Автор Тема: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback  (Прочитано 13258 пати)

Отсутен Passat3B

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1464
Одг: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback
« Одговори #60 на: Декември 11, 2019, 18:16:17 pm »
Оти мора нови плочки во пакет?
Може добри се „старите“ кои ги има, имаат уште месо, уште км за возење, можи претходно да се променети со нови, итн. итн.  :D

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4595
 • French diamond
Одг: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback
« Одговори #61 на: Декември 11, 2019, 19:12:22 pm »
Не мора, ама пожелно е.

Отсутен Sase_91

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2538
Одг: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback
« Одговори #62 на: Декември 11, 2019, 20:50:05 pm »
Како што глдам на сликиве, дечкото има ставено и нови плочки Brembo, така да одлично е.

Браво за сработеното, како што кажаа и погоре, никој нема да обрне толку внимание и да го направи вака по пропис како што треба.
If everything seems under control, you're not going fast enough.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31764
 • Таков е животот... јебига
Одг: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback
« Одговори #63 на: Декември 11, 2019, 20:53:21 pm »
Брат, ослободувај се од Меганов не си играј играчки.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3586
Одг: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback
« Одговори #64 на: Декември 12, 2019, 07:41:29 am »
Плочките се нови, ама јас мислев со старите ќе поминам оти изгледаа непотрошени вака од око не извадени, арно подоцна што се премислив.
Немаше шанси да се наместат, едноставно површината на старите беше брановидна, џабе нови дискови.


Препорачливо е користење на силиконска маст за пиновите дека имаат заштитни гумици и може да се разјадат со тек на време од користење на не соодветни „лубриканти“.  ;D
Можеби си во право, не знам, ама бакарнава скоро и да нема контакт со гумиците, пинот со лежиштето си се допираат само, а на високи температури да не испари или ќумуроса таа? Кога ќе начекам некаде ќе си купам и таква.

Брат, ослободувај се од Меганов не си играј играчки.
Штедам Миле за Голф, не можам да до заштедам, само ги креваат цените.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3586
Одг: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback
« Одговори #65 на: Јануари 27, 2020, 13:45:38 pm »
Вчера откако направив увид дека ги имам потребните алати беше променет во двор хидрауличниот држач на моторот. Тој требаше да се смени откако ја купив колата ама пошто не беа нешто страшни вибрациите вкабина и на волан, и кога ги имаше кога ги немаше, па по 6 години му дојде редот.

Како тоа одеше:

- Го тргнав капакот од моторот и една штица под картер ставив и со дигалката го поткренав за да го извадам држачот.
- вака изгледаше од горе, ништо дополнително немаше потреба од вадење, се е пристапно и „лесно“. 16-ка штрафови и еден 18-ка што ги поврзува двата дела.- за брзо излезе делот, и се зачисте малку местото (после сликата)- старо(оригинал) со ново(афтермаркет/репариран)- стариот не изгледаше надворешно нешто оштетен, ама внатрешно појма немам каков беше.- за монтирање малку беше заебано, требаше првин двата дела да се спојат со штрафот и потоа тој металниот дел мораше да се заштрафова без да се прошлајфуваат штрафовите па имаше играње со дигалката горе долу, и лево десно рачно на моторот, и така по 1 час операцијата успешна.
Впечатоци:
Ај што нема повеќе вибрации, и помазни се транзициите на одземање додавање гас, така минимално, ама најповеќе разлика има во верувале или не на звукот. Моторот вкабина се стише за, тропам од памет, за третина/четвртина. Јас обично не осеќам минимални работи ама ова беше значително, си реков затнати ми се ушите нешто. Топој.  ::)


Друго во меѓувреме што имав заборавено:
- втор голем сервис во Ред Ауто Битола без водна пумпа и антифриз - 11800ден.
- ретровизор самозатемнувачки од отпад 1000ден

стариот реетровизор ми истече и не затемнуваше, башка дупло ги гледав колите од меурот, сите со магленки ги гледав.
Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4595
 • French diamond
Одг: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback
« Одговори #66 на: Јануари 27, 2020, 21:23:22 pm »
Јас ко ги сменав сите (3) држачи на меганот кец, како нова кола беше в кабина  :) Ама ете по 2 години пак почнува да се јавуваат вибрации, фуш ни се деловите, ама па и затоа се по 1000 денари..

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3586
Одг: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback
« Одговори #67 на: Јануари 28, 2020, 07:08:51 am »
Шо знам шо да кажам, ќе видиме... досега не сум менувал нешто два пати ама и не очекувам сменатото со години да трае како ново. Ама ептен ако не го бива ич не ми е проблем од грција да си земам.

Апдејт на дисковите: после 2000км, ништо не треси, вибрира, греби, значи добро е.

Отсутен martin_bt

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2484
 • Дете Битолчанче
Одг: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback
« Одговори #68 на: Јануари 29, 2020, 00:05:13 am »
И кај мене е за сменвање истиот држач, кој да дава 3000ки...
Што вредат коњските сили ако зад воланот седи магаре ... ? ;D