Автор Тема: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]  (Прочитано 45238 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #45 на: 23 Јуни 2011, 11:41:24 am »
Факт е дека Шумахер имаше тракшн контрол или лонч контрол, кој беше строго забранет. Секаде пишува, сите знаат, сите знаеле и тогаш, и се гледа на видеата од трките.

Значително побрзиот полнач на гориво, што му заштедуваше околу 2-3 секунди. Заради тој заштитен филтер после во Германија испрска гориво над цел болид и се запали.

Лонч контролот кој му даваше електронско стартување за да може да избие напред на почетокот, а е неверојатно очигледен гледано од страна.

Од друг агол 1994та.


Не дека Шумахер е лош возач, туку дека Шумахер е нефер играч.

Отсутен Kalimero Nema Pravda

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 219
  • Racing is state of mind
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #46 на: 23 Јуни 2011, 12:34:02 pm »
Значи Шумахер 94та во дуелот со Хил ја зема и те како ЛЕГАЛНО! Кога би бил јас или било кој друг и кога би се бореле за својата или вашата шампионска титула, дали има некој од вас кој ке постапи спротивно на Шуми и да го пропушти Хил? Што би се рекло на англиски "hell no!" Шумахер е напред а Хил кој не беше ниту дојден до неговото задно тркало удри и се заеба, а и кој гавол го тераше да влага таму каде што не му е местото ? Зарем не можеше да почека на правецот ? Додека пак истата сезона дали Шумахер користел некакви забранети електроники да користел но истите според истрагата и конечната одлука не влијаеле толку на шампионатот а кон Шумахер се отфрлени сите обвиненија. 93та пак Прост таква титула не освои со помош на тој систем туку тој систем беше легален и дозволен за сите тимови како и за Сена. 94та многу од тие електроники се забранети мегу кои и "traction control" а истата никој не би можел да ја лажира, да се протне низ регулативите и да ја користи тоа се апсолутни глупости. Едино што Шумахер мегу горе наведеното за перфектниот старт што првпат слушам е и долевањето на гориво кое 3 пати побрзо вбризгувало од сите останати. Не ради што не било дозволено туку тие ги надминале безбедносните регулативи и оттаму тоа е јавно знајно и не е казниво до ден денес, шизик на ризик! За Шумахер можеме да разглабаме до 100 и 1 и наназад но фактот останува дека има 7 титули 91 победа 68 пол позиции најмногу освоени поени, најмногу рекорди, најмногу победи по сезона, најмногу титули по ред. Кој и да е! Што и да правеле ФИА и кој не за тој некој, никој немаше да вози и да доминира како он што доминираше! Човекот има 43 години и сеуште вози секунда до секунда ипол поспоро од модерните условно кажано шампиони. Дали некој знае колкав терет треба да претрпи неговиот 43 годишен врат ? Кој притисок е тоа! Дека Шумахер освоил некоја незаслужено не се согласувам. Дека некогаш за нешто мамел, мамел се согласувам но истотака и многу му одземаа, дека бриџстон работеле за ферари и стилот на Шумахер..не ми се ни чита нонсенс. Вие сетете се колку правила изменија за да се смени водечкиот Шумахер. Ф1 беше пред колапс гледаноста опаѓаше мораше нешто да се измени. Кој е прв Шумахер е прв. Освојувал кога немало шампиони! Кај беше Батон? Раиконен? Монтоја беше добар така зашто не зема? Или пак Хакинен ради Х причини се откажа. Сакале некеле да се сложите Шумахер толку многу влијаеше на сите околу себе и ги притискаше до перфекција и секако надоградуваше својот болид, развивајки го постојано другите можеа само да учат.  Инаку се согласувам со chilink и што има напишано. На крајот од денот и за 100 години едино што ке се памти се титулите. Тие немаше да постојат ако не се мерило за одреден успех.
Цитат
Значително побрзиот полнач на гориво, што му заштедуваше околу 2-3 секунди. Заради тој заштитен филтер после во Германија испрска гориво над цел болид и се запали.

