Автор Тема: Осигурителни компании  (Прочитано 103757 пати)

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #15 на: 08 Октомври 2013, 00:38:08 am »
Да исплаќаа на сите и без проблем немаше да има работа за мене и другите мои колеги адвокати ;D

Ако ти треба помош за штета некоја, слободно пиши ми ПП ;)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #16 на: 08 Октомври 2013, 00:56:46 am »
Да исплаќаа на сите и без проблем немаше да има работа за мене и другите мои колеги адвокати ;D

Ако ти треба помош за штета некоја, слободно пиши ми ПП ;)

и немаше такви бесни коли да возите... :)
шала нормално...

она што лугево не сваќаат е дека не е битно кај ти ке се осигураш )збориме за регулар осигурање на возило при регистрација) туку битно е каде е осигуран оној другиот со кој си се чукнал... каде е он осигуран, таму ке си бараш пари, одкако ке се докаже дека он е крив...

од друга страна кјуби (бившо, сега се “осигурување македонија, виена иншуренс груп) имаат агенти за продажба што ке ти средат се додека ти си го пиеш кафенцето во бифето. денес на пример бев во кјуби. бидејки одкако возам и имам свои возила не сум регистрирал или земал осигурање од друго место, па се знаеме доста добро со нив, влегов, дадов сообраќајната од Ш2, полисата од претходниот газда, зелената карта од претходниот газда, остаив 300 денари на маса (толку ми побараа) и си отидов... на следно поминување застанав и на портирница во плик сите документи скоцкани си ги зедов... е тоа ми паше нај многу.. не ми пашат 500 денари поевтино во било кое друго место, а уствари сите се стварно на централен систем врзани, и да повторам дека твојата компанија што си ја избрал не ти исплаќа штета на тебе туку онаа другата од кривиот...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20563
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #17 на: 08 Октомври 2013, 00:59:08 am »
Мене колата ми е осигурана во Триглав (т.е. Вардар осигурување). Не сум имал причина да ги мењам.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Боби Л.

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1273
  • I live my life a quarter mile at a time...
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #18 на: 08 Октомври 2013, 10:56:51 am »
Kјуби според мене е едно од неодговорните осигурителни компании :)
https://www.youtube.com/watch?v=-Lc9QZqITc4
Брзината не е опасна,туку будалата шo седи зад воланот :)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #19 на: 08 Октомври 2013, 18:08:10 pm »
Дечки, брокери  8) , која е процедурата доколку сте платиле осигурање за возилото 10-12 дена пред да истече старото но поради виша сила: удар од гром, пад на напон, ремонт, поплава и слично не сте успеале да отидете на технички ( притоа ве одбиле под рука да ви удрат печат за техничко исправно возило). Поминауваат два месеци од реализирањето на осигурувањето но колата уште не поминала технички. Кој се опциите:

a) важи старото осигурање само треба да се смени датата
б) треба повторно  да се вади осигурање

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1821
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #20 на: 08 Октомври 2013, 18:26:27 pm »
Дечки, брокери  8) , која е процедурата доколку сте платиле осигурање за возилото 10-12 дена пред да истече старото но поради виша сила: удар од гром, пад на напон, ремонт, поплава и слично не сте успеале да отидете на технички ( притоа ве одбиле под рука да ви удрат печат за техничко исправно возило). Поминауваат два месеци од реализирањето на осигурувањето но колата уште не поминала технички. Кој се опциите:

a) важи старото осигурање само треба да се смени датата
б) треба повторно  да се вади осигурање

Оди во компанијата каде си ја извадил полисата, мора да ги имаш двата примерока од полисата со тебе, ќе доплатиш одредена сума, за тие месец дена или два, и ќе ти извадат нова.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #21 на: 08 Октомври 2013, 18:59:47 pm »
Фала Калимеро, мислев по ПП да те прашам али не сум во твојата осигурителна компанија.


Али наредната година, здравје, идам кај тебе...

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20055
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #22 на: 08 Октомври 2013, 23:51:25 pm »
Што мислите за триглав?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20563
Одг: Re: Одг: Осигурителни компании
« Одговори #23 на: 09 Октомври 2013, 00:23:26 am »
Мене колата ми е осигурана во Триглав (т.е. Вардар осигурување). Не сум имал причина да ги мењам.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20055
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #24 на: 09 Октомври 2013, 00:26:33 am »
Колата што ја купив има полиса од триглав па да знам дали да ги менувам на следно регистрирање...

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20563
Одг: Re: Осигурителни компании
« Одговори #25 на: 09 Октомври 2013, 00:31:03 am »
Лансерот е веќе 5 години во Триглав, исто како и сите службени возила што сме ги имале до сега.

Па ќе кажам, не сме имале (ниту сум имал) потреба да ги мењам.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #26 на: 09 Октомври 2013, 00:41:09 am »
Сеедно ти е во која компанија ти е полисата за задолжително осигурување, затоа што ти по таа полиса не можеш да бараш штета, једино патниците со тебе ако не дај боже се повредат.

Ако имаш каско или сакаш да направиш веќе треба да се распрашаш или подразмислиш.

Иначе Триглав се ок, не се тоа што беа дур беа Вардар, али не се лоши.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4061
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #27 на: 09 Октомври 2013, 07:48:52 am »
Кои се тие две три осигурителни кај што е подобро да се вади каско?имаме кола дома со каско,па не е лошо да се знае кај да се иде за наредна полиса во декември

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #28 на: 09 Октомври 2013, 07:52:05 am »
Се извинувам доколку некој се препознае, но многу ме нервира кога некој луѓе ќе направат штета на возилото и не го активираат каското од причина што штетата била мала. Која е логиката неможам да разберам...

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7006
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #29 на: 09 Октомври 2013, 08:33:23 am »
пред некој ден ми пуштиле на трансакциска половина пари од штетата што треба да ми ја исплатат од Евроинс, со едно добри 6 месеци задоцнување...