Автор Тема: Средства за зацрнување на гуми: Совети и препораки.  (Прочитано 86047 пати)

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4437
 • хаУс мајстор
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Ова RenCo пред многу години на собирот кај Мотоцентар-Визбегово даваа подароци за зацрнување пластика. Испрскав на предната решетка на Полото тогаш, ја направи како нова. По 5 мин. незнам кој беше ја имаше извадено налепницата на спрејчето и спрејчето беше лак за коса :)
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен JezuzNoChill

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 289
Се мисли на одност 1:1.

Пример: 100ml средство со 100ml вода.

Отсутен corsa-c

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 59
Кај може по нашиве продавници да се најде ова RenCo? Мојава Корса плаче за едно вакво „светнување“. :)

Отсутен corsa-c

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 59


Колку те чинеше спрејов и со таа количина колкава површина на пластика можеш да ја премачкаш колата?

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46925
 • Махер
  • malikovski.com


Колку те чинеше спрејов и со таа количина колкава површина на пластика можеш да ја премачкаш колата?
Кога веќе прашуваш за пост од 2018ма, барем нека каже и дали е трајно средството. За колку време се изабило.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Astraion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 141
 • BMW E90
CarPro Perl ќе ти трае максимум месец дена, се зависи како ќе ја припремиш/исчистиш подлогата.

Отсутен dame

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2678
  • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Jas mislam deka perl trae poveke barem mene mi traelo dosta poveke

Отсутен Astraion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 141
 • BMW E90
Коментарот ми беше специфично за апликација на гумите. :)
За пластиките не знам колку би држело, ама повеќе од 3 месеци не ми се верува да држи.

Отсутен Roci

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2827
Nisto ne drzi poveke od 3 meseca na plastika, nitu poveke od 1 mesec na gumi. Mada voa mesec, tri, sest, e diskutabilno sto se meri taka! Jas pre bi rekol kolku perenja na voziloto. Oti ti ako ja namackas i ja pokries so cerada i ja stavis vo garaza i posle 5 godini da ja izvadis ona ke bide isto ko so si ja stavil. A ako ja vozis non stop po kal prasini i slicno i primer ja isperes vo 1 nedela 3/4 pati togas sredstvata moze ke traat i samo 1 nedela. Taka da...se zavisi od toa kolku perenja i so so ke se pere kolata :o

Отсутен dame

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2678
  • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Normano i so sto se pere kolata 😁

Отсутен Dejan Gj

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 299


Колку те чинеше спрејов и со таа количина колкава површина на пластика можеш да ја премачкаш колата?
Кога веќе прашуваш за пост од 2018ма, барем нека каже и дали е трајно средството. За колку време се изабило.


Трајноста зависи од многу фактори, затоа производителот ако е коректен и сериозен нема да напише трајност. еве пример со CARPRO Perl кај мене, на пластикава што е на слика траеше окулу еден месец, на пластиката кај задниот браник траеше три и повеќе месеци, зависи од типот на пластиката, со што се пере и сл.
Но ако ставите 2-3-4 слоја на неколку дена по еден, на чиста пластика, добра подлога да се направи трајноста е поголема, така да нема да се згреши со PERL.
За надворешни пластики има наменски Meguiars пример
Meguiar's Gold Class Trim Detailer
Meguiar's Meguiars Ultimate Dash & Trim Protectant Restore

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46925
 • Махер
  • malikovski.com
Тие повеќе траат? Каде ги има?
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3279
Тој ги продава 😁

Sent from my BLN-L21 using TapatalkОтсутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2714
Одг: Средства за зацрнување на гуми: Совети и препораки.
« Одговори #584 на: Април 05, 2020, 14:12:27 pm »
Јер социјално дистанцирање, а и секако треба да ги спремaм за складирање зимските, денес се занимавав малку со начини и хемии за најдобро ЧИСТЕЊЕ на гуми, ем за складирање кога не се користат, ем за поголема трајност на дресинг.

По консултации вчера со @Dejan Gj , и немањето на хемија пакувана по галон и што се разредува на нашиот пазар, употребував Meguiar's APC (зелениот), во сооднос 1:4 и Mafra Wheel and Tyre Cleaner..Ќе си земам од кај него пумпица што прави пена, а не прашина. 300 денари е. За денес, ја користев пумпицата од Мафрата, пошто таа прави пена, за двете средства.

Од прилика, вака се понашаат хемиите, пошто немам видео.Еве резултати. Лево, на летната гума, е користено APC-то. Десно, на зимската, Мафрата. И на двете гуми трлав на внатрешната страна, пошто е каде-каде поизложена и повалкана.

Зимската беше повалкана.

Користена четка, која е малку тврда за мој вкус, ама супер си ја заврши работата:Ако гледаме резултат, Мафрата е во блага предност, но само затоа што е dedicated за тркала. А можда е така, пошто контрастот е поголем, пошто и самата гума беше повалкана.

Вложен труд - горе-доле исто. По четири пати ги поминав и двете гуми со двете средства, со тоа што мааалку повеќе триев кај APC-то.

Цена на чинење - неспоредлива, во корист на APC-то, што и eventually е пресудно да го користам него, наместо dedicated чистач на гуми и фелни.

Имено, Мафрата ме кошташе 320 денари, 500 милилитри. APC-то, имам галон (3.78) литри, кој чини 1.300 денари, а се разредува. Плус, се користи БУКВАЛНО за се.

Притоа, во сооднос 1:4, APC-то би ме чинело околу 35 денари за пола литро, што е пре, премногу за споредба, за разлика од придобивките кај Мафрата, кои морам да признаам дека се минорни.

Останува да се управи времето, да набавам пумпица од кај @Dejan Gj , и да ги средам гумите.

За бандажи, мислам дека ќе земам Supermafrasol, 900 ml за 450 денари, и се разредува за добивање на 50 литри, што е баш по моја мера.

Ќе видам како ќе биде.
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.