Автор Тема: Перални низ Скопје?  (Прочитано 278868 пати)

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3475
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2745 на: Август 13, 2018, 00:01:46 am »
Dali na partizanska na benziskata na makpetrol toj objekt sto se privrsuva e na Busav novata peralna? Ako e taa bolje mesto nemozel da naceka i na bingo damu se padnelo. Bravo baska mi e blisku epten se nadevam deka barem kje bidam redoven gostin ako uspee da go zadrzi kvalitetot kako sto bese i vo starata peralna.

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4682
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2746 на: Август 13, 2018, 09:45:17 am »
Da, taa e negovata.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Bu$aV MeGaNe

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1840
 • Renault Megane R26
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2747 на: Август 13, 2018, 20:35:02 pm »
Пералната е на @Ma-Fra Macedonia јас и Dando сме само дел од таа приказна.Сепак е преголем залак за нас.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk


Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 44116
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2748 на: Август 13, 2018, 21:45:00 pm »
Каде се наоѓа?
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Bu$aV MeGaNe

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1840
 • Renault Megane R26
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2749 на: Август 13, 2018, 21:45:55 pm »
Макпетрол на партизанска,до румунска болница.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk


Отсутен JezuzNoChill

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 103
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2750 на: Август 14, 2018, 22:58:49 pm »
Макпетрол на партизанска,до румунска болница.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Ке има некоја разлика од обична автоматска перална пошо сепак Дандо и Бушав легендите ке работат таму.

Отсутен lans

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1273
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2751 на: Август 14, 2018, 23:34:33 pm »
taa avtomatskata kaj boris, do kolku saat raboti?
Honda SH125i  2011
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3475
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2752 на: Август 14, 2018, 23:55:10 pm »
Ako mislis na samousluznata 24/7 druga tamo pogotovo avtomatska nema.

Отсутен lans

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1273
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2753 на: Август 15, 2018, 00:13:16 am »
deka procitav nekoj prodaval zetoni, znaci ima nekoj sto prodava zetoni i vo 02h?
Honda SH125i  2011
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016

Присутен IdeuX

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 633
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2754 на: Август 15, 2018, 00:22:25 am »
Има вработен што седи на страна, ама жетоните си ги земаш од апарат.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5753
 • 69
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2755 на: Август 15, 2018, 01:08:13 am »
Јас за пералната на @Bu$aV MeGaNe имам само пофални зборови.

Бев редовен клиент таму и не ги перев возилата во ниедна друга перална.

Знаејќи го перфекционистичкиот пристап на Бушавиот, верувам дека и новата перална ќе ја работат по прописи. Ќе пробам, и искрено ќе споделам тука.

Во понеделникот 30.07 се спремав за патување и морав да го исперам возилото. Бидејќи беше премногу рано, околу 8:15 утрото и ептен се брзав, пералната на Бушавиот не беше отворена и решив да се пробам сам да го исперам возилото во новата перална кај Борис Трајковски салата.

Принципот на автоматска самоуслужна перална е интересен. Квалитетот што го добив на крај беше под просек.

Мушичките останаа залепени на маската напред, возилото внатре остана само "усмукано" без да го помине некој со крпа. Капки и флеки по цела каросерија.

Теоретски за да добиеш топ резултат во автоматска самоуслужна перална треба да имаш цел гепек полн со средства и гаџети за да можеш да добиеш прописно чисто возило на крај. Значи стандардната услуга не ти покрива целосен третман за перење. Шампонот, пената и што и да е тоа што искача од распорскувачот се премногу разводнети или не ефикасни. Повеќе му доаѓа како детално плакнење. Искрено мене четирите жетони за стотче ми беа премалку за да го исперам возилото како што сакам. Плус правосмукалката е прилично слаба, цревата и се премногу кратки и кратко трае за да поминеш поголемо возило. Тоа значи за да ја исперам колата саглам ќе ми требаат 300 денари. Јебига, таков човек сум работам детално и полека, немам искуство со работа во перални.

Мојата соработка со оваа автоматска перална беше прва и можеби последна. Следен пат може да ја посетам само во случај ако немам никаква друга опција за плакнење, а очајно ми треба услуга.

Јас еве на кратко да споделам искуство со самоуслужна перална.
Го читам твојот пост и не ми се верува, но верувам сепак дека е така. Кај нас на се се штеди.
Јас пред две недели бев на одмор, нормално заминав со чиста кола, но по поминати 1200 километри, колата малку се запрља. Што од мушички, што од земјата која ја прскаа со црево (глина,кал) на паркинзите за да не се крева прашина. Немав друг избор и налетав на самоуслужна перална на Закинтос, работно време 24/7, цена на жетонче 1 евро за 2 минутки. Со два жетони завршив комплетно работа. Односно не се жетони него си пушташ евро на аутоматот. Имаш избор на повеќе програми. Вапчето беше навистина моќно, шампонот агресивен. Во првите 2 минути, колата ја поминав со шампон, воедно се бутна целиот бетон од доле, а и сите залепени мушички. Инаку кога ја перам дома колата, мушичките не успевам да ги бутнам дури ни со помош на Сонакс средството против гадови како што се мушичките. Се разбира за две минутки успеав се да