Автор Тема: Здравје, медицински установи, опрема и стручност на персоналот  (Прочитано 248300 пати)

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5323
Тоа може, ама прво не ти кажале колку, како што гледам, инаку има апчиеа, неко цвеќе како глуварче ама розе имаше на ними. Инаку јас уопште не пребирам, само гледам со месео да јадам и салата, алкохол еднаш во месецот(што е малку, нормално не тој еден пат да биде 1л ракија) и ок ми е џигерот, значи не мора во несвес да паѓаш, али алкохолот и шеќерот ми се чини се најлесни за избегавање и едни од тие што пават најмногу штета. Е сега месо, мрсна храна, масло за готвеење ака зејтин колку намалиш топлку подобро.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19468
Силимарин се апчињата, ама кај мене немаа ефект.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Van

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3877
 • VW Golf MK3 1.9 TDI
Дали знаете "лек" за прочистување на црн дроб?

https://www.webmd.com/hepatitis/fatty-liver-disease#1
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nonalcoholic-fatty-liver-disease/symptoms-causes/syc-20354567
Ова е проблемот?

Заеби рекла казала, малку маслиново масло со лимон не е панацеа (посебно ако во останатиот дел од денот се храниш нездраво). Провери инсулин, направи муабет со нутриционист како да го намалиш инсулинoт во крвта. Инаку кога сме кај рекла казала, за замастен џигер најнови сознанија се дека главен фактори се долги периоди (години) со хронично висок инсулин во крвта. Пред-дијабетес или дијабетес состојба, зголема килажа, зголемен притисок, сите се симптоми на истиот проблем. Почнува вака, води кон кариоваскуларни и цереброваскуларни болести (скраја да се).

Наводно заместен џигер се лечи со намалување на јаглени хидрати во исхраната, ама не на кратко туку долги периоди без забушавање. Распрашај се за кето исхраната (keto diet).

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5323
е тие едино ги знам, али и соодветна диета би требало и тоа многу да помогне. Секако подетално кај доктур или нутрициониста.
може пропратно и некој суплементи, ама си не знам што да пиеш и да седниш да стегниш полкило сланина со полкило ракија, џабе е се :)

Отсутен Tesla

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1358
 • Eбач на батерии :D
Ќе направам крвна слика па ќе видиме што ќе покаже.
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен zvonkog

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 753
Прво е реорганизација на исхраната како што рекоа и другите, друго мене лично двајца различни врвни доктори ова ми го препорачаа како најдобар суплемент што може да се најде во Мкд, за ефектот можам само да кажам дека одлично се осеќав, мада може беше и плацебо, како и да е не сум се снимил и прегледал после тоа за да тврдам.
Во секој случај е на природна база и не може да шкоди.
http://healthaid.mk/site-proizvodi/gastrointestinalen-trakt/livercare/

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4830
Покачен холестерол може да е и од неправилно функционирање на тироидната жлезда.

Инаку од стари ко шо сум чул, за луѓе што имаат жолтица, шо мислам е последица од замастен црн дроб, се препорачува многу јадење свеж кромид, да не пишам само кромид и леб.

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5323
Tesla, чеки, сам си дијагностицира замастен дроб ?
Инаку за суплементи поизвикана е https://www.iherb.com/ .?

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2152
Ќе направам крвна слика па ќе видиме што ќе покаже.

Крвната слика е еден дел од дијагнозата. После иди на интернист на ехо да ти види јетра и бубрези, он најубаво ќе ти каже дали и колку ти е замастена јетрата/песок/камен у бубрег.

Ако ти најде замастена јетра ќе ти препише нешто како Leviker (МК производство) пошто тоа му одговара да ти препише за да иде гага на шетање по семинари. Ако треба да пиеш нешто консултирај се со повеќе луѓе, јас би идел со ова, со него до сега немам искуство но со Thorne мултивитамини имам ок искуство.

Отсутен Van

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3877
 • VW Golf MK3 1.9 TDI
е тие едино ги знам, али и соодветна диета би требало и тоа многу да помогне. Секако подетално кај доктур или нутрициониста.
може пропратно и некој суплементи, ама си не знам што да пиеш и да седниш да стегниш полкило сланина со полкило ракија, џабе е се :)
Верувал или не, ракија и сланина се помалку штетни од класичен фаст фуд (хамбургер рецимо) и шеќер (кока кола и други такви течни шеќерни бомби). Всушност ракија и сланина симни ги на дози 2-3 ракии со 100 грама сланина, и исклучуваш штетност а добиваш полезност. Мастите воопшто не се баук како што не учат, само треба да се пази на соодносот на омега 6 наспроти омега 3 киселини (читај, покрај сланина да јадеш почесто и риба и маслиново масло, или рибино масло). Шеќер и такви рафинирани карбохидрати се неспоредлево поштетни (во количините во кои просечен човек често ги консумира), ме мрзи сега да линкам научни студии (кои и онака никој нема да ги прочита).


