Автор Тема: Азот или воздух?  (Прочитано 6838 пати)

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47185
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Азот или воздух?
« Одговори #15 на: Февруари 19, 2011, 01:19:43 am »
Мое лично мислење е дека се ова е прикаска за мали деца...Како што рече фаланга погоре за односот помеѓу кислородот и азотот во воздухот...Сувишно е да се коментира...
Друга работа...Гумата не се оштетувала, не оксидирале бандашите??? пффффф смешка...никој не гледа колкаво е оштетувањето од надвор, а вие се фативте за оштетувањето односно оксидација од внатре...па 90 посто што сакате да ги пуните со азот имате алуминиумски бандаши, + гумите се возат 4-5 години, не се возат 30 па да се плашите од оштетување...па на крај краева и нека се оштетат, нема со мене у гроб да ги носам...
Човекот со теориите можда е у право, можда не е...Како и да е никаде нема како што рекоа никаква математичка поткрепа...
Ипак треба реално да се гледа на работите...
По мене азотот, повторно ке повторам е прикаска за мали деца :)
...
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен proff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1447
 • no comment at the moment
Одг: Азот или воздух?
« Одговори #16 на: Февруари 19, 2011, 08:05:48 am »
Дали е приказна или не е дискутабилно. Разговарав со еден таксист кој работи во компанија во која еден дел од возилата пневматиците им се со азот. Она што тој го спомна како некаков впечаток е дека помалку се чувствуваат дупките и нерамнините на патиштата. Дали е тоа субјективно или објективно неможам да кажам.
Еве една мала статија која е доста реална
http://www.popularmechanics.com/cars/how-to/repair-questions/4302788
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен maci

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1298
Одг: Азот или воздух?
« Одговори #17 на: Февруари 19, 2011, 09:12:23 am »
побрзо гумите/бандажите ќе ги сјебеш од некоја дупка или качувајќи се на тротоар одколку да чекаш да се разјадат од воздухот со кој ги пумпаме :)
и ако ги лупаш по нашиве улици,по капаците од шактите џабе ти е да ги пумпаш не со азот туку со незнам што.

највеќе ме нервира кога возам на автопат и на места каде почнуваат/завршуваат мостовите.тука обавезно има некој мал размак од 10 тина см(ако не и повеќе) кој со голема брзина кога поминуваш големи се шансите за оштетување на гумите.
форд фиеста 1,4 тдци

Отсутен proff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1447
 • no comment at the moment
Одг: Азот или воздух?
« Одговори #18 на: Февруари 19, 2011, 10:36:39 am »
Па факт е дека патиштата ни се жив ужас. Очигледно парите од патарините и региастрациите на возилата одат за м.....а на лавовите и којзнае какви се не тотеми и глупости...
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6238
Одг: Азот или воздух?
« Одговори #19 на: Февруари 19, 2011, 14:18:18 pm »
Азотот наменет е за камионони и ткави работи, рачунај онаму по каменоломине каков е теренон, ако има подобра амортизација самата гума помалце ќе се кинит и однадвор -така миуслам
секако не скапуваат одма гумине , башка за  колине по ефтини се ама ако се има можност не е на одмет
Инаку во право си за пато и тотемите на комплексите би рекол профф со пола милијарда се прави одприлика 300 км автопат.

Отсутен proff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1447
 • no comment at the moment
Одг: Азот или воздух?
« Одговори #20 на: Февруари 20, 2011, 17:43:58 pm »
Баш така е ама кој не слуша нас што кажуваме... кучињата лаат караванот си врви... така било така и ќе биди...
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5886
 • 69
Одг: Азот или воздух?
« Одговори #21 на: Февруари 20, 2011, 18:34:40 pm »
А мене баш ме интересира која градежна компанија кај нас има гуми да смени на камионите, а па уште тек со азот да ги пуни??? дај не ме смејте, камионине само што не се распаднале како колана на Мамли...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6238
Одг: Азот или воздух?
« Одговори #22 на: Февруари 20, 2011, 21:05:13 pm »

па добро едно е како треба друго како е... Осломеј мисла со азот се полнат гумине, пошто камионите се од приватници. Башка за оние камиоништана што се огромни, како се вика... една гума којнае колку е....  Инаку колку што рзабрав на дисковери имат врска со стабилноста на притисокот при промена на температури, подобра амортизација на самата гума и уште некои работи што не разбрав пошто нема превод.