Гласање

Koi diskovi i plocki gi preporacuvate?

Ferodo
70 (32.6%)
TRW
27 (12.6%)
LPR
13 (6%)
Textar
11 (5.1%)
Woking
2 (0.9%)
Remsa
11 (5.1%)
Valeo
21 (9.8%)
Ate
33 (15.3%)
Mintex
2 (0.9%)
Pagid
17 (7.9%)
Tomax
5 (2.3%)
Wagner® Brake
3 (1.4%)

Вкупно гласови: 215

Автор Тема: Kvalitetni Diskovi i Plocki  (Прочитано 158926 пати)

Присутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2736
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1665 на: Мај 23, 2020, 08:41:39 am »
Што-знам...

Дискови за нормална кола и не се некоја инвестиција. Поготово што се работи за кочници.
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 518
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1666 на: Мај 23, 2020, 19:52:46 pm »
sakam da menuvam predni diskovi + plocki svetna zolta sijalicka stoi vo service control uste 7.000km napred nazad 24.000km.
citam deka bmw gi proizveduva diskovite vo sopstveno proizvodstvo a plockite im gi pravat razlicni firmi ama po specifikacija na bmw.
dali da gi zemam original BMW ili ima aftersales sto gi nadmasuva seriskite?
Citam EBC i TAROX dosta se faleni no ne sum siguren, mislam deka PAGID i JURID  isto ke odgovaraat.
Disk original e 100 EUR parce a plockite so sensor se 175, taka da budxetot e relativno golem.

da idam so fabricki seriski ili aftersales upgrade?

se raboti sa 99% domakjinsko vozenje iskljucok koa me fakja pat nakaj germanija vmax 220  ;D ;D

Nekoj so iskustvo preporaka?

@M3V8
@Luki Junior
« Последно менување: Мај 23, 2020, 20:31:22 pm changetheoil savethecar »

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38163
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1667 на: Мај 23, 2020, 19:59:35 pm »
Ако си задоволен од моменталниот сетап во сите ситуации во кои што возиш, остани на фабричкиот сетап. Апгрејодот некогаш може да биде со „обратен“ ефект.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Sasko80

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 13
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1668 на: Мај 23, 2020, 21:45:41 pm »
Ајде и јас да прашам па се надевам дека ќе има расположени за одговор.
Фабричките дискови на колата се АТЕ и се за менување и предните и задните , прашав за цена и се движат од 5000 ден за предни до 6000 за задни пошто оделе со лагер , на ова кога ке му се стават и плочките што е и ред да ставам нови нема со старите да гребам по новите дискови испаѓа над 40.000 ден зошто и плочките  на АТЕ се солени.
Мубетот ми е доколку некој ја разбира оваа работа со фирмите производители на дискови да ми предложе поефтина варијанта на дискови , нека бидат средина не мора најефтините да се , али да задоволуваат , возам по 10.000 км годишно и тоа е тоа.
Поздрав.

Присутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7381
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1669 на: Мај 23, 2020, 21:45:50 pm »
Стругнати рабовите, сега шублерот може да легне убаво да се земе мерка претходно не можеше.

Испадна моја лоша проценка не се 15 ки туку 16" дисковите т.е. 280мм тоа значи дека поголеми треба да се подебели од помалите.
Треба да биде за 16" минимум 26.4мм, кај мене сега 3 мм испод минимум.

Додека свиреа мислев од камче е, од семафор до семафор знаеја да гребат и ќе престанат, башка на едно место улицата се прави, камен, курац камен било.
Месец дена  дека така си гребеа и си легнаа, до сега се метал на метал, а јас си газам секојдневно 80-120, и убаво си кочат...

Можеби не ги ебав дисковите со брусилката ги ебав со "камчето".


Колата запалена тркалата вртат симнување на надворешниот раб со брусилка, не е идеално рамнењето, подрипнува брусењето.

Со крупна шмиргла ги дотерав.


Одлично дојде само отстранување на корозијата над дискот, со парче флах лесно се отстрани.
Дискот врти ти парчето флах над да гребе и толку.

Не сликав се изнервирав со дисковите отидени.


Заклучок тоа подрипнување на брусењето не доаѓа рамномерно и идеално како што мислев.

Пред секои нови плочки обавезно бар работ надворешен да се израмни машински и да се земе мерка дали е доволно дебел за уште една тура на плочки!

Секоја големина на диск, различна димензија на дебелина има!
Иста големина на диск, од производител до произволител има разлика во дебелината, мала разлика ама битна!

Пред да барате некој да ви смени плочки, да си знаете големина на диск и минимум дебелина за промена, првин оваа проверка па промена!
Во глобала никој нема да ти се замара вака прецизно  дали треба плочите само плочките да ги смени или и дискови!

Е сега дали АТЕ и ОЕМ дискови да земам?
Плочките се АТЕ.
Присутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3509
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1670 на: Мај 23, 2020, 21:47:36 pm »
Земи ОЕМ и цената да ја качиш за 200-300е. Дека нови дискови и плочки.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38163
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1671 на: Мај 23, 2020, 21:49:49 pm »
16" = 406mm

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3870
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1672 на: Мај 23, 2020, 22:32:36 pm »
Стругнати рабовите, сега шублерот може да легне убаво да се земе мерка претходно не можеше.

Испадна моја лоша проценка не се 15 ки туку 16" дисковите т.е. 280мм тоа значи дека поголеми треба да се подебели од помалите.
Треба да биде за 16" минимум 26.4мм, кај мене сега 3 мм испод минимум.

Додека свиреа мислев од камче е, од семафор до семафор знаеја да гребат и ќе престанат, башка на едно место улицата се прави, камен, курац камен било.
Месец дена  дека така си гребеа и си легнаа, до сега се метал на метал, а јас си газам секојдневно 80-120, и убаво си кочат...

Можеби не ги ебав дисковите со брусилката ги ебав со "камчето".


Колата запалена тркалата вртат симнување на надворешниот раб со брусилка, не е идеално рамнењето, подрипнува брусењето.

Со крупна шмиргла ги дотерав.


Одлично дојде само отстранување на корозијата над дискот, со парче флах лесно се отстрани.
Дискот врти ти парчето флах над да гребе и толку.

Не сликав се изнервирав со дисковите отидени.


Заклучок тоа подрипнување на брусењето не доаѓа рамномерно и идеално како што мислев.

Пред секои нови плочки обавезно бар работ надворешен да се израмни машински и да се земе мерка дали е доволно дебел за уште една тура на плочки!

Секоја големина на диск, различна димензија на дебелина има!
Иста големина на диск, од производител до произволител има разлика во дебелината, мала разлика ама битна!

Пред да барате некој да ви смени плочки, да си знаете големина на диск и минимум дебелина за промена, првин оваа проверка па промена!
Во глобала никој нема да ти се замара вака прецизно  дали треба плочите само плочките да ги смени или и дискови!

Е сега дали АТЕ и ОЕМ дискови да земам?
Плочките се АТЕ.
Ништо не разбрав со димензиите, ниту што се случило со дисковите.

Колку километри имаш поминато со дисковите?

Со сите коли што сум ги имал никогаш не се појавила потреба за менување дискови.
Освен со Југото никогаш не сум имал проблем ниту со плочки.

Со i10kata која претежно градска се вози со околу 45.000 едвај да е формирана ивица на дискот. Есенва ставив нови плочки, никакво цифкање нема.

Присутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7381
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1673 на: Мај 23, 2020, 22:34:12 pm »
16" = 406mm

280мм колку инчи ќе му дојде тогаш, другше ли ги рачунаат дисковите?

Кај мене има 2 големини на дискови и ги рачунаат во инчи:
15" кои нови се дебели 23мм
И 16" дебели 28мм

Логички, истрошени се 23мм, така да треба да се 16" и тоа би дошло по каталог 280мм ги водат.

https://imgur.com/a/p8HA91O
« Последно менување: Мај 23, 2020, 22:57:57 pm Drive-r »

Отсутен Filip MK

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 729
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1674 на: Мај 23, 2020, 22:57:36 pm »
@Sasko80 Како ти излезе математиката за предни и задни дискови со комплет плочки 40.000 денари?
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Присутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3509
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1675 на: Мај 23, 2020, 23:04:29 pm »
16" = 406mm

280мм колку инчи ќе му дојде тогаш, другше ли ги рачунаат дисковите?

Кај мене има 2 големини на дискови и ги рачунаат во инчи:
15" кои нови се дебели 23мм
И 16" дебели 28мм

Логички, истрошени се 23мм, така да треба да се 16" и тоа би дошло по каталог 280мм ги водат.

https://imgur.com/a/p8HA91O


По ова се гледа колку си технички писмен. Ама ајде ќе те просветлиме делумно: 15 и 16 ти се однесува на големината на гумата/бандажот

Присутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7381
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1676 на: Мај 23, 2020, 23:09:10 pm »
16" = 406mm

280мм колку инчи ќе му дојде тогаш, другше ли ги рачунаат дисковите?

Кај мене има 2 големини на дискови и ги рачунаат во инчи:
15" кои нови се дебели 23мм
И 16" дебели 28мм

Логички, истрошени се 23мм, така да треба да се 16" и тоа би дошло по каталог 280мм ги водат.

https://imgur.com/a/p8HA91O


По ова се гледа колку си технички писмен. Ама ајде ќе те просветлиме делумно: 15 и 16 ти се однесува на големината на гумата/бандажот

Добро утро Македонијо!
Знам де, ама поинаку ги рачунаат најверојатно.

А ти колку си писмен да видиш поубаво и споредба да направиш?

Отсутен M3V8

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 974
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1677 на: Мај 23, 2020, 23:48:08 pm »
sakam da menuvam predni diskovi + plocki svetna zolta sijalicka stoi vo service control uste 7.000km napred nazad 24.000km.
citam deka bmw gi proizveduva diskovite vo sopstveno proizvodstvo a plockite im gi pravat razlicni firmi ama po specifikacija na bmw.
dali da gi zemam original BMW ili ima aftersales sto gi nadmasuva seriskite?
Citam EBC i TAROX dosta se faleni no ne sum siguren, mislam deka PAGID i JURID  isto ke odgovaraat.
Disk original e 100 EUR parce a plockite so sensor se 175, taka da budxetot e relativno golem.

da idam so fabricki seriski ili aftersales upgrade?

se raboti sa 99% domakjinsko vozenje iskljucok koa me fakja pat nakaj germanija vmax 220  ;D ;D

Nekoj so iskustvo preporaka?

@M3V8
@Luki Junior
@changetheoil savethecar samo sto smeniv plocki na BMW-to pred dve nedeli.
Prva promena na 70k. I jas se mislev dali za nekoja upgrade firma no kaj nas nema nisto od toa.

Bidejki i jas vozam taka kako sto opisa, se rascitav (zadnjive 2 godini pointezivno) i fabricki vo kutija BMW odat ATE, Jurid, Pagid. Taka vikaat.
Kaj mene bea nekoi Saxid prva ugradnja. Od internet doznav deka se raboti za vrven kvaliteten germanski brend koi proizveduva samo OEM. Plockite odrabotea fantasticno.

Za Textar citav deka znaat da se tvrdi i skripat (provereno i so BMW serviser), inaku se najevtini od pojakive brendovi. Citav deka na primer firmi kako Textar pravat 2 do 3 klasi od istata plocka zavisno od pazarot. Na samata plocka i pisuva koja klasa se. Dodeka ATE pravi samo edna klasa , I - klasa na plocki. Taka da jas se odluciv za ATE i za sega zadovolen. Od odma pocnaa ubavo da legnuvaat bez nikakvi skriepenja itn. Seuste go vozam labavo, ATE preporaruva prvite 300 do 500 km popoleka da se nalegnat. Diskovite ne gi menuvav , dobro izgledaat i poleka plockite ke si legnat. Da ima kaj nas masina od tipot na Pro Cut ke gi ramnev. Ovaka ne ramnev i postrplivo ke ti nalegnam. A posle toa i ke im napravam pojak bedding.

Probav naglo kocenje i veke sega pristojno kocat, lepi.

Za originalni BMW samo za predni plocki mi baraa 180 evra. So senzori zafatot ke me cinese 500 evra samo plocki. Previse. Ovaka setot polocki napred nazat me kostaa 160 evra. A vnatre vo BMW OEM kutijata mozebi pak ke imase ATE plocka.

Jas sum zadovolen. Pred toa montirav ATE diskovi i plocki na Honda, eve dve godini sve e OK. Edino dosta prljaat diskovi. No nesakam da eksperimentiram so keramicki plocki. Bitno mi e kolata da koci.

So ogled na toa sto vozis domakinski, so povremeni isleti, presuden ti e prviot nenadeen "bite" znaci da kocat odlicno od ladno. Gledav razlicni firmi EBC, Hawk i slicno, no kolku e podobra plockata tolku poveke ima potreba malce da se zagree. Za EBC Yellow vo prospekot EBC vika deka nema potreba od zagrevanje. No, ne mi se rizikuvase. Po  forumi svasta pisuvaat, nekoi vikaat treba zagrevanje nekoi ne. Pa na sekoi 3-4 godini EBC ja menuva smesata pa neznaes koj komentar na koja smesa se odnesuva. Sepak za naredna promena koga ke menuvam i diskovi bi odel na nekoj upgrade.

Glaven problem mi e sto ovde kaj nas nema asalna firma koja toa go raboti, treba da se odi vo sosedstvoto. A bidejki si vo Germanija bi mozel da se rasprasas. Da platis nesto poveke, no da znaes sto si dobil.

Jas seuste ne najdov deka BMW sam proizveduva diskovi. Do sega imam najdeno deka za niv OEM pravat ATE i Zimmerman i uste nekoj.

E sega OEM e provereno vrven kvalitet, no troduplo poskapo. Jas sum na mislenje deka so ATE aftermarket nema zaebancija, i provereno mi e na dve koli. I samata cena kazuva, ATE se najskapi.

Gledav nekoi dobri testovi za plocki Hawk, no toa neznam kade ima. Ako mozes da najdes mislam deka toa bi ti bilo dobar upgrade. No vo komplet so novi diskovi. Kaj mene dojde vreme za promena, pogotovo so situacijata, i se resiv za ATE. Upgrade sledniot pat ako najdam provereni diskovi i plocki i firma toa da go odraboti.

Od ATE imaat i podobrena verzija na diskovi, Power disk. Gi falat.

Inace kaj mene senzorite dosta tocno pokazuvaa. Prednite koga dojdoa na 0 km imaa okolu 2 - 3 mm plockite, zadnite na preostanati 6000 km imaa uste 3-4 mm. Vidi proveri gi vidlivo plockite do kade se kaj tebe. Izgleda imas dovolno meso dodeka odlucis sto ke kupuvas :)

Se nadevam nesto pomognav. Doprasaj sto treba da ne go dolzam premnogu.
« Последно менување: Мај 23, 2020, 23:56:04 pm M3V8 »

Отсутен Sasko80

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 13
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1678 на: Мај 24, 2020, 00:40:49 am »
@Sasko80 Како ти излезе математиката за предни и задни дискови со комплет плочки 40.000 денари?
Па скоро толку , преден диск 4960 ден. заден со лагер комплет 6200ден. предни плочки 4500 и задни 3700 ден.
Е сега ако има некој што се разбира подобро нека каже поефтина варијанта а сепак да задоволува , или размислувам бар плочки од друга фирма да ставам ..

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4183
 • The Spartan General
Одг: Kvalitetni Diskovi i Plocki
« Одговори #1679 на: Мај 24, 2020, 07:40:25 am »
...

Со оригинални од БМВ или Ате нема да згрешиш.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.