Автор Тема: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]  (Прочитано 21539 пати)

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7891
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #15 на: Јуни 21, 2011, 18:55:21 pm »
Сега кога гледам пак пак ми е шубе...


Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8517
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #16 на: Јуни 21, 2011, 20:21:12 pm »
Мал бев но памтам, пред се заради брат ми, он како мрднат ги гледаше сите трки па од после симулиравме со колички како била трката и кој како и кого претркал, убави спомени од мојот живот, иако уште од тоа време бев за Шумахер(уште ја памтам и количката со која беше шумахер а со која сена на брат ми нај омилениот возач) тој беше причината поради која престанав да гледам формула еден, веќе не беше интересно, трката во канада на крајот беше одлична со доста престигнувања, ме поврати назад во времето. Треба се повеќе возачи со муда како Сена и памет како Алан П.

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10586
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #17 на: Јуни 21, 2011, 20:32:26 pm »
Омилени шофери ми беа Аиртон Сена и Алан Прост.
Првиот заради храброста која се граничеше со лудост, а вториот заради стрпливоста и мудроста во возењето, што би се рекло возење со УМ.
Ф 1 преносите порано беа како сега Финале на Лига Шампиони или на НБА, толку сум се радувал кога сум ги гледал.
Џиџи и другите постари членови на форумот знаат на што мислам.
Ми беше многу криво кога загина а тркта ја пренесуваа во живо на телевезија и ја гледав.
Уште тогаш мислев а и до ден денс мислам дека откажа нешто во болидот и дека не е можно таков шофер да не изреагира воопшто на кривина како да откажа воланот 100%.
Не се заинтересирав дали има нешто околу исправноста или неисправноста на неговиот болид на таа трка пред се заради бројните шекулации уште од тоа време (тогаш немаше нет) но како и да, навистина возач со невидена храброст.
Им бегаше по цел круг на сите и секој круг најбрз круг...!!!!
Тоа беше Ф 1...ова денес ми е некако без веза ама тоа е!


 :'(

Отсутен Kalimero Nema Pravda

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 219
 • Racing is state of mind
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #18 на: Јуни 21, 2011, 21:55:08 pm »
Треба се повеќе возачи со муда како Сена и памет како Алан П.

Мислам дека тоа е спојот ради кој Шумахер успеа. Многумина ке кажат да бе он успеа пошто немаше никој!
Не, јас ке кажам он освојуваше све живо и диво пошто се трудеше и даваше 101% а за тоа сведочи и Рос Браун. И Мурај Вакер долгогодишниот коментатор во Ф1 вели Шумахер е најголемиот возач на сите времиња или најбрзиот како сакате бидејќи за разлика од Сена кој постојано сакаше да е во тим кој е најбрз Шумахер во 96 прифатил понуда од Ферари кои тогаш биле на средината од колоната. И сепак во изминативе 10 години Шумахер од Ферари направи легенда за која сонуваат сите барем еднаш да седнат и да ја возат. Претходно не знам баш дали било така и сите сањале за Ферари! Како и да е самиот факт дека Шумахер има 1 помалку победа од Сена и Прост заедно говори многу. Ке напоменам уште еднаш, Сена го респектирам за неговата безрезервна посветеност на Ф1 неговиот брилијантен ум и начин на кој ја гледал Ф1, неговата опседнатост со тоа како да победи на наредната трка или како да прејде одреден возач! Од тоа сум фасциниран! Како него возач не се рага пак. Хамилтон нешто се труди да го вози неговиот стил и изјави дека му е голем идол а сега и Берни го споредува со Сена.
« Последно менување: Јуни 21, 2011, 21:57:04 pm duX »
Racing, competing, it's in my blood. It's part of me, it's part of my life, I have been doing it all my life and it stands out above everything else.
Ayrton Senna

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8517
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #19 на: Јуни 22, 2011, 00:19:08 am »
Треба се повеќе возачи со муда како Сена и памет како Алан П.

Мислам дека тоа е спојот ради кој Шумахер успеа. Многумина ке кажат да бе он успеа пошто немаше никој!
Не, јас ке кажам он освојуваше све живо и диво пошто се трудеше и даваше 101% а за тоа сведочи и Рос Браун. И Мурај Вакер долгогодишниот коментатор во Ф1 вели Шумахер е најголемиот возач на сите времиња или најбрзиот како сакате бидејќи за разлика од Сена кој постојано сакаше да е во тим кој е најбрз Шумахер во 96 прифатил понуда од Ферари кои тогаш биле на средината од колоната. И сепак во изминативе 10 години Шумахер од Ферари направи легенда за која сонуваат сите барем еднаш да седнат и да ја возат. Претходно не знам баш дали било така и сите сањале за Ферари! Како и да е самиот факт дека Шумахер има 1 помалку победа од Сена и Прост заедно говори многу. Ке напоменам уште еднаш, Сена го респектирам за неговата безрезервна посветеност на Ф1 неговиот брилијантен ум и начин на кој ја гледал Ф1, неговата опседнатост со тоа како да победи на наредната трка или како да прејде одреден возач! Од тоа сум фасциниран! Како него возач не се рага пак. Хамилтон нешто се труди да го вози неговиот стил и изјави дека му е голем идол а сега и Берни го споредува со Сена.


Ништо од Хамилтон, секоја втора трка се откажува, од разноразни причини. Не ни може многу многу притисок да изржи, Ветел ветува многу со оглед на тоа што е многу млад, иначе на прошлава трка се покажа дека не е подлежен на притисок.

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10652
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #20 на: Јуни 22, 2011, 01:14:45 am »
Сега од младиве, кубица ме изненади пред 2-3 години(но само на некој трки), хамилтон пред 2-3 години го удри слава, алонсо нема среќа,а во Фетел гледам голем потенцијал, и како наследник на Шумахер и компанија

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45956
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #21 на: Јуни 22, 2011, 01:30:54 am »
Шумахер со колку дубари се послужи во животот, другите може да сањаат за тоа... Заради недозволениот трекшн-контрол имаше предност на трката кога загина Сена. А сега се дознава дека сите знаеле за тоа, како јавна тајна. И милион други, на прв поглед, неприметливи стварчици. Тој беше способен да зема титули и без лажење. Можеби не 7, ама доволно. Сепак...
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8517
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #22 на: Јуни 22, 2011, 02:14:50 am »
Да бе да, секогаш ќе биде вака онака, откако почна да го јаде од вилиамс молеше да го земат заради некои модификации на болидите, затоа што го јадеше од прост, кога влезе во вилиамс ништо не му чинеше, се нешто болидот беше крив, и на крај шумахер бил крив, опрајтесе малце, дечкото има 7 титули, какво мамење какви бакрачи, мораше сам да се трга за да можаддругиве малце од малце да се провозат. Ден денес да го стават во подбриве болиди салата има сите даги прави и ова исто така е јавна тајна, затоа никој за него нит коментира нит мрчи муда. Тоа што им направи во Канада беше само да им покаже да не се курчат многу многу и повторно ги пушти децата да се играат, но и тоа го направи со памет наместо вебер батон го пушти. Еј да земеш 2 и 3 болид од еднаш да ги јадеш, одамна се нема тоаслучено во формула 1.


Ima[e i nekoj drugi preticuvanja ali ova e krajot:
« Последно менување: Јуни 22, 2011, 02:23:05 am chlink »

Отсутен Kalimero Nema Pravda

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 219
 • Racing is state of mind
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #23 на: Јуни 22, 2011, 02:58:45 am »
Шумахер со колку дубари се послужи во животот, другите може да сањаат за тоа... Заради недозволениот трекшн-контрол имаше предност на трката кога загина Сена. А сега се дознава дека сите знаеле за тоа, како јавна тајна. И милион други, на прв поглед, неприметливи стварчици. Тој беше способен да зема титули и без лажење. Можеби не 7, ама доволно. Сепак...

Формула 1 брате е спорт каде 100 страници украдени од тимот на Ферари коштаа казна од 100 милиони евра, дисквалификација на тим и договор со единствениот конкурент за оставање на титулата на некој од нивните возачи. За ова знаев и бев сигурен во тоа пред многу мои комшии кои се двапати постари од мене кои се кладеа со мене, ја тврдев дека е наместено и кими ке освои додека они кој за хамилтон кој за алонсо навиваа. И на крај ја искочив во право и туку така на Хамилтон во Кина Бразил и каде не му се гасеше моторот, Алонсо се извртуваше или што не. И Кими на крај беше шампион. Што се однесува до Шумахер тој е легенда во прав смисол. Додека возеше имало шампиони значи, тоа го гледаме сега како Батон е мегу главните а каде беше додека Шумахер возеше или Маса или пак Раиконен кој едвај успеа и ред други возачи кои допрва ке дојдеа. Шумахер беше премногу добар за сите нив и самиот Ирвин и после сите клевети кон Шумахер си призна во 2010 после скандалот со Алонсо и Маса дека сепак сакале некеле Шумахер ке го пропуштиш бидејки беше побрз од мене по секунда ипол во круг, го цитирам Ирвин. Шумахер не е чист како солза, но никој истотака не е. Уште еден интересен факт е што Аиртон Сена пак е возачот кој во историјата на Ф1 имал најмногу допири со шампиони или возачи од среднината на колоната. Сена и така освои и титула. Но воопшто не го окривувам и јас исто би изреагирал! Поминал и он низ толку многу неправди, и верувам во правдината и причините на Сена, исто како и во Шумахер. Хакинен ? Кога сме кај тоа ривалство зашто Хакинен се повлече ? Со кое образложение? Му се родила керка или син не ми текнува. Па што? И Шумахер имаше дотогаш 2 деца од по 7 - 11 години па љубовта кон Ф1 не згасна. Тоа е желбата тоа е тоа што ги прави и разликува големите од обичните. И не тие 7, Шумахер ке имаше 10 титули доколку не скршеше нога 99, доколку Култхард во 98 на Спа не му поднамали брзина за да Шумахер се збрца позади. Се секавам како вчера да беше кога ја гледав на градиште плажата, бев мал и во денешно БУРЕ седевме и гледавме сите љубетели на Ф1. Доколку не сменеа 100 правила само за да се прекине досадната доминација на Ферари и Шумахер. Во 2004 додека Шумахер играше голф со Франц Бекембауер некој работеше на болидот и дојде времето кога таа доминација прекина :/ нема никогаш да ја заборавам неговата последна победа во Кина! И како дојде до таа победа! Се радував како мало дете! Последен пат така се радував на титулата на Фетел за кој мислам дека е единствениот за кој после Шумахер би можел со иста страст да навивам. 
http://brainiedeal.files.wordpress.com/2010/04/fd001.jpg
Racing, competing, it's in my blood. It's part of me, it's part of my life, I have been doing it all my life and it stands out above everything else.
Ayrton Senna

Отсутен NetworX

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 929
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #24 на: Јуни 22, 2011, 03:29:10 am »
Dear God. Thank you for providing us with the direct-port nitrous injection, 4 core intercoolers, ball bearing turbos, and titanium valve springs, Amen.

Отсутен Kalimero Nema Pravda

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 219
 • Racing is state of mind
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #25 на: Јуни 22, 2011, 03:29:56 am »
 :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\
Racing, competing, it's in my blood. It's part of me, it's part of my life, I have been doing it all my life and it stands out above everything else.
Ayrton Senna

Отсутен Pal Zileri

 • Сијка Пиштолова
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2464
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #26 на: Јуни 22, 2011, 04:17:51 am »
Треба се повеќе возачи со муда како Сена и памет како Алан П.

Мислам дека тоа е спојот ради кој Шумахер успеа. Многумина ке кажат да бе он успеа пошто немаше никој!
Не, јас ке кажам он освојуваше све живо и диво пошто се трудеше и даваше 101% а за тоа сведочи и Рос Браун. И Мурај Вакер долгогодишниот коментатор во Ф1 вели Шумахер е најголемиот возач на сите времиња или најбрзиот како сакате бидејќи за разлика од Сена кој постојано сакаше да е во тим кој е најбрз Шумахер во 96 прифатил понуда од Ферари кои тогаш биле на средината од колоната. И сепак во изминативе 10 години Шумахер од Ферари направи легенда за која сонуваат сите барем еднаш да седнат и да ја возат. Претходно не знам баш дали било така и сите сањале за Ферари! Како и да е самиот факт дека Шумахер има 1 помалку победа од Сена и Прост заедно говори многу. Ке напоменам уште еднаш, Сена го респектирам за неговата безрезервна посветеност на Ф1 неговиот брилијантен ум и начин на кој ја гледал Ф1, неговата опседнатост со тоа како да победи на наредната трка или како да прејде одреден возач! Од тоа сум фасциниран! Како него возач не се рага пак. Хамилтон нешто се труди да го вози неговиот стил и изјави дека му е голем идол а сега и Берни го споредува со Сена.

Погледни малце низ историјата ќе видиш дека сите големи возачи некогаш во својата кариера возеле за Ферари,значи не е само Шумахер туку на секој возач до ден денешен му претставува престиж да вози за Ферари бидејќи самото име е легенда и целата таа историја што ја има,не знам дали знаеш но Ферари има учествувано во сите трки на Ф1 од нејзиното почнување па се до денес (не сум фан на нив чисто информативно само страстен гледач) :)
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен Pal Zileri

 • Сијка Пиштолова
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2464
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #27 на: Јуни 22, 2011, 04:29:58 am »
Да бе да, секогаш ќе биде вака онака, откако почна да го јаде од вилиамс молеше да го земат заради некои модификации на болидите, затоа што го јадеше од прост, кога влезе во вилиамс ништо не му чинеше, се нешто болидот беше крив, и на крај шумахер бил крив, опрајтесе малце, дечкото има 7 титули, какво мамење какви бакрачи, мораше сам да се трга за да можаддругиве малце од малце да се провозат. Ден денес да го стават во подбриве болиди салата има сите даги прави и ова исто така е јавна тајна, затоа никој за него нит коментира нит мрчи муда. Тоа што им направи во Канада беше само да им покаже да не се курчат многу многу и повторно ги пушти децата да се играат, но и тоа го направи со памет наместо вебер батон го пушти. Еј да земеш 2 и 3 болид од еднаш да ги јадеш, одамна се нема тоаслучено во формула 1.


Ima[e i nekoj drugi preticuvanja ali ova e krajot:
Се тргна кога виде дека не може веќе да победува одкако Алонсо му зема две титули а со ова што се врати му е најголема грешка во кариерата.На 40 години не можеш да очекуваш да се натпреваруваш со деца што се два пати помлади од тебе и да ги имаш истите рефлекси и кондиција што си ги имал пред 7 години.Се што ќе видиме од него до крајот се вакви некои блесоци што нема да го сокријат фактот дека на пар трки Торо Росо и Форс Индија беа пред него.Не знам дали нешто им должеше на Мерцедес од младоста или Берни го натера да се врати ради популарност но ова стварно не му требаше.
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен Pal Zileri

 • Сијка Пиштолова
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2464
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #28 на: Јуни 22, 2011, 04:36:49 am »
Да не ја грдиме темата со Шмахер отворете нова посебно за него па нека каже секој што сака само ќе кажам колку и титули нека има секогаш Сена ќе го сметам за најдобар на сите времиња.dux гледај го најновиот филм за Сена што излезе пред 2-3 месеца се ќе ти биде јасно ;)
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен Kalimero Nema Pravda

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 219
 • Racing is state of mind
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #29 на: Јуни 22, 2011, 10:08:06 am »
Погледни малце низ историјата ќе видиш дека сите големи возачи некогаш во својата кариера возеле за Ферари,значи не е само Шумахер туку на секој возач до ден денешен му претставува престиж да вози за Ферари бидејќи самото име е легенда и целата таа историја што ја има,не знам дали знаеш но Ферари има учествувано во сите трки на Ф1 од нејзиното почнување па се до денес (не сум фан на нив чисто информативно само страстен гледач) :)
[/quote]

Како не знам другар, све знам. Често се шалам и им го напоменувам на оние кои навиваат за било кој освен Ферари. Само ке им кажам дека Ферари е единствениот тим со единствена боја шасија мотор и име Ферари :) Имено пред Шумахер да вози никој пред него како сега после него не зборел дека сонува за тимот од Маранело. Возеле големи имиња но не возеле исто многу шампиони. Последниот голем возач пред Шумахер кој Ферари го паметат е Прост.

Матеј другар све имам гледано за Сена, и филмот го гледав само што искочи 9 гига во кој 99% од исечоците и настаните ги знаев веке напамет и свесен сум ама баш за се, па можеби и знам многу работи за кои вие не сте ни чуле. Така да се ми е јасно. Сена не го гледав само, како што кажав фасциниран од неговиот пристап и психолошките гледишта, поистоветување со Бог и слично јас Сена го истражував. Прочитајте го мојот потпис само, тоа е добро познатата реченица на Сена која 101% сите од вас ја знаат. Имено дека Сена бил најдобар бил во еден поглед, што Сена со цело срце и цел свој живот го помина за да стане шампион во Ф1 и го даваше и невозможното! После првата победа во својот роден Бразил не можеше да изнајде сили да го заврши кругот до бокс да стигне од болки во рацете. Како и да е брзината на Сена никогаш не е доведена под знак прашалник а неговиот стил најагресивниот досега за што ја му клекнувам на колена! Додека Шумахер е најкомплетниот возач. Човек кој има моментално 43 години и сеуште има искри во себе за овој спорт. Вечен возач да го наречам. Неверојатно брз, стабилен, да извлече максимум од болидот кога е најпотребно, да притисне кога е потребно и секогаш со добар збор во својот табор. Како и да е убаво рече за Шумахер да отвориме друга тема, но нели нема ништо лошо да го коментираме Сена и споредуваме со остатокот од Ф1 вечните легенди. Ипак сакале или некеле рекордите на Шумахер говорат сами по себе. Иако Сена го гледам како идол и возач каков ја би сакал да бидам не како Шумахер. Сена допре таму каде титулите на Шумахер неможат, тоа е единствената разлика.
« Последно менување: Јуни 22, 2011, 10:16:51 am duX »
Racing, competing, it's in my blood. It's part of me, it's part of my life, I have been doing it all my life and it stands out above everything else.
Ayrton Senna