Прво е реорганизација на исхраната како што рекоа и другите, друго мене лично двајца различни врвни доктори ова ми го препорачаа како најдобар суплемент што може да се најде во Мкд, за ефектот можам само да кажам дека одлично се осеќав, мада може беше и плацебо, како и да е не сум се снимил и прегледал после тоа за да тврдам.
Во секој случај е на природна база и не може да шкоди.
http://healthaid.mk/site-proizvodi/gastrointestinalen-trakt/livercare/
На тој линк ништо нема за составот. Пребарав и го најдов ова:
https://www.healthaid.co.uk/all-products/Seasonal-Products-Range/detox-your-body/livercare-tablets
Beta Carotene   10 mg   *   Thiamine (Vitamin B1)   2.8 mg   255
Riboflavin (Vitamin B2)   3.2 mg   229   Niacin (Vitamin B3)   36 mg   225
Vitamin B6   4mg   286   Folic Acid   400 µg   200
Vitamin B12   2 µg   80   Pantothenic acid (Vitamin B5)   12 mg   200
L- Cysteine   200 mg   *   L- Glutamine   200 mg   *
L - Methionine   200mg   *   Choline   200mg   *
Inositol   200mg   *   Dandelion Root   200mg   *
Artichoke leaf Powder   100mg   *   Curcumin Extract   50mg   *
Milk Thistle Extract** (**standardised to min 80% silybins)   80mg   *

Ова ти е друже витамин А и Б-комплекс (повеќе разни Б витамини), плус екстракт од Куркума, и екстракти од Artichoke leaf и Milk Thistle и Dandelion Root (ова последново е Глуварче).

Ако цената е ОК, нема ништо лошо во комплексов од витамини и екстракти од билки. Алтернативно билкиве би требало да можат да се најдат по билкари а веројатно и од Алкалоид. Б комплекс има евтино и овде а јас лично го нарачувам како B-50 (ударни дози по таблета, најисплатливи се кога на ручек ќе им поделиш делови од таблетата на домашните), една кутија со 250 таблети трае 2-3 години.


едит: едно предупредување, Beta Carotene кога го консумираат пушачи (и бивши пушачи) се поврзува со висока инциденција на рак на гради.
https://www.webmd.com/smoking-cessation/news/20041130/death-stalks-smokers-in-beta-carotene-study#1

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3776
Пробем со покачен холестерол се јавува најчесто од 2 причини. Првата е неправилна исхрана не со класична храна што изобилуваа со масти како во сланинче или кобасица итн. (не дека и ова е здраво) туку класични штетни карбохидрати како шеќерот а во превод значи никако пиење газирани пијалаци и оние познати ладени чаеви (па поштетно има ли од тоа), сокови тетрапак особено оние мулти овошје курци палци и секако благи работи. Не за џабе препорачуваат да се јаде авокадо на пример кое што има здрави масти но многу помага за луѓе што имаат висок холестерол. И пред се спорт доволно е и брзо пешачење секој ден за да контролираш холестерол и едноставно да бидеш здрав.

Но втора исто така причина е и генетскиот фактор кој што на големо се занемарува. Ти можеш да водиш и најздрав начин на живот ама ако си се родил со такви генетски предиспозиции каде што тебе природно холестеролот ти е висок, јадењето здрава храна може да го користиш како некој начин на мала превенција зошто понатака шансите за срцев удар или мозочен удар се се поголеми и поголеми. Ако имаш генетски предиспозиции за висок холестерол ондак само медицина е решението колку толку.

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5323
е тие едино ги знам, али и соодветна диета би требало и тоа многу да помогне. Секако подетално кај доктур или нутрициониста.
може пропратно и некој суплементи, ама си не знам што да пиеш и да седниш да стегниш полкило сланина со полкило ракија, џабе е се :)
Верувал или не, ракија и сланина се помалку штетни од класичен фаст фуд (хамбургер рецимо) и шеќер (кока кола и други такви течни шеќерни бомби). Всушност ракија и сланина симни ги на дози 2-3 ракии со 100 грама сланина, и исклучуваш штетност а добиваш полезност. Мастите воопшто не се баук како што не учат, само треба да се пази на соодносот на омега 6 наспроти омега 3 киселини (читај, покрај сланина да јадеш почесто и риба и маслиново масло, или рибино масло). Шеќер и такви рафинирани карбохидрати се неспоредлево поштетни (во количините во кои просечен човек често ги консумира), ме мрзи сега да линкам научни студии (кои и онака никој нема да ги прочита).


Прво е реорганизација на исхраната како што рекоа и другите, друго мене лично двајца различни врвни доктори ова ми го препорачаа како најдобар суплемент што може да се најде во Мкд, за ефектот можам само да кажам дека одлично се осеќав, мада може беше и плацебо, како и да е не сум се снимил и прегледал после тоа за да тврдам.
Во секој случај е на природна база и не може да шкоди.
http://healthaid.mk/site-proizvodi/gastrointestinalen-trakt/livercare/
На тој линк ништо нема за составот. Пребарав и го најдов ова:
https://www.healthaid.co.uk/all-products/Seasonal-Products-Range/detox-your-body/livercare-tablets
Beta Carotene   10 mg   *   Thiamine (Vitamin B1)   2.8 mg   255
Riboflavin (Vitamin B2)   3.2 mg   229   Niacin (Vitamin B3)   36 mg   225
Vitamin B6   4mg   286   Folic Acid   400 µg   200
Vitamin B12   2 µg   80   Pantothenic acid (Vitamin B5)   12 mg   200
L- Cysteine   200 mg   *   L- Glutamine   200 mg   *
L - Methionine   200mg   *   Choline   200mg   *
Inositol   200mg   *   Dandelion Root   200mg   *
Artichoke leaf Powder   100mg   *   Curcumin Extract   50mg   *
Milk Thistle Extract** (**standardised to min 80% silybins)   80mg   *

Ова ти е друже витамин А и Б-комплекс (повеќе разни Б витамини), плус екстракт од Куркума, и екстракти од Artichoke leaf и Milk Thistle и Dandelion Root (ова последново е Глуварче).

Ако цената е ОК, нема ништо лошо во комплексов од витамини и екстракти од билки. Алтернативно билкиве би требало да можат да се најдат по билкари а веројатно и од Алкалоид. Б комплекс има евтино и овде а јас лично го нарачувам како B-50 (ударни дози по таблета, најисплатливи се кога на ручек ќе им поделиш делови од таблетата на домашните), една кутија со 250 таблети трае 2-3 години.


едит: едно предупредување, Beta Carotene кога го консумираат пушачи (и бивши пушачи) се поврзува со висока инциденција на рак на гради.
https://www.webmd.com/smoking-cessation/news/20041130/death-stalks-smokers-in-beta-carotene-study#1
Верувам, ама за 100 грама, и чаша ракија, не 500 со 0,5 литри  :)

Отсутен Van

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3877
 • VW Golf MK3 1.9 TDI
Генотипот е многу важен, но можеби може да се имитира фенотипот?
Да кажеме дека некој е генетски предиспозиран да има повеќе Apolipoprotein B-100 (или апо-бе на кратко). Контрола на апо-бе (знак прашалник како) е поважна отколку фокусирање на холестролот.

Прво и најважно, што е најголемиот непријател на човековот здравје денес?
Гледајќи според статистиките за смрт, на убедливо прво место се кардиоваскуларни и цереброваскуларни болести. Кои почнуваат со артериосклероза. Само што артериосклероза не е нарушување предизвикано од висок холестерол,  артериосклероза е липопротеинско воспалително нарушување. Контрола на липопроитеините е исклучително важна (а висок холестерол е еден од симптомите).

Патем - знае ли некој дали некоја локална лабораторија овде испитува недостаток (дефициенција) на Apolipoprotein B? Исто количини на другите липопротеини, апо-це на пример?
Верувам, ама за 100 грама, и чаша ракија, не 500 со 0,5 литри  :)
2-3 чашки ракија се (релативно) ОК!
Барем заедно со многу салата, и многу сирење, па и ете 100-200грама сланина (јас лично не ја сакам многу)... Идејата е да си поставиш остварлива цел.  ;D

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5323
avicena ?
Што зам за алкохолот... Може да е ок, ама на долги патеки да не прави штета ?

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9247
 • Архитект