Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 690219 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 37062
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10515 на: Октомври 11, 2019, 10:33:01 am »
Стандардна пракса во државава. Знаците да се оставаат по тро подолго после работа на пат...Можеби намерно, можеби не, ама џандарите си го користат тоа, го злоупотребуваат.

Да бидам искрен, не е пракса само таму.

Ене ги кај мене у близина, веќе пар месеци стои ограничување за 50 (кај што е нормално 100 дозволено) и има знак за работа на пат...
Арно ама, ни градилиште има веќе, ни работници, ни ништо, а знаците си стојат уште...
А отворија џандарите трафика таму?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен BigBull

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 269
Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10516 на: Октомври 11, 2019, 10:36:41 am »
Ако го возите новиот автопат Штип-Скопје, прилагодете си ја брзината околу 90-100. Има претерано многу често знаци за работа на пат и дозволена максимална брзина 70 км/ч, а работа на патот нема. Си ја добив првата казна денес, од таков знак. Си застанале одма после знакот и си мерат, а пред тоа ни предупредување дека наидуваш на “работа на пат”, ни ништо. На прашањето зошто овде има знак од 70, полицаецот одговори, цитирам “Имало некогаш овде работа на пат”. Ова што го прават е идиотизам.
Знаците намерно ги оставија зашто не го доправија кУмуЊарАтА патот а го пуштија па законски сеуште има работа на патот. Ако се помаранџести знаците тие се привремена сигнализација и се многу помали казните - 20-40€
Тие знаци беа да, ама казната си е иста. Денес гледам доста уловиле со истата финта.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Казната е иста за неупатените, пролистај во законот и точно ќе видиш што ти зборам.

Не е можно сите да бидат упатени и сите да читаат закони.

Тој гомнарот што пишува казна треба да знае и да му укаже на тој што го пупи у г'с, дека поради тоа што заради привремената сигнализација казната е ХХ помала од таа страшната.

А пошто се сомневам дека казнува ИСКЛУЧИВО да полни буџет, или не дај Боже ред да стави во сообраќајот, доаѓам до заклучок дека толку знае, односно дека се живо и диво стана полицаец или инспектор во државава, односно дека се вработуваат лица кои не се квалификувани за работната позиција на која се вработени.

Јебеш ти то откако ќе те пишат да почнеш да бараш правдина и закони да читаш.

Сега ќе си кажувам молитва секое утро да не ми дадат и забрана за управување на моторно возило од рандом месеци.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19907
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10517 на: Октомври 11, 2019, 10:39:32 am »
Стандардна пракса во државава. Знаците да се оставаат по тро подолго после работа на пат...Можеби намерно, можеби не, ама џандарите си го користат тоа, го злоупотребуваат.

Да бидам искрен, не е пракса само таму.

Ене ги кај мене у близина, веќе пар месеци стои ограничување за 50 (кај што е нормално 100 дозволено) и има знак за работа на пат...
Арно ама, ни градилиште има веќе, ни работници, ни ништо, а знаците си стојат уште...
А отворија џандарите трафика таму?

Да куцнам у дрво уште не ме склепале :)

Ама не кампираат таму, ако ти беше тоа муабетот :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен ace-106

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3191
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10518 на: Октомври 12, 2019, 23:41:02 pm »
Денес ме застанаа после Континентал кај новата бензинска заради 86km/h на дозволено 50.Не ми, даде никаков налог да потпишам ама барем 6 пати рече 300€ казна и 6 месеца забрана.
Запиша податоци во тефтер, да се надевам дека нема да ја пишат или да ја спремам возачката? А дечки?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk


Отсутен BigBull

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 269
Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10519 на: Октомври 12, 2019, 23:50:27 pm »
Денес ме застанаа после Континентал кај новата бензинска заради 86km/h на дозволено 50.Не ми, даде никаков налог да потпишам ама барем 6 пати рече 300€ казна и 6 месеца забрана.
Запиша податоци во тефтер, да се надевам дека нема да ја пишат или да ја спремам возачката? А дечки?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Законски пишува ако возиш со брзина од 30 до 50 км/ч над дозволената во населено место ти следува од 3 до 12 месеци забрана.
Мене за случајот од погоре, на автопат на дозволено 70 ме мереа со 135 и не ми рекоа за забрана ништо иако ги прашав двапати дали освен поени ќе има и забрана.


