Автор Тема: HID и LED светла  (Прочитано 469944 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
HID и LED светла
« на: 15 Јануари 2011, 14:22:55 pm »
Кој има ставено ХИД, кој има сериски ХИД, кој има ставено диоди?
Дали некој има ставено ХИД во рефлекторско куќиште (она без леќа од напред, обично) и со какви резултати?
Го има некого застанато џандар заради ХИД светла?


Јас моментално размислувам на темата за на пролет дали нешто да се превземе. Првично многу ме нервира кога се различна боја светилките наоколу. Значи на возилата кои имаат позиција одделно од средни фарови се приметува највеќе. Најчесто вклучени фарови се позиција и средни, па тие ми се важни. Со фабрички светилки позиционите се многу жолти и ме вадат од такт. Сакам да ги заменам со диодни од оние со повеќе диоди. Тоа би требало да го осветли целото куќиште на фарот со бела светлина, а не жолто/портокалова како сега.
Потоа во склоп со ЛЕД позицијата, сакам да ги сменам средните со ХИД 4300к, за да изгледа што повлиску до фабричко само бело. 6000к ми се многу плави и ми изгледа фејк. Стандардниве ХИД од фабрика се 4300 обично.

Позицијата се W5W, а средните H7. Има ли некој искуство со ЛЕД позиција или било што на таа тема и кадде би можел да ги најдам оние со повеќе ЛЕД? Исто сакам внатрешното светло да го заменам со ЛЕД и мислам дека има такви во Беверли, ама тоа и не е толку важно.
« Последно менување: 15 Јануари 2011, 14:24:34 pm Deni »

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: HID и LED светла
« Одговори #1 на: 15 Јануари 2011, 21:31:33 pm »
Се ова можеш да најдеш на ebay. Јас никако да монтирам се па да видам колку дугачко траат, ама не се ни скупи па и да треба да ги менувам почесто.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2 на: 15 Јануари 2011, 21:36:33 pm »
Се ова можеш да најдеш на ebay. Јас никако да монтирам се па да видам колку дугачко траат, ама не се ни скупи па и да треба да ги менувам почесто.
Кажи ми како нарачуваш од ебај? Јас имам виза од Унибанка за тие работи, може? Пејпал треба да се отвори ама нема Македонија?
« Последно менување: 15 Јануари 2011, 21:48:23 pm Deni »

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: HID и LED светла
« Одговори #3 на: 15 Јануари 2011, 22:20:46 pm »
Имам отворено PayPal со Visa Electron од НЛБ Тутунска, преку PayPal Словенија функционирам до сеа и ок е.

Тука ти е се објаснето: http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=11310
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: HID и LED светла
« Одговори #4 на: 15 Јануари 2011, 22:29:59 pm »
Имам отворено PayPal со Visa Electron од НЛБ Тутунска, преку PayPal Словенија функционирам до сеа и ок е.

Тука ти е се објаснето: http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=11310
Знам за НЛБ. Супер туторијал, тенкс.

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: HID и LED светла
« Одговори #5 на: 09 Февруари 2011, 02:43:32 am »
za svetla kakvi sakate slobodno obratete se

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20556
Одг: HID и LED светла
« Одговори #6 на: 09 Февруари 2011, 11:18:49 am »
za svetla kakvi sakate slobodno obratete se

Имаш начини да завршиш работа? Пошто и ја сум нешто у мисла за мењање на светлата...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: HID и LED светла
« Одговори #7 на: 09 Февруари 2011, 11:23:52 am »
Sto sakas da menjas vele? A inaku eve mene me interesira hid h7 4300k, i led w5w(t10) so poveke smd. Sto moze da se pomogne?

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: HID и LED светла
« Одговори #8 на: 09 Февруари 2011, 11:26:11 am »
Имам отворено PayPal со Visa Electron од НЛБ Тутунска, преку PayPal Словенија функционирам до сеа и ок е.

Тука ти е се објаснето: http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=11310



Deni, како вработен во погоре споменатата финансиска институција, потврдувам :)...вади VISA Е. и пријатен шопинг :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: HID и LED светла
« Одговори #9 на: 09 Февруари 2011, 11:32:53 am »
Имам отворено PayPal со Visa Electron од НЛБ Тутунска, преку PayPal Словенија функционирам до сеа и ок е.

Тука ти е се објаснето: http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=11310



Deni, како вработен во погоре споменатата финансиска институција, потврдувам :)...вади VISA Е. и пријатен шопинг :)
Средено е тоа за ситници. Ама ХИД конкретно сум нашол 3500денари со се 1год гаранција и местење. Тоа го нема на интернет. А и не сакам да нарачувам такво нешто. Ете некој можеби има искуство со фаровите, еве веле го интересира.
Тенкс инаку.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20556
Одг: HID и LED светла
« Одговори #10 на: 10 Февруари 2011, 02:28:23 am »
Sto sakas da menjas vele? A inaku eve mene me interesira hid h7 4300k, i led w5w(t10) so poveke smd. Sto moze da se pomogne?

Сакам средните да ги сменам, да турам Н7 бели, и евентуално уште едно дотеруење, што би требало да го нарачам од нет, а да најдам некој да го инсталира :)
Не сум разгледувал кај нас што понуда има, мада еве распрашуев нешто другари, што знаат луѓе, што се разбираат у работата, па ваљда у догледно време, ќе успеам да учинам некој марифет :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: HID и LED светла
« Одговори #11 на: 10 Февруари 2011, 23:20:53 pm »
h7 4300k-110e so se montaza a tuka imas i edni diodicki taka baksis od mene da trgne rabotava.pozz

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: HID и LED светла
« Одговори #12 на: 10 Февруари 2011, 23:28:15 pm »
by the way za sto kola te interesira

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: HID и LED светла
« Одговори #13 на: 10 Февруари 2011, 23:41:12 pm »
za svetla kakvi sakate slobodno obratete se

Имаш начини да завршиш работа? Пошто и ја сум нешто у мисла за мењање на светлата...
pa da receme deka imam dosta iskustvo i so toa rabotam barem del od toa sto go rabotam ;)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20556
Одг: HID и LED светла
« Одговори #14 на: 11 Февруари 2011, 01:34:11 am »
Хм... Ај ќе видиме како ќе се понашаат финансиските ѕвезди према мене, дали Венера ќе ми влезе у втора викендица, па ке се испокара со Марс, или ќе ми тргне ко што треба, па да праиме бизмис :)

Иначе за нов Лансер се работи.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.