Автор Тема: Problem so klima  (Прочитано 75236 пати)

Отсутен riki_staff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2713
Одг: Problem so klima
« Одговори #840 на: Август 15, 2019, 19:11:15 pm »
2 сијалици,двете изгорени,колку шо можам да видам 1.2W,може секаде да се најдат овие?


Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен riki_staff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2713
Одг: Problem so klima
« Одговори #841 на: Август 15, 2019, 20:01:17 pm »
Прекидачот/потенциометарот го извадив,проверив 1 брзина си има контакт...значи нешто друго го шиба ежо...него што е тоа?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен riki_staff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2713
Одг: Problem so klima
« Одговори #842 на: Август 15, 2019, 21:01:31 pm »
Ииии после 5-6 поста едно под друго и чачкање по чичо гугл дојдовме до реостат/ресистор на вентилаторот за кабината,е сеа неможам точно да ја најдам локацијата кај се наоѓа,на гранде пунто е кај совозачот одма над нозите,ако некој има идеа нека пише ако не сабајле се фрлам у потрага.😊

Sent from my Redmi Note 5A Prime using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36930
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Problem so klima
« Одговори #843 на: Август 15, 2019, 21:06:48 pm »
Ииии после 5-6 поста едно под друго и чачкање по чичо гугл дојдовме до реостат/ресистор на вентилаторот за кабината,е сеа неможам точно да ја најдам локацијата кај се наоѓа,на гранде пунто е кај совозачот одма над нозите,ако некој има идеа нека пише ако не сабајле се фрлам у потрага.😊

Sent from my Redmi Note 5A Prime using Tapatalk


На Стилото беше позади централната конзола, према лимот што го двои моторот од кабината, прочачкај таму...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен riki_staff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2713
Одг: Problem so klima
« Одговори #844 на: Август 16, 2019, 08:39:40 am »
Го најдов,ме измачи,на бравото стои внатре у цевките да се лади од воздухот,мегутоа истругав контакти,шприцав со контакт спреј и повторно не работи,има шанси оваа да го проверам со мултиметар дали е исправно?


Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3318
Одг: Problem so klima
« Одговори #845 на: Август 16, 2019, 09:11:29 am »
Што е така рѓав горе кај отпорникот? Пробај одлеми го отпорникот измери го. Гледам на него пишува 3 различни вредности за отпорност, е сега зошто... Ќе го провериш со мерење на отпорноста, ама сеа како е распоред на контактите јебем ли га. Ако имаш шема некоја од интернет или некаде закачи ја ќе видиме да помагаме.

Отсутен riki_staff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2713
Одг: Problem so klima
« Одговори #846 на: Август 16, 2019, 10:18:48 am »
Изгледа можно е да е до отпорникот,пробував директно на пипците на отпорникот и дава нонстоп разни вредности на мултиметарот,некојпат дава тоцно а некојпат воопшто не реагира,јас пробав по овој метод од видеото и крајниот контакт не даваше со никој врска па јас импрезионирав со мој метод прикажано на сликата подолу  ;D меѓутоа кога тестирав беше директно како во 4-та брзина  :D

Отсутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2450
Одг: Problem so klima
« Одговори #847 на: Август 16, 2019, 10:38:09 am »
Овие се менуваат и мислам дека се прилично евтини.
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Отсутен riki_staff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2713
Одг: Problem so klima
« Одговори #848 на: Август 16, 2019, 10:43:29 am »
Каде можат да се купат?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36930
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Problem so klima
« Одговори #849 на: Август 16, 2019, 10:44:00 am »
Прва брзина е уствари најголемиот отпор од реостатот, а 4-та брзина е најмал, уствари директно на 12в работи вентилаторот. Имаш среќа, пошто е употреблив и така, стаиш втора брзина и према прозори или у тело и у нозе, па нема да те је*е многу, ако ти работи само 4-та, односно најбрзата брзина, тогаш е поголем заеб.
Како што кажа Diesel ефтини се, купи си ново. Ова со премостувањето, не ти е решение, пошто ќе ти дува исто и на прва и на втора брзина..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен riki_staff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2713
Одг: Problem so klima
« Одговори #850 на: Август 16, 2019, 10:52:29 am »
Во продавница за автоделови се наоѓа?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен 386ka

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 753
 • Am386 DX/DXL-40
Одг: Problem so klima
« Одговори #851 на: Август 16, 2019, 11:05:41 am »
Секако дека треба да има. Ако нема, побарај кај растурачите :)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36930
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Problem so klima
« Одговори #852 на: Август 16, 2019, 11:08:11 am »
Растурачите за FIAT би ми биле прва опција.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен The Seventh Son

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 73
Одг: Problem so klima
« Одговори #853 на: Август 16, 2019, 11:19:21 am »
2 сијалици,двете изгорени,колку шо можам да видам 1.2W,може секаде да се најдат овие?
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

продавница за аутоделови по 20-30 денари се

Отсутен riki_staff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2713
Одг: Problem so klima
« Одговори #854 на: Август 16, 2019, 13:22:06 pm »
Сијалички најдов 20 ден парче,ресистор не најдов никаде,се е по порачка,отидов кај автоелектричар,го покажувам и вика нема потреба ново да зимаш,овој
ќе го средам,и оваа го направи,пробувам дува на најсилно,ебати електричаро...😬,ќе порачам ново,во меѓувреме монтирани сијаличките и склопено...


Sent from my EVA-L09 using Tapatalk