Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 443302 пати)

Отсутен Kikac

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2133
 • Шалабајзер
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8730 на: Мај 24, 2020, 00:00:40 am »
Кои аптеки утре ќе работат во Скопје, или пак кои се дежурни?
Доколку нешто не се сменило, Зегин кај Градска Болница и Буњаковец би требало да се 24 часа отворени, и Еурофарм карши Соравија.
Исто и Еурофарм кај Вили Тафталиџе(позади Гоце студентски) работи и дежурно


Sent from my iPhone XS using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен loopz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1544
 • Жгл' б гл'б
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8731 на: Мај 24, 2020, 00:02:38 am »
Кои аптеки утре ќе работат во Скопје, или пак кои се дежурни?
Доколку нешто не се сменило, Зегин кај Градска Болница и Буњаковец би требало да се 24 часа отворени, и Еурофарм карши Соравија.
Исто и Еурофарм кај Вили Тафталиџе(позади Гоце студентски) работи и дежурно


Sent from my iPhone XS using Tapatalk

Ушедна имаш Буњаковец, Виола :)

Ако нема што бараш во другите... еднаш ме спасија несакајќи :))
Уље пијам, ем ракиииии-ја

Отсутен bear

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 148
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8732 на: Мај 24, 2020, 00:22:17 am »
Фала клабери, како инфо, сите аптеки работат до 10h, а по 11h само дежурните што ги набројавте погоре.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен ace-106

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3250
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8733 на: Мај 24, 2020, 15:12:21 pm »
Дечки некој во близина на Baiersdorf Germany?

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4499
 • French diamond
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8734 на: Мај 24, 2020, 15:32:46 pm »
Јас сум во Дрезден, на 46 километри, ако можам некако да поможам кажи, без возило сум.

Отсутен ace-106

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3250
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8735 на: Мај 24, 2020, 16:08:09 pm »
Ти пишав во порака, фала унапред Никола!

Отсутен Passat3B

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1440
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8736 на: Мај 25, 2020, 16:58:13 pm »
Момци во трилема сум, ми треба ваше мислење и искуства?

Поради маките со честа регенерација на дпф филтерот собирам разни можни решенија на проблемот и прености/мани на истите.
Прашувам разни компании кои се бават со оваа проблематика и добив неколку понуди:
Чистење на дпф филтерот 4.000ден плус монтажа и демонтажа во зависност од достапноста на истиот од 1500ден-3000ден ---> вкупно 7000ден.
Софтверско исклучување на дпф филтерот - 7000ден.
Комплетно физички вадење на дпф филтерот и софтверско исклучување - 18.000ден.

Оваа последната понуда ми се гледа нај примамлива за да не биде после сиромавиот дупло плаќа, пак да се запуши после неколку км со овие првите две, ама пак од друга страна незнам како ќе поминам на технички ако им текне на овие да заострат мерки.  :D :D

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7380
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8737 на: Мај 25, 2020, 17:07:28 pm »
Мерките на технички преглед се заострени, техничкиот нема да можеш да го поминеш.

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3280
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8738 на: Мај 25, 2020, 17:10:48 pm »
Момци во трилема сум, ми треба ваше мислење и искуства?

Поради маките со честа регенерација на дпф филтерот собирам разни можни решенија на проблемот и прености/мани на истите.
Прашувам разни компании кои се бават со оваа проблематика и добив неколку понуди:
Чистење на дпф филтерот 4.000ден плус монтажа и демонтажа во зависност од достапноста на истиот од 1500ден-3000ден ---> вкупно 7000ден.
Софтверско исклучување на дпф филтерот - 7000ден.
Комплетно физички вадење на дпф филтерот и софтверско исклучување - 18.000ден.

Оваа последната понуда ми се гледа нај примамлива за да не биде после сиромавиот дупло плаќа, пак да се запуши после неколку км со овие првите две, ама пак од друга страна незнам како ќе поминам на технички ако им текне на овие да заострат мерки.  :D :D
Дека ги добија тие швајцарски цени?

Sent from my BLN-L21 using Tapatalk


Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5361
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8739 на: Мај 25, 2020, 17:25:24 pm »
Многу коли се без дпф па пак проаѓаат. Кај мене покажа некоја вредност 0.22,колата нема дпф. Нормално по совет на Луки, ја загреав убаво пред да ја дадам.

Отсутен Passat3B

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1440
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8740 на: Мај 25, 2020, 17:40:02 pm »
Тоа ми е мене мислата, да не ми прават проблем при регистрација на технички преглед.
Ама па од друга страна, како помина пасатот кој е еуро 3 стандард без никаков проблем?
Најверојатно ќе пробам со машинско чистење па колку оди, оди.

Рики цените ги добив по реклами што ми излегуваат по социјалните мрежи.
Ако имаш некој човек или проверен сервис за помалце пари а е во овој крај некаде струмичко, гевгелија кажувај.  :D

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3280
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8741 на: Мај 25, 2020, 17:56:31 pm »
Ај прашај овде,дпф офф,егр офф физички и софтверски би требало околу 100€...
https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=2473130

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46955
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8742 на: Мај 25, 2020, 17:58:53 pm »
Тоа ми е мене мислата, да не ми прават проблем при регистрација на технички преглед.
Ама па од друга страна, како помина пасатот кој е еуро 3 стандард без никаков проблем?
Најверојатно ќе пробам со машинско чистење па колку оди, оди.

Рики цените ги добив по реклами што ми излегуваат по социјалните мрежи.
Ако имаш некој човек или проверен сервис за помалце пари а е во овој крај некаде струмичко, гевгелија кажувај.  :D
А зошто да не помине ако е еуро 3 стандард? Ако си има вредности за еуро 3 ќе си помине, тоа е поентата. И Еуро 1 да е, ако си исполнува еуро 1 стандард ќе пројде
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7380
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8743 на: Мај 25, 2020, 18:16:35 pm »
Пр. кај него е еуро 4-5 со дпф, и мора таа вредност да ја извади фабричката норма на издувни гасови.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38163
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #8744 на: Мај 25, 2020, 18:30:34 pm »
Ако е све друго у ред со колата, кај нас на технички ќе си помине глат со изваден ДПФ. Друго е во земји кај што закачуваат ОБД, па пратат работа на ДПФ на технички, па гледаат како функционира (диференцијални притисоци, проценти на запушеност итн.), мада ретки се и тие, Калифорнија евентуално...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.