Автор Тема: HID и LED светла  (Прочитано 254722 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46875
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2040 на: Септември 30, 2019, 11:36:10 am »
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен velkov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 622
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2041 на: Септември 30, 2019, 13:57:13 pm »
Стигна ледот

Како што може да се виде дефинитивно е подобрување од халогена сијалица но имам проблем со штелување изгледа треба малку замарање моментално десниот проектор свети повеќе на лева страна...

Има некој искуство со штелување на проектор да сподели искуство?

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46875
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2042 на: Септември 30, 2019, 14:01:24 pm »
Повели, само прво провери дека диодите се на лево-десно, а не се на косо поставени.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Molec

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3072
 • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2043 на: Септември 30, 2019, 19:39:44 pm »
Пробај и со ротација на сијаличката.


Отсутен NUME

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5379
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2044 на: Септември 30, 2019, 21:58:39 pm »
Cree se malite diodi
Cob se golemite lenti
Bi xenon  e istata lupa/prozektor koj ima klapna vnatre, znaci koga klapnata e pola otvorena e za sredno, so celosno otvorena klapna e dolgo,
 site xenon I led kitovi se kineski I se   40% od prodaznata cena vo mkd(ako ne I poveke) poevtini no treba da se zaraboti, da se platat vraboteni i davacki I da se Dade garancija, IMA kineski I kineski

Отсутен velkov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 622
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2045 на: Септември 30, 2019, 22:09:02 pm »
само прво провери дека диодите се на лево-десно, а не се на косо поставени.
Пробај и со ротација на сијаличката.

Го најдов проблемот, кај мене ледот е поставен горе доле и во hir2 (9012) изведба изгледа не постои можност за ротација.

Ќе ги контактирам ќе видам што ќе направам али големо разочарување...
« Последно менување: Септември 30, 2019, 22:48:16 pm velkov »

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46875
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2046 на: Октомври 01, 2019, 06:56:52 am »
само прво провери дека диодите се на лево-десно, а не се на косо поставени.
Пробај и со ротација на сијаличката.

Го најдов проблемот, кај мене ледот е поставен горе доле и во hir2 (9012) изведба изгледа не постои можност за ротација.

Ќе ги контактирам ќе видам што ќе направам али големо разочарување...
Постои веројатно на сијалицата некако, ако е точната сијалица.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен velkov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 622
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2047 на: Октомври 02, 2019, 23:17:27 pm »
Не се ротираат
Цитат
Unfortunately at this point our single filament bulbs like the 9012 bulbs do not rotate. They will on the v.3 bulbs that we will be producing shortly. I can set an RMA to get those back from you if they are not working correctly.

Го сецнав едниот држач за да ја вметна обратно и сега е ок лево десно како што треба.


На сликата не се гледа добро, а и проекторите ги спуштив само надолу да не ослепам некој треба дополнитело да ги подесам како што треба.

Кој сака демонстрација да виде дали вредат може да договореме. @Molec  @Simo - Carrier159 @Deni

Отсутен MugenRR

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 13
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2048 на: Ноември 26, 2019, 18:42:45 pm »
Дечки не знаев каде да прашам, но дали некој познава некој по име Бојан што работи со светла и мести лупи - ми кажаа негде имал гаража после Хиподром.

Дали некој знае контакт или адреса од неговата гаража?

Отсутен negoznam

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 515
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2049 на: Ноември 28, 2019, 01:18:23 am »
Дечки не знаев каде да прашам, но дали некој познава некој по име Бојан што работи со светла и мести лупи - ми кажаа негде имал гаража после Хиподром.

Дали некој знае контакт или адреса од неговата гаража?
Cleaning Polish - Бојан. Во Трубарево се наоѓа, пиши на мапс ќе ти најде.  https://www.facebook.com/cleaningpolishmk/

Отсутен Mikroos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 860
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2050 на: Декември 17, 2019, 22:30:12 pm »
Naracav od aliexpres led zmigavci (sijalicki) model 7440, ama najverojatno ne se so rezistori i trepkaat brzo koga e pusten lev ili desen zmigavec.

Koga se cetirite pusteni, tigas trepkaat normalno. Samo pozadi imam staveno.

Gledav po net ima nekoj rezistori se stavaat, ama treba da secam zici itn itn...ne mislam toa da pravam.

Dali bi go reshil problemot ako gi naracam ovie, ili predlozete drug model (brend od aliexpres)
- US $15.49  38% Off | iJDM Canbus No Hyper Flash Amber Yellow 7440 W21W WY21W T20 LED Replacement Bulbs For Car Auto Front or Rear Turn Signal Lights
https://s.click.aliexpress.com/e/ttiW4VX2Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3824
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2051 на: Декември 28, 2019, 10:58:27 am »
На што се треба да се обрне внимание, а во меѓувреме 9 од 10 коли блештат на сите страни.
Не се криви возачите, криви се производителите што експериментираат на живи луѓе.


Некни возев позади нов Меган, се изморив од ледовите кои претерано светеа. Интензитетот и површината (од еден крај до другиот) на позиционите беше толкав што на кочење едвај се приметуваа стоп светлата дека се вклучиле.
 Не се трпеше па застанав да се одалечи.
Ќе биде страшно кога ќе се намножат низ градов.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46875
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2052 на: Декември 28, 2019, 11:37:32 am »
Токму тоа е поентата на тие светла, да се оддалечиш од колата пред тебе.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Присутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6196
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2053 на: Декември 28, 2019, 13:11:04 pm »
Не можиме низ рад да возиме со по 15 метри растојание... на аутопут пеки 

Отсутен JezuzNoChill

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 285
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2054 на: Април 16, 2020, 02:46:22 am »
Има некој искуство со вакви светла? Не мора баш истите само за ваков тип.

https://www.ebay.com/itm/4PCS-Bright-5-75-LED-Headlight-4D-Projector-Hi-Lo-Beam-Lamp-For-Ford-Mercury-/352888052109