Автор Тема: Ламбда сонда на пунто  (Прочитано 1841 пати)

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6208
Одг: Ламбда сонда на пунто
« Одговори #15 на: Декември 12, 2012, 21:17:06 pm »
треба да се провери во вожна тоа,одштекај ја и уклучи си еден мултиметар на подрачје до 1V о вози ја колата и прати ја волтажата

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3508
Одг: Ламбда сонда на пунто
« Одговори #16 на: Декември 12, 2012, 21:22:11 pm »
Могуче мрзлива да станала ко што ти кажа влатко проверка цело време треба волтажата да се менува док возиш

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6208
Одг: Ламбда сонда на пунто
« Одговори #17 на: Декември 12, 2012, 21:23:00 pm »
има случај си работи добри 10мин и после јок нигде ја нема па пак проработува

Отсутен Driver

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 371
Одг: Ламбда сонда на пунто
« Одговори #18 на: Декември 18, 2012, 03:05:59 am »
И кај мене сондата е за менување, ја менувам скоро 2 години и никако да ја сменам поради тоа што неколку пати мајсторот ми одлагаше. На дијагностиката покажуваше дека проблемот е во греачот на ламбда сондата. Ја возам колата така веке 20000км и не сум имал никаков проблем, а не сум ни осетил некоја разлика во потрошувачката.

Отсутен nsx-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9202
Одг: Ламбда сонда на пунто
« Одговори #19 на: Декември 18, 2012, 03:10:40 am »
абе ајде од мајстор да чекаш за сонда да смените,дојди јас ќе ти ја сменам 10 минути работа е

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6208
Одг: Ламбда сонда на пунто
« Одговори #20 на: Декември 18, 2012, 13:50:39 pm »
греачот е за побрзо да развие работна температура сондата,може и без него да функционира истата само и треба повеќе време да загрее

Отсутен silver

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 11
Одг: Ламбда сонда на пунто
« Одговори #21 на: Ноември 11, 2019, 02:42:27 am »
Поздрав, ме интересира каде можам да купам ламбда сонда за Fiat Punto 1.2 8v 2009 Classic, на кое место во скопје се продаваат оригинал, кои марки ги има и која е цената?

На дијагностика ми река само треба да се смени ГОРНА СОНДА дали се работи за истата како што прашав горе?
Ако некој знае каде е позиционирана во возилото да објасни се надевам можам сам да ја променам ако купам соодветна не е комплицирано (или грешам).