Отсутен Ѓорѓи

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1059
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10520 на: Октомври 13, 2019, 02:50:35 am »
Мене минатата сабота ме запреа кај неуромедика, ем со 50 возев, среќа дувнав 0.00, а имав малце пиено  ;D

Отсутен Allexxander

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5842
 • Синиот овал!
Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10521 на: Октомври 13, 2019, 14:16:10 pm »
Денес ме застанаа после Континентал кај новата бензинска заради 86km/h на дозволено 50.Не ми, даде никаков налог да потпишам ама барем 6 пати рече 300€ казна и 6 месеца забрана.
Запиша податоци во тефтер, да се надевам дека нема да ја пишат или да ја спремам возачката? А дечки?

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Во случајов ти следува и казна и забрана. 36км/х над дозволено си во град, да си бил со 79 нема да имаш забрана. Чудно е што не пишале налог. Надевај се дека запишале само за евиденција. Со каков радар те удрија? Гледам чат пат ги користат и старите. Ја не знам зашто уште луѓево возат брзо кај Континентал. И општо на тој булевар до доле до индустриска Макпетрол и обратно. Па нема ден да не стојат. Сабајле коа одам накај работа ретко да не се нацртани под мостот Автокоманда.

Отсутен Bicikle

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6012
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10522 на: Октомври 13, 2019, 15:24:12 pm »
"Ја не знам зашто уште луѓево возат брзо кај...." Зш се боки батина и никој ништо не им може, нас за појас ќе ни пишуваат казни или за +32км/ч на прав пат...

Отсутен Allexxander

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5842
 • Синиот овал!
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10523 на: Октомври 13, 2019, 15:40:34 pm »
Само значка во оваа држава. Начув еден муабет, сега не знам дали е рекла казала, можда е можда и не е, кога ги воведоа новите радари наводно снимките оделе во систем и не можеле да се бришат, подоцна направиле да може да се бришат зашто? Ради тоа да не се казнуваат меѓу себе џандариве и овие господава од мвр. Кога ме опнаа кај демир капија и ми пишаа казна командирот ми рече дека неколку дена пред тоа исто опнале командир на сообраќајна некаде кај Велес и му пишале казна. Демек морале да пишат, со новите радари.
« Последно менување: Октомври 13, 2019, 15:45:52 pm Allexxander »

Отсутен ace-106

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3191
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10524 на: Октомври 13, 2019, 16:03:43 pm »
Крив сум и признав, му реков пиши што треба да пишеш, се брзав ради децата нешто. Знам не е оправдување ама кај Континентал на 3 празни ленти и само една кола која ме претрка немаше живо пиле, и не загрозив никој. Иначе не ми покажа снимка, и не ми даде налог да потпишам.
Се надевам ќе поминам без казна овој пат.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk


Присутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5439
 • Бенве сие бенве
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10525 на: Октомври 13, 2019, 16:48:32 pm »
Идиотски е таму лимит да е 50...

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3952
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10526 на: Октомври 13, 2019, 16:51:51 pm »
Идиотски е таму лимит да е 50...

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Според мене и тебе да, ама ете Филип ќе не посоветува дека треба лимит да е 30 км/ч. Уште не рече дали он вози 30 или паламуди по форуми.
« Последно менување: Октомври 13, 2019, 17:34:36 pm AUUU »

Отсутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2466
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10527 на: Октомври 13, 2019, 16:54:07 pm »
Идиотски е таму лимит да е 50...

Sent from my SM-G973F using TapatalkКако и 80% од знаците за ограничување на брзина низ државава.
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 37062
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10528 на: Октомври 13, 2019, 16:59:49 pm »
Во метрополи на такви делници е 70 или 80 дозволено, и тука со толку се одвива сообраќајот. Товарани шлепери не возат таму 50-60....

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vele85

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 524
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #10529 на: Октомври 13, 2019, 17:02:38 pm »
Дека ќе поминеш без казна не верувам од мое искуство. Педерското е тоа што ќе те дадат на суд и ќе си платиш казна без да можеш поени да запишеш и плус забрана ќе ти пишат. Пред година дена колега ми дава казна да однесам во ПС Куманово  ги фатив на смена. Патролава што требаше да излага на терен бара налози за глоба од "Митре"  овој му вика ај пиши ги во тефтерот после ќе ги препишеш тука. За 10 год. имам 3 казни вакви пишани на тефтер па ми стигнале дома.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk