Автор Тема: Измерена потрошувачка на гориво  (Прочитано 750094 пати)

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3011
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12975 на: Септември 16, 2018, 21:24:33 pm »
Колку сака нека троши само нека не се расипува, литро две плус или минус не е битно.

Sent from my VTR-L29 using TapatalkНека стои вака.
Златна Тојота, 10 град бензин, ама пали вози 210.000км анд стилл гоинг.

Дизелов троши кај мене 7.5 град, отворено околу 6, ама затоа уљето 2пати поскапо, филтер за нафта 2 бона, ЕГР, ДПФ, дизни, каиши, водни пумпи....
« Последно менување: Септември 16, 2018, 21:29:56 pm AUUU »

Отсутен BigBull

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 238
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12976 на: Септември 16, 2018, 21:32:43 pm »
Струмица - Штип (еден круг низ Штип) - Скопје, цело време возено со клима.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 30288
 • Таков е животот... јебига
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12977 на: Септември 16, 2018, 22:47:16 pm »
Уфф, многу.
Мене не ми треба работа, мене ми требаат пари!

Отсутен Спенсер

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6060
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12978 на: Септември 16, 2018, 23:10:49 pm »
Не е многу. Неговата просечна брзина вклучувајќи "националки" и градска вожња е поголема него од твојата чисто отворено на салам автопат. ;D :D

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3633
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12979 на: Септември 17, 2018, 09:12:23 am »
Значи фаланга извади 5 литра на 100 со 35км/ч просек. Кај мене случајно се погоди истата просечна брзина периодов зошто мал дел околу 20тина или 30 км беа отворено другото се низ град.

Просек 6 литра и сто грама повеќе од нај-штедливиот возач и мотор на планетата земја. Једина разлика што 1.5 дци да ти бил појак од 1.4 тси  ;DОднапред благодарам за реалната вожња и потрошувачка.

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2002
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12980 на: Септември 17, 2018, 09:52:21 am »
Ова се важи?Sent from my MI 6 using Tapatalk


Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 44233
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12981 на: Септември 17, 2018, 09:59:40 am »
Ова со клима е или не?
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2002
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12982 на: Септември 17, 2018, 10:01:03 am »
70% од патот е со клима.

Sent from my MI 6 using Tapatalk


Отсутен Power to the people

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2271
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12983 на: Септември 17, 2018, 11:22:30 am »
Не се важи, вожњата е нереална и не благодариме.

Отсутен BigBull

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 238
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12984 на: Септември 17, 2018, 11:30:17 am »
Не е многу. Неговата просечна брзина вклучувајќи "националки" и градска вожња е поголема него од твојата чисто отворено на салам автопат. ;D :D
Низ Штип возено со 40-50 км/ч, на отворено со 130-160 км/ч.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 30288
 • Таков е животот... јебига
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12985 на: Септември 17, 2018, 19:02:12 pm »
Значи фаланга извади 5 литра на 100 со 35км/ч просек. Кај мене случајно се погоди истата просечна брзина периодов зошто мал дел околу 20тина или 30 км беа отворено другото се низ град.

Просек 6 литра и сто грама повеќе од нај-штедливиот возач и мотор на планетата земја. Једина разлика што 1.5 дци да ти бил појак од 1.4 тси  ;D

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Однапред благодарам за реалната вожња и потрошувачка.

20 и ситно % плус, не е лошо, не е лошо. Се доближува бензинецот во потрошувачка.
Мене не ми треба работа, мене ми требаат пари!

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3633
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12986 на: Септември 17, 2018, 20:35:19 pm »
Значи фаланга извади 5 литра на 100 со 35км/ч просек. Кај мене случајно се погоди истата просечна брзина периодов зошто мал дел околу 20тина или 30 км беа отворено другото се низ град.

Просек 6 литра и сто грама повеќе од нај-штедливиот возач и мотор на планетата земја. Једина разлика што 1.5 дци да ти бил појак од 1.4 тси  ;D

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Однапред благодарам за реалната вожња и потрошувачка.

20 и ситно % плус, не е лошо, не е лошо. Се доближува бензинецот во потрошувачка.
Може да се доближе уште мааалку ама не на исто ниво, ако тоа ти е поентата.

А разликата во снага од 20тина % ја заборави?   :-\ Уствари убеден сум да ти го даам голфов ќе извадиш пониска  :)Отсутен Dodo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2288
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12987 на: Септември 17, 2018, 22:49:09 pm »
Чекајте другари, што е финтава со климата? Сакате да кажете дека ја гасите некад? Прочитав и такви ликови, не би го именувал сега @Luki Junior, ама кој става клима на 23 степени во лето?

@Dule_ тоа твоето е превара некоја, нема шанси, цело време на удолница си бил, нека ти каже @zlatkoa :D

@Deni, потрошувачката бензин вс дизел се разликува во милиметри, исто како и моменталната цена на бенѕинска.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 35072
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12988 на: Септември 17, 2018, 22:53:45 pm »
Јас гасам клима кога нема потреба од неа. Све ауто, компресор офф. Најчесто кога е температурата надвор под 22-3 степени... навечер...  Некогаш заборавам да ја угаснам, ама често ја гасам... Не гледам зошто да не ја гасам кога е пријатен воздухот од надвор..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2559
Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12989 на: Септември 17, 2018, 23:39:52 pm »
Чекајте другари, што е финтава со климата? Сакате да кажете дека ја гасите некад? Прочитав и такви ликови, не би го именувал сега @Luki Junior, ама кој става клима на 23 степени во лето?

@Dule_ тоа твоето е превара некоја, нема шанси, цело време на удолница си бил, нека ти каже @zlatkoa

@Deni, потрошувачката бензин вс дизел се разликува во милиметри, исто како и моменталната цена на бенѕинска.

@Dule_ извадил интересна потрошувачка.
1.5tdci во фиеста е одличен мотор. Колата е едвај тешка 1 тон, целата рута биле двајца адолесценти присутни во возило и товарен бил гепекот релативно лесно.
Менувачот во фиестата е пресметан да има топ економија во 5 степен на пренос при брзина од 100км на час, во зоната околу 2000/2500 вртежи.

И тука нема ништо спектакуларно. Мало возило со солидно снажен мотор, и одличен менувач. Брза, жилава, одличен хендлинг, просечно пространа за до била која дестинација во радиус од 500км. Фиестата ми е една од поомилените возила. Впрочем имам и јас една таква, само со што за среќа не е дизел. :))))))

Истиот мотор 1.5 тдци во Фокус и Мондео е многу лошо решение. Од фабрика го чипуваат на поголема моќност, за да може да ја влече инертната маса која што фокусот и монедеото ја имаат. Вади економија некаква, ама возилата се ужасно досадни за возење. И најчесто сопствениците на тие возила се заглавени со 100 км на темпомат и сметаат во лева лента на автопат. Економија тераат, затоа што друго реално и нема што да прават.

Потрошувачката бензин версус дизел треба да се прави помеѓу две возила од ист тип, и со иста "еко" генерација

2.0ТДИ, 1.9 дци, 2.0 тдци треба да го споредиме со 1.4 ТСИ 1.5ТСИ, 1.5 Екобуст
1.6ТДИ, 1.5 дци, 1.5 тдци треба да го споредиме со 1.0ТСИ, 1.2ТСИ 1.0 Екобуст

Многу е погрешна споредбата на 1.9 тди на пример со 1.4 ТСИ или некој сличен турбо бензин мотор од понова генерација. 1.9 тди е со никаква еко норма, 1.4 тси е затнат со катализатори. Реално 1.9 тди ќе потроши помалку можеби, ама при директна споредба во перформанси ќе изгуби ептен од 1.4 тси.

Затоа е битно да споредите нешто што е релевантно како современа технологија која што денес се нуди на пазарот.

Се разбира дека овие податоци не ги фрлам од ракав, и не ги базирам на статии и линкови од интернет, видеа од youtube. Сите возила кои што ги набројав ги имам извозено солиден број на километри, за да можам со сигурност да го тврдам тоа што го пишувам.

Како што веќе и во минатото имам изјавено и понудено, на мој трошок можам да организирам две идентични возила со ТДИ и ТСИ мотори од иста генерација и да ги мериме. Имаше одредена иницијатива пролетта да направиме едно мерење со одредени членови од форумов со кои сум индиректно поврзан, другарувам со нив и редовно се допишувам (знааат кои се тие ќе се препознаат), но тоа не се реализираше затоа што полесно се договараме на седенка во кафана отколку на возење и мерење забрзувања, потрошувачка и слично. Па најчесто завршувавме со мезе кај Пуже, Лонгуров и не ни беше баш до мерење работата. Да не бидам сфатен погрешно, кафанската дружба е кул ствар.

Да се вратам назад на констатацијата од @Dodo

Разликата во потрошувачката помеѓу современ турбо бензин, и современ турбо дизел е речиси занемарлива. Потребно е да се споредуваат исти возила со компатибилни мотори од оваа ера, како што кажав погоре.

Ќе се обидам да бидам малку "безобразно" сликовит за да ја сватите поентата, за тие што се осетливи на вулгарна коресподенција, однапред им се извинувам за претрпениот духовен трепет, и етичкиот шок.

Дедо ми ми вели: Внучко, порано имав кур за две жени, сега имам кожа за два кура.

Така да не споредувајте должина на кожа, таму каде што се мерат други работи.
« Последно менување: Септември 18, 2018, 08:27:56 am zlatkoa »