Автор Тема: Lambda sonda za Fiat Punto  (Прочитано 1343 пати)

Отсутен ace_banja89

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 58
Lambda sonda za Fiat Punto
« на: Октомври 17, 2014, 12:30:37 pm »
Imam Punto mk 2   1.2 16V imav problem so potrosuvackata.Srednata potrosuvacka mi bese nesto nad 9 i ja osekav kolata deka ne vlece kako sto vlecese prethodno.Ja odnesov na avtodijagnostika i mi javi greska deka ima problem so landa sondata. Dali sondata moze da se popravi reparira ili sl i koja e cenata na nova sonda. pozdrav

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38161
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Lambda sonda za Fiat Punto
« Одговори #1 на: Октомври 17, 2014, 12:49:10 pm »
Само нова, нема репарација. Или на старо да најдеш некоја што работи (привремено, дур да собереш пари за нова). Може и афтермаркет да земеш, NGK/NTK, ми се чини Макплин носеа нешто афтермаркет...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ace_banja89

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 58
Одг: Lambda sonda za Fiat Punto
« Одговори #2 на: Октомври 17, 2014, 12:51:11 pm »
Kolku se dvize cenata na nova i dali se isti kako za fiat punto 8v

Отсутен x01

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 729
Одг: Lambda sonda za Fiat Punto
« Одговори #3 на: Октомври 17, 2014, 21:23:54 pm »
Јас менував на 8 вентилско пунто пред 3 месеци.Прашував за нова на повеке места и ми кажаа цени од 60 до 120 евра.Прашував и неколку мајстори и ми рекоа да си барам половна бидејки новите не трајале мн. време.Купив половна за 1000 ден.Сега проверив на tecdoc сондата за 16 вентилско и 8 вентилско пунто е иста.
« Последно менување: Октомври 17, 2014, 21:36:36 pm x01 »

Отсутен silver

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 11
Одг: Lambda sonda za Fiat Punto
« Одговори #4 на: Ноември 11, 2019, 01:59:25 am »
Поздрав, ме интересира каде можам да купам ламбда сонда за Fiat Punto 1.2 8v 2009 Classic, на кое место во скопје се продаваат оригинал, кои марки ги има и која е цената?

На дијагностика ми река само треба да се смени ГОРНА СОНДА дали се работи за истата како што прашав горе?
Ако некој знае каде е позиционирана во возилото да објасни се надевам можам сам да ја променам ако купам соодветна не е комплицирано (или грешам).