Автор Тема: Измерена потрошувачка на гориво  (Прочитано 721461 пати)

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4798
 • Бенве си е бенве
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12765 на: Јули 14, 2018, 13:41:25 pm »
Ne biva plin u tuba
Lako je tuđim kurcem gloginje mlatiti!!!

Отсутен Inter1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1711
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12766 на: Јули 14, 2018, 20:21:05 pm »
so plin nema da mu trosi, pa nema potreba od tubi, Edino za prva pomos ke nosi onakva plinska boca 20-30 den sto e za kafe pravenje 😁

Присутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19117
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12767 на: Јули 14, 2018, 22:27:22 pm »
Поминати 1130 км со 60 литри гориво. Возено претежно локално, со неколку испади на автопат и екскурзија до Холандија.
Просек 5,31 л/100 км.

Опел Инсигнија 1.6 цдти караван.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен MarceCvarce

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6645
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12768 на: Јули 14, 2018, 23:22:24 pm »
1.6 дизеливе во таа класа на кола излегуваат стварно интересна опција

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1454
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12769 на: Јули 15, 2018, 12:10:00 pm »
Поминати 700km со 37 литри нафта.  Просек 5.3L/100km. Од нив 500km на отворено, другите низ град.

Mazda 3 2.2 Skyaktiv-D

Присутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9222
 • Giulietta QV
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12770 на: Јули 16, 2018, 12:50:03 pm »
разлика во измерена потрошувачка на СК-Ниш-СК при возење по знаци +10-15 и возење за нешто ситно под 2 часа од релација сосе граница, е 1,9 л на 100

1.75 тебеи

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 34659
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12771 на: Јули 16, 2018, 13:11:40 pm »
кажи во проценти колку е разликата, или евентуално наведи една од двете измерени потрошувачки - да знаеме кај сме :) Ако по знаци троши 25л/100, тогаш сиќа не е зголемување од 1,9л/100 :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3756
 • The Spartan General
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12772 на: Јули 16, 2018, 13:23:35 pm »
Претпоставка:
Нормално возење 6-7 на 100. Тоа другото, 8.5-9 на 100.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Присутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9222
 • Giulietta QV
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12773 на: Јули 16, 2018, 13:33:30 pm »
^ тебеи е, не тедеи ;D

10 : 8,1

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 34659
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12774 на: Јули 16, 2018, 14:05:37 pm »
Слично, слично... (ова е пред да има автопат):

Мост Близнаци Скопје - Граничен премин Богородица: 11l/100km

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен achtung

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6201
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12775 на: Јули 16, 2018, 17:47:55 pm »
разлика во измерена потрошувачка на СК-Ниш-СК при возење по знаци +10-15 и возење за нешто ситно под 2 часа од релација сосе граница, е 1,9 л на 100

1.75 тебеи

висинска разлика?

Присутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9222
 • Giulietta QV
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12776 на: Јули 16, 2018, 23:30:03 pm »
Небитно, иста рута до таму и назад на два пати.

Присутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9222
 • Giulietta QV
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12777 на: Јули 19, 2018, 16:39:59 pm »
Козле-Софија-Козле, пола резервоар
Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17257
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12778 на: Јули 19, 2018, 18:04:38 pm »
Уште просечна брзина фали ...

Отсутен Bender

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 98
 • GSM Servicer
  • GSM.mk
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12779 на: Јули 20, 2018, 00:21:07 am »
Fiesta 2012 1.25 на LPG со 38 литра плин, Скопје - Софија (3 дена во Софија) - Скопје и уше ден/два беше просекот во идеални услови, без клима, летни гуми, сам во кола.Просекот ми е 550км со 38/39 литри плин или 1000/1200 денари поради тоа што градска скоро воопшто не ја возам, затоа што живеам на 4 минути од работа. Од економична гледна точка, бонбона е. Во град лудава троши 8/9 зимно време и 12.

Си ги праам математиките со Хибрид, посебно со Ионикот на Хјундаи од било која гледна точка ти се исплати кола со слаба коњажа + ЛПГ него ли хибрид/електричен автомобил. Прво, Ионикот е во класа на Елантра или И30ка шо значи од старт е 7-10.000еур поскап само ради батериите, кога ќе израчунаш дека плинот е пола евро, 20.000 литри ги добиваш само затоа што не си ги дал тие 10.000еур за хибридот :D ако ти е за низ град и да ја тераш цело време на струја и е плаг ин и дома имаш соларни панели и државата ти е Холандија и имаш бесплатни чарџери а секој паркинг и пред секој мол, продавница, стадион, хотел не би размислувал - но сепак мислам дека не сме дораснати уште за нив и нивното размислување, сепак они имаат и поголеми давачки кога колата е загадувач, за разлика од нас што ние имаме помали давачки кога колата е поголем загадувач.

Во секој случај, сума сумарум мојата кола троши 5 литри на отворено плин кога не е натоварена и ја терам до 3000/3500 вртежи, претежно математикава е од патот Скопје - Софија, пошо за 2/3 години 120.000 поминав низ дупкине од Дељадровци до Деве Баир, потоа ти станува мука зашо имаш кола со 70/80 коња на и неможе поќе oд 180 да дигне, иако веќе на 160 осеќаш дека немаш контрола.

Друга интересна измерена математика Ливорно - Скопје, преку Словенија, Хрватска и Србија = 80 евра во плин :)
« Последно менување: Јули 20, 2018, 00:30:37 am Bender »