Значи како што кажав тоа не било против Ф1 правилата туку против безбедносните регулативи кои сепак на крајот не биле казниви туку опасни по живот, шизик на ризик. Така ја гледам на тоа и мислам е единствениот начин и зашто немаат добиено казна. Инаку потврдено ли е тоа за тракшон контрол, да било сигурно би добил казна? Официјално никогаш не е ниту ке биде. Можеби станува збор за ултра талентираниот Шумахер :) за кој знаеме сите како добро знае да го контролира својот болид посебно на дожд. Можеби Трули во Унгарија 2003 или пак Хакинен на Сузука користеа сигурно
или
итн итн
Зборот ми е и да е пронајдено никогаш не било докажано ние може да се окозиме тука :) џабе
« Последно менување: 23 Јуни 2011, 12:52:15 pm duX »
Racing, competing, it's in my blood. It's part of me, it's part of my life, I have been doing it all my life and it stands out above everything else.
Ayrton Senna

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7889
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #47 на: 23 Јуни 2011, 14:32:04 pm »
Темава нели беше за Сена? Или не беше?
Иза доброг коња се диже прашина викаат србите....магарце нико и не спомиње! Зошто не зборувате за Жан Алеси, Нелсон Пике за брат му на Шумахер?
Никогаш не сум навивал за Шумахер, не викам дека немало мамење и сл, ама ни другите не се невини во тој поглед, споменте си само колку афери имало во Ф1, крадење технологии, правење 350 000 дубари само за да се победи, но само едно треба да знаете.
Секогаш било и ќе биде така, сета организација сите организации, судии, комисии стоеле, стојат и ќе стојат зад најдобрите, секогаш, секаде и во секој спорт.
Амин!

Отсутен Kalimero Nema Pravda

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 219
  • Racing is state of mind
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #48 на: 23 Јуни 2011, 14:40:05 pm »
Темава нели беше за Сена? Или не беше?
Иза доброг коња се диже прашина викаат србите....магарце нико и не спомиње! Зошто не зборувате за Жан Алеси, Нелсон Пике за брат му на Шумахер?
Никогаш не сум навивал за Шумахер, не викам дека немало мамење и сл, ама ни другите не се невини во тој поглед, споменте си само колку афери имало во Ф1, крадење технологии, правење 350 000 дубари само за да се победи, но само едно треба да знаете.
Секогаш било и ќе биде така, сета организација сите организации, судии, комисии стоеле, стојат и ќе стојат зад најдобрите, секогаш, секаде и во секој спорт.
Амин!


Sportex да си здрав и жив! Се што си кажа на место. И темата е за Сена да но ете мораше и Шумахер да се спомене како и ке се споменува понатака доколку се јави некој фан на Прост кој го брани него :D е тогаш мислам дека ке се разглаба до сабајле кој бил прав а кој крив или кој од кој подобар. Инаку за подржувањето на најдобрите чист пример Барселона! :) Немаше битна утакмица изминативе 3 години а некој да не им помогне. Само да не мешаме Ф1 фудбал да се држиме на темата.
Racing, competing, it's in my blood. It's part of me, it's part of my life, I have been doing it all my life and it stands out above everything else.
Ayrton Senna

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10888
  • 430i
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #49 на: 23 Јуни 2011, 16:34:50 pm »
Секој мами, само кој како знае да си ги подзачисти какушките. Резервоари со дупло дно, флексибилни крилца, на Тимо Глок му се стресла ногата..... дрн дрн..
Хакинен кога освои титула, дури после една година излегоа муабетите дека Унгарски хакер ја работел целосната ЕЦУ програма за секоја трка посебно. Точно за секоја кривина во која брзина може да се вози при максимум број на вртежи на моторот лимитирани софтверски. Абе на семафори гледаш да штрбнеш на жолто не па во Ф1 :)

Отсутен Kalimero Nema Pravda

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 219
  • Racing is state of mind
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #50 на: 23 Јуни 2011, 17:07:29 pm »
Секој мами, само кој како знае да си ги подзачисти какушките. Резервоари со дупло дно, флексибилни крилца, на Тимо Глок му се стресла ногата..... дрн дрн..
Хакинен кога освои титула, дури после една година излегоа муабетите дека Унгарски хакер ја работел целосната ЕЦУ програма за секоја трка посебно. Точно за секоја кривина во која брзина може да се вози при максимум број на вртежи на моторот лимитирани софтверски. Абе на семафори гледаш да штрбнеш на жолто не па во Ф1 :)

hahahahahahahahahahahahahah aaaaaaaaa hahahahah LEGENDA!!! ova ide vo legendarni!!!
Racing, competing, it's in my blood. It's part of me, it's part of my life, I have been doing it all my life and it stands out above everything else.
Ayrton Senna

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #51 на: 24 Јуни 2011, 11:56:27 am »
...eve zosto ne go sakam Schumacher..
Ova bese odlucuvacka trka vo sampionatot..kade Zak Vilnev stana sampion.
Koj gledal, znae na sto mislam...


Back on topic..
Senna moxican + white socks footwork in NSX.
« Последно менување: 24 Јуни 2011, 11:59:47 am Stratro »

Отсутен Kalimero Nema Pravda

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 219
  • Racing is state of mind
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #52 на: 24 Јуни 2011, 12:07:28 pm »
stratro sakav da go komentiram toj udes. Ne sum strucnjak no mislam deka nema nekoj poseriozen ili nameren udar
od agolot koj schumacher gleda on ne e ni svesen deka vilnev e do nego i ne go udira tuku sebesi si go zgolemuva agolot a voedno na vilnev krati da ne recam blokira pri sto vilnev udira vo nego
za sena nikogas ne zboruvam negativno no koga e slucajot na sumaher i se smeta za tolku golem prekrsok sto napravi sena vo suzuka 1991 godina na prviot sviok? Mu vleze na prost kade ni gluses ne mozese da pomine iskreno Sena nemase tamu kade da pomine i idese kon agol koj isceznuvase toa bese direkten sudir ne nameren no sena taka vleze da prost morase da go zakaci i taka osvoi titula no na krajot od denot site mu cestitaat i den denes e najgolemiot sofer na site vreminja Sena mnogu go pocituvam
Racing, competing, it's in my blood. It's part of me, it's part of my life, I have been doing it all my life and it stands out above everything else.
Ayrton Senna

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10888
  • 430i
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #53 на: 24 Јуни 2011, 12:54:30 pm »
stratro sakav da go komentiram toj udes. Ne sum strucnjak no mislam deka nema nekoj poseriozen ili nameren udar
od agolot koj schumacher gleda on ne e ni svesen deka vilnev e do nego i ne go udira tuku sebesi si go zgolemuva agolot a voedno na vilnev krati da ne recam blokira pri sto vilnev udira vo nego
za sena nikogas ne zboruvam negativno no koga e slucajot na sumaher i se smeta za tolku golem prekrsok sto napravi sena vo suzuka 1991 godina na prviot sviok? Mu vleze na prost kade ni gluses ne mozese da pomine iskreno Sena nemase tamu kade da pomine i idese kon agol koj isceznuvase toa bese direkten sudir ne nameren no sena taka vleze da prost morase da go zakaci i taka osvoi titula no na krajot od denot site mu cestitaat i den denes e najgolemiot sofer na site vreminja Sena mnogu go pocituvam

Dux не заебавај, може да не е свесен ако е возач на приватна 22-ка, а ако си Шумахер и се бркаш 50-60 круга не може да не си свесен кај се наоѓаш

Отсутен Kalimero Nema Pravda

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 219
  • Racing is state of mind
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #54 на: 24 Јуни 2011, 13:07:32 pm »
Цитат
Dux не заебавај, може да не е свесен ако е возач на приватна 22-ка, а ако си Шумахер и се бркаш 50-60 круга не може да не си свесен кај се наоѓаш

Vilnev e od vnatresna Schumacher od nadvoresna. Pred manevarot na Vilnev i posle istiot Schumacher ne reagira, se dodeka ne go gleda kako Vilnev veke go pominuva i togas naglo vrti dali za da vleze od vnatresna i da vrati pozicija dali nesto drugo, ednostavno da udris so namera tamu nema logika nitu silina toj udar. Kasno izreagira i toa e toa. Za vakvo nesto na vozac da mu se odzemat site poeni, i da se obvini za ne znam sto e, e totalen apsurd! Ne slucajno mu pukna film od 2000ta pa dajle :) Imalo mnogu polosi udesi ...
« Последно менување: 24 Јуни 2011, 13:14:10 pm duX »
Racing, competing, it's in my blood. It's part of me, it's part of my life, I have been doing it all my life and it stands out above everything else.
Ayrton Senna

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4197
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #55 на: 24 Јуни 2011, 13:45:44 pm »
Епа фала богу.....Ова се двата единствени начини на кои тој можеше да победува...Или да има нешто нелегално во болидот,или да се учука во противникот кога го претицаат.....

ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХА......Леле мајко моја мила.....ШУМАХЕР НЕ ГО ВИДЕЛ ВИЛНЕВ!!!!!!!!!!!
 
Ни ја тестираш интелегенцијата а? :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #56 на: 24 Јуни 2011, 14:16:13 pm »
Треба се повеќе возачи со муда како Сена и памет како Алан П.

Мислам дека тоа е спојот ради кој Шумахер успеа. Многумина ке кажат да бе он успеа пошто немаше никој!
Не, јас ке кажам он освојуваше све живо и диво пошто се трудеше и даваше 101% а за тоа сведочи и Рос Браун. И Мурај Вакер долгогодишниот коментатор во Ф1 вели Шумахер е најголемиот возач на сите времиња или најбрзиот како сакате бидејќи за разлика од Сена кој постојано сакаше да е во тим кој е најбрз Шумахер во 96 прифатил понуда од Ферари кои тогаш биле на средината од колоната. И сепак во изминативе 10 години Шумахер од Ферари направи легенда за која сонуваат сите барем еднаш да седнат и да ја возат. Претходно не знам баш дали било така и сите сањале за Ферари! Како и да е самиот факт дека Шумахер има 1 помалку победа од Сена и Прост заедно говори многу. Ке напоменам уште еднаш, Сена го респектирам за неговата безрезервна посветеност на Ф1 неговиот брилијантен ум и начин на кој ја гледал Ф1, неговата опседнатост со тоа како да победи на наредната трка или како да прејде одреден возач! Од тоа сум фасциниран! Како него возач не се рага пак. Хамилтон нешто се труди да го вози неговиот стил и изјави дека му е голем идол а сега и Берни го споредува со Сена.


 Голема грешка. Ваљда лошо се изрази.


У секој случај Браво за постовите во темава.
« Последно менување: 24 Јуни 2011, 14:19:41 pm Cuore Sportivo »

Отсутен Kalimero Nema Pravda

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 219
  • Racing is state of mind
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #57 на: 24 Јуни 2011, 14:20:28 pm »
Епа фала богу.....Ова се двата единствени начини на кои тој можеше да победува...Или да има нешто нелегално во болидот,или да се учука во противникот кога го претицаат.....

ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХА......Леле мајко моја мила.....ШУМАХЕР НЕ ГО ВИДЕЛ ВИЛНЕВ!!!!!!!!!!!
 
Ни ја тестираш интелегенцијата а? :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

ne be brat probuvam logicki da razmisluvam. smej se kolku sakas ne vikam deka ne go videl. ok i loso se izraziv. no mozebi imal pogresna zamisla za toa kade potocno bi bil vilnev, bidejki ne mislam deka e nameren udar. I ako si vozel simulacii kolku sto ja sum vozel (ne vikam deka e 100% isto) megutoa mnogu mala e preglednosta. Sekako on togas moze da se zavrti neli no toa e se vo del od sekundata. Toa e moe mislenje. Ako poglednes od agol na schumi bolidot na vilnev ne se ni gleda, toa e samo moe mislenje ne go nametnuvam nikomu nitu mozam. Ako vie mislite deka e namerno udren ja ne mislam taka. I e mnogu pologicno moevo odosto da ima nameren udar koga nema teorija da go udri od taa strana so sto moze da mu nasteti osven sto del od rezervoarite bile tamu i posle trkata od timot e oficijalno izjaveno, citiram: " ne znaeme kako vilnev uspea da stigne do celta bidejki del od rezervoarot zaedno so nekoja cefka bea puknati" i sekako kako i sekogas ima nekoj koj od muva ke napravi slon ;)

Cuore:
Ne se izraziv pogresno taka mislam i za toa. Toa e moe mislenje nemroa da znaci i opsto prifateno neli. Pred Schumacher koj sto saka neka kaze no Ferari go nemase statusot koj sega go ima. Sega Berni vika bez Ferari ne se mozelo, site vozaci pocnaa da "sanjaat" za timot od Maranelo ne ti ja znam sto. Ne vikam deka porano nemalo nekakvi zelbi, no sega se se pocesto zastapeni. Od 16 tituli kolku sto ima Ferari 5 mu gi donese Schumacher vo 10g, od 215 pobedi na Ferari vo 61 godina istorija Schumacher sam im donese poveke od 70 pa i malte ne moze da mu se prepise 50% od istorijata sto Ferari ja ima vo F1
I ne znam dali e so doza na ironija toa "bravo" vo sekoj slucaj fala
« Последно менување: 24 Јуни 2011, 14:46:03 pm duX »
Racing, competing, it's in my blood. It's part of me, it's part of my life, I have been doing it all my life and it stands out above everything else.
Ayrton Senna

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #58 на: 24 Јуни 2011, 14:30:29 pm »
Факт е дека Шумахер имаше тракшн контрол или лонч контрол, кој беше строго забранет. Секаде пишува, сите знаат, сите знаеле и тогаш, и се гледа на видеата од трките.

Значително побрзиот полнач на гориво, што му заштедуваше околу 2-3 секунди. Заради тој заштитен филтер после во Германија испрска гориво над цел болид и се запали.

Лонч контролот кој му даваше електронско стартување за да може да избие напред на почетокот, а е неверојатно очигледен гледано од страна.

Од друг агол 1994та.


Не дека Шумахер е лош возач, туку дека Шумахер е нефер играч.

Дени, секогаш некој од тимовите има нешто нелегално, односно нашле рупа во правилата и ја користат максимално, јас се кладам дека поголемите тимови имаат луѓе чија работа е токму тоа.

Отсутен Kalimero Nema Pravda

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 219
  • Racing is state of mind
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #59 на: 24 Јуни 2011, 14:34:09 pm »
Cuore Sportivo: kako sto bese slucaj so McLaren 2007 ;) i tie dokumenti koi bea ukradeni od Ferrari. Se prasuvam sto e poloso, dali Alonso da osvoese titula so pomos na tie "dokumenti" koi znacat mnogu za razvitokot na timot ili pak onoj mal dopir na Schumacher so Vilnev. Ako Alonso osvoese sto togas ke se zborese? Ili pak Hamilton vo svojata debi sezona? Ajde zatoa dogodina 2008 ja osvoi, Timo Glock ( ne kako sto nekoj kaza pogore mu se trgnala nogata od pedalot za gas i slicno) tuku naisol na vir na posledniot sviok vo Brazil. Nagornina kade vo vnatresnata linija nesomneno se sobira voda, sepak imase gumi za suvo a Hamilton za dozd pa lesno go preleta. Da se vratam na muabetot bezrazlika kolku i da bil nameren i ne znam sto toj udar na Schumi ne bil polos od na Senna vo Suzuka 91 ili onoj na Hill koga go izbutka Schumi vo Monza 94 ili 95 ne se sekavam tocno. Poentata mi e "nepotrebno krevanje prasina" i kazni milion za Schumi a ne napravi nisto spektakularno
Цитат
Епа фала богу.....Ова се двата единствени начини на кои тој можеше да победува...Или да има нешто нелегално во болидот,или да се учука во противникот кога го претицаат.....

Da samo taka :) i so letanje od krug vo krug najbrzo kako sto samo on znaese da vozi ;)

ps. Reno i Alonso 2006 so nivnite "tajni i nedozvoleni" prugi vo spicot od nosot koj mu davase podobar balans - ete kako se zema titula
toa e sigurno dozvoleno neli toa nikoj ne go komentira...
« Последно менување: 24 Јуни 2011, 14:42:55 pm duX »
Racing, competing, it's in my blood. It's part of me, it's part of my life, I have been doing it all my life and it stands out above everything else.
Ayrton Senna