, 18:26:54 pm »
Обично, спогодбено одат луѓето кои немаат намера да ја поправаат штетата, или барем не целосно.

Ако добро се сеќавам, прво треба да видиш исход од проценката односно што процениле како оштетено и начин на поправка.
Па да и претежно спогодбата секогаш е пониска од реалната (продажна цена на ОЕМ делови) + тактички секогаш првата понуда им е прениска.
The Ultimate Driving Machine - B M W
BMW E92 Coupe - 320D M-Sport ♥
BMW 118D Daily

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5024
 • Бенве си е бенве
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #464 на: Април 15, 2019, 18:47:58 pm »
Мене колата ако ми била здрава пред да ме оштетат, сакам да си биде таква и после поправката. Плаќам каско на 3.7милиони денари и не сакам браник од аутолукс и да ми ја фарба аматер. Кинеско стакло на ретровизор не ми треба оти до пред тоа сум си имал оем. Сум си платил поштено и не сум се бунел за сумата на која што ми ја процениле. Очекувам и тие да не се бунат ако м кар им даде фактура од 10к еур. Да не даде господ да дојде до штета, знам дека нема да платат, освен Банзаи ако не ги притисне.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk