Автор Тема: HID и LED светла  (Прочитано 227522 пати)

Отсутен google

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2398
Одг: HID и LED светла
« Одговори #15 на: Февруари 11, 2011, 02:45:01 am »
aha super...milo mi e sto e japonce, ja treba da staam slikicka nekoja od moevo taman nacekav vreme i mu instalirav xenonce sea e facka hehe

Отсутен Autoland inCar specialists

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 85
 • inCar audio & alarm & multimedia specialists
  • www.autoland.com.mk
Одг: HID и LED светла
« Одговори #16 на: Февруари 24, 2011, 10:16:43 am »
Имам отворено PayPal со Visa Electron од НЛБ Тутунска, преку PayPal Словенија функционирам до сеа и ок е.

Тука ти е се објаснето: http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=11310
имаше постирано некој туториал за PAYPAL но неможзам да најдам каде беше ако може HELP ??Deni, како вработен во погоре споменатата финансиска институција, потврдувам :)...вади VISA Е. и пријатен шопинг :)
Со Почит, / Best Regards,
                Autoland Team
     caraudio & caralarm & multimedia specialists
T-Mobile:+38970-217464,VIP:+38975-217464,
            Phone : + 389 2 3131100
Show room & montage service MI-DA Motors
               www.autoland.com.mk
          e-mail:info@autoland.co

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45174
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: HID и LED светла
« Одговори #17 на: Февруари 24, 2011, 11:34:11 am »
Во истава тема е линкот, страна понапред.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5788
 • 69
Одг: HID и LED светла
« Одговори #18 на: Февруари 24, 2011, 11:49:05 am »
Има ли некој искуство со ЛЕД позиција или било што на таа тема и кадде би можел да ги најдам оние со повеќе ЛЕД? Исто сакам внатрешното светло да го заменам со ЛЕД и мислам дека има такви во Беверли, ама тоа и не е толку важно.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Такви позиции со лед имаш во дуќаните накај Сарај кога се оди, односно во Ѓорче...Првиот дуќан е после Цујо, штом ги поминеш семафорите, од десна страна, а другиот дуќан е подоле....На 150 мера пред Дома Мебел исто така од десна страна..Има и перална една...Цената им беше околу 300 денари мислам...
Поздрав
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45174
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: HID и LED светла
« Одговори #19 на: Февруари 24, 2011, 11:52:27 am »
Fala, naracav edni za proba na net, ama ke zemam i za drugata kola ako se 300 denari. ;) Da se proba se. Da ne znaes dali ima so poveke diodi ili samo so edna?
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45174
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: HID и LED светла
« Одговори #20 на: Февруари 24, 2011, 17:40:02 pm »
Знае ли некој да ми каже колку траат ХИД сијалици? Или ЛЕД сијалички. Ова не е подношљиво више. Ај на Полото за 28секунди се менува ама на Фиестата втор пат мењам халогено ѓубре, мамата кичмава ја оставив пола саат виткај браник вади фар... Дог мислам дека година гаранција имаа, ваљда траат поише.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 24346
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: HID и LED светла
« Одговори #21 на: Февруари 24, 2011, 17:57:06 pm »
Сијаличките цркаат ради ретардираниот закон што го имаме за возење со светла преку ден. Сијаличките немаат век на траење колку што имаат број на пали-гаси циклуси колку што ги издржуваат. Мене H7 лампи ми траат по 3-4 месеца, и цркаат.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45174
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: HID и LED светла
« Одговори #22 на: Февруари 24, 2011, 18:01:19 pm »
Сијаличките цркаат ради ретардираниот закон што го имаме за возење со светла преку ден. Сијаличките немаат век на траење колку што имаат број на пали-гаси циклуси колку што ги издржуваат. Мене H7 лампи ми траат по 3-4 месеца, и цркаат.
Затоа прашувам за ХИД дали ќе траат повеќе изгледа ќе ставам такви, па да не се мења и тоа често или трафото да се упропасти. Не ми се верува боже ноември ги ставив цркнаа вчера халогените. Идеме на нешто друго нема ова крај.

P.S. Зеро нели ти стави ХИД во рефлекторско куќиште, има некаков проблем? Блештат кај што не треба или ок се? За регистрација или технички има проблем!?
« Последно менување: Февруари 24, 2011, 18:28:32 pm Deni »
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5788
 • 69
Одг: HID и LED светла
« Одговори #23 на: Февруари 24, 2011, 22:05:44 pm »
@Deni
Сијаличките беа со повеќе диоди, незнам со колку акли идентични се со овие на сликава...

@сите што имаат проблем со цркнување на Н7
Значи уште од порано кога се појавија Н7-ците многу корисници се жалеа деја сијалиците не им траат повеќе од неколку месеци, најчесто после 3 или 4 месеци...Се бараше алтернативно решение...Односно тие горат најчесто при вклучување, а во тек на работа може да изгорат само од неквалитет...Се менуваа еден куп производители од најчкарт до нај фирма...осрам, филипс итн...
Решението кое се препорачува е поставување на намотка редно со сијалиците како филтер со цел да се намали почетната струја која ја повлекува влакното при вклучување...Или пак со ставање на диода како би се намалил напонот за 0,7 волти...
Методиве не ги имам испробано, бидејки сум немал потреба, но 100% работи и тоа со намотката по кажување на корисниците...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен google

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2398
Одг: HID и LED светла
« Одговори #24 на: Февруари 25, 2011, 02:09:18 am »
decki znaci napomenav deka rabotam so toa i imam dosta iskustvo...znaci xenonot po pravila ima tri pati poveke zivoten vek od obicna sijalica samo tuka ima problem sto veke tesko se naogja asalen xenon kit jas go nabavuvam xenonot licno i imam nekoj garancii ama osekam razlika pak bidejki xenoni sto sum gi montiral pred 3 godini nigde gi nema da dojdat so problem a so ovie ponovive vo 10% od slucaite znae nesto da me zeza, ama toa ne e samo od xenonot nego tuku od novite tehnologii na vozilata, nivnite digitalni vrski i visokata frekfencija na rabota na trafoata...kako i da e sto i da ima problem odma se zamenuva problematicniot del so NOV...a toa sto rikaat halogenite sijalici na novite vozila nema veze deka necinat sijalicite nego NECINAT KOLITE(tuka ima mnogu strucno objasnovanje no mislam deka nema potreba da objasnuvam,si znam jas...;)) ama i za toa imam resenie za onie na koj ne im se dava pari za xenon...btw i toa ne e da kazeme  eftino, na sale postot drzi voda no toa so namotkata e zeznato malce...
« Последно менување: Февруари 25, 2011, 02:32:31 am google »

Отсутен Roxter

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 6
Одг: HID и LED светла
« Одговори #25 на: Февруари 25, 2011, 03:29:05 am »
Јас користам HID одприлика 2 години, и од почеток менував трафо на 5-6 месеци, заради горенаведените проблеми. Но со последниот сет нарачав и релеј и додатни кабли со кои струјата ја земам од акумулатор и одтогаш немам никаков проблем. Инаку сијаличка немам сменето до сега. Што се однесува до бојата јас користам 6000К и можам да кажам дека таа е бела со мала нијанса на сино, додека 4300К е жолта со нијанса на бело, така да тоа е прашање на вкус, само во никој случај поголемо од 6000К. Што се однесува на прашањето дали би им пречело на другите возачи, најпаметно е да си нарачаш H7R сијалици кои се наменети за рефлетор куќиште. Разликата од обичните H7 и H7R е во црната боја со која е обоен предниот дел на сијаличката и кој спречува блиштење. И јас користам H7R и можам да кажам дека формира линија исто како кај прожектор фаровите. Во некои западно-европски земји само овој тип на сијалички поминува МОТ (или технички кај нас), па затоа мисли и за понатаму, доколку ја затегнат работава.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5788
 • 69
Одг: HID и LED светла
« Одговори #26 на: Февруари 25, 2011, 07:45:46 am »
Само сакам да напоменам дека јас зборвував за конвенционални сијалички, а не за ксенон сијалички...Да не дојде до забуна :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен google

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2398
Одг: HID и LED светла
« Одговори #27 на: Февруари 25, 2011, 14:04:21 pm »
jas ubavo imam napisano i ubavo se imame svateno

Отсутен Autoland inCar specialists

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 85
 • inCar audio & alarm & multimedia specialists
  • www.autoland.com.mk
Одг: HID и LED светла
« Одговори #28 на: Февруари 25, 2011, 15:38:16 pm »
За да немате проблеми со XENON сјалици и стартери барем во наредните 2 години  ;D
http://www.carclub.mk/index.php/topic,262.0.html
« Последно менување: Февруари 25, 2011, 16:14:57 pm Autoland inCar specialists »
Со Почит, / Best Regards,
                Autoland Team
     caraudio & caralarm & multimedia specialists
T-Mobile:+38970-217464,VIP:+38975-217464,
            Phone : + 389 2 3131100
Show room & montage service MI-DA Motors
               www.autoland.com.mk
          e-mail:info@autoland.co

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45174
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: HID и LED светла
« Одговори #29 на: Февруари 26, 2011, 15:10:14 pm »
За да немате проблеми со XENON сјалици и стартери барем во наредните 2 години  ;D
http://www.carclub.mk/index.php/topic,262.0.html
Не се сомневам дека се супер, а и 24месеци гаранција не да врши работа. Ама многу пари некако...
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.