Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 522105 пати)

Отсутен Power to the people

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2509
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #6705 на: Ноември 09, 2018, 09:34:24 am »
Дијaгнoстичaр зa Лaдa вo Битoлa или Прилеп дa не знaете?

Дијагностичар за Лада?


Дијагностичар?

Друже, или работи или не работи.

Ако не работи ондак не си ја верглал доволно. Верглај ја до смрт, мора да запали.

Се шалам.

Кажи што мака имаш, ако не и најдеме дијагностика тука, нема да најдеш вПрилеп.

На толку мајстори во Битола, ниту се нафаќаат ниту ја направил тој што се нафатил, сите се вадат со нешто (читај толку разбираат).
Не знам што направе со Пржо ќе го прашам, отпадите во прилеп ќе ги имаме како бекап оција, благодариме.

А вака грубо ќе ви кажам, пошто чоекот подетално си ја знае маката,
се работи за Самара од 2000-та прв газда, 80k, 1.5 ајншприц (што и да значи ова), бензин-плин, пролетвава наместе плин.

Пали потешко од втор пат, не ја прима гаста убаво, кога ја прима кога не, зависи од расположението. Логички свети чек енџин од кога го ставе плинот.
Остајте плинот, на бензин нека работи, повелете турете тро знаење.


Отсутен Silvester

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 705
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #6706 на: Ноември 09, 2018, 09:44:22 am »
Имате пробано да го потрошите скрос плинот и да видите како ќе се однесува само на бензин?

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3193
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #6707 на: Ноември 09, 2018, 09:52:48 am »
Проблематичен е тој компјутер на ладата. Мала е веројатноста да проработи како што треба на плин, да не речам скоро и да не постои. Чек ќе свети стално, ќе има детонации, ќе трокира...

Отсутен riki_staff

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2339
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #6708 на: Ноември 09, 2018, 15:53:12 pm »
Мап и Маф сензорот смеам да ги исчистам со електрик контакт клеанер?

Отсутен BraneMKD

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 411
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #6709 на: Ноември 09, 2018, 16:03:37 pm »
Си земав вчера Alta 7000 и Sonax Profiline. Читав по интернет и се препорачува 1:10 - 1:20 за машини и 1:10 за овие рачни пумпи. Некој со искуство да каже вака идат овие ?

Сонаксот е доста скап, 800 денари за 1 литар. Може некаде од Мафра да се најде поефтино решение ?

Отсутен BildeR

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 37
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #6710 на: Ноември 10, 2018, 10:12:54 am »
Amortizeri za gepek za prifatliva cena i ok kvalitet? Original za reno se izgor, od Avto Lider pak se eftini a kvalitet nula. I kako da proveram koj e rasipaniot, obicno edniot ako popusti paga gepekot, ne veruvam da se dvata otideni?

Отсутен ZilePunto

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5418
 • Плинаш!!!
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #6711 на: Ноември 10, 2018, 10:22:12 am »
Јас од тука земав еве ги 2 години супер се покажаа. Мислам дека ги земав 1200 двата.

Sent from my Huawei P Smart using Tapatalk


Присутен Mikius

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2306
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #6712 на: Ноември 10, 2018, 12:11:09 pm »
Amortizeri za gepek za prifatliva cena i ok kvalitet? Original za reno se izgor, od Avto Lider pak se eftini a kvalitet nula. I kako da proveram koj e rasipaniot, obicno edniot ako popusti paga gepekot, ne veruvam da se dvata otideni?
Треба да има мрсно во околина на амортизерот и на него.
Најубаво и двата да се сменат.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17457
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #6713 на: Ноември 10, 2018, 16:13:43 pm »
На 155та мењав на хауба 1800 денара мислам дека беше еден. Авто лидер карши Олимписки  ...

Отсутен Silvester

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 705
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #6714 на: Ноември 10, 2018, 20:19:23 pm »
На сите од гепекот им откажуваат амортизерите, само на алфа од хаубата ;D

Присутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19577
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #6715 на: Ноември 11, 2018, 02:32:49 am »
Идеја/совет за одмастување стакла?

Негде читав дека може со раствор од лимонова есенција и вода, ем да одмасти, ем да не замаглува толку кога е ладно, ама не знам дали е истина...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен FiLo

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6062
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #6716 на: Ноември 11, 2018, 04:05:56 am »
Само пребришување со вода да се тргне нечистотијата од стаклото која доведува до брзо замаглување и потоа потешко одмаглување. Првин со мокро крпче бришеш, потоа суво да ја тргнеш водата. И ништо повеќе.
И така се до наредното приметување дека брзо замаглува и тешко одмаглува.

Отсутен Tesla

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1361
 • Eбач на батерии :D
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #6717 на: Ноември 11, 2018, 07:47:13 am »
@velestrumf за од внатрешна страна со алкохол, од надвор со глина.(за коли што е наменета)
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен BildeR

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 37
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #6718 на: Ноември 11, 2018, 10:25:12 am »
Za staklata nikogas ne sum uspeal da iscistam tolku dobro staklo so krpa ili pak da mi go sredat vo peralna kako sto go imam iscisteno so tie vlaznite maramici sto gi prodavaat niz prodavnicive, ne se eftinki okolu 150 denari za 10 maramici gi imam zemano, ali cistat top.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 35767
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #6719 на: Ноември 11, 2018, 10:29:53 am »
@velestrumf, Кај нас тешко се наоѓа, ама таму горе во имачка сигурно има „rubbing alcohol" или Isopropyl alcohol. 50% мешавина со дестилирана вода би требало да е топ за одмастување стакла. (и за све).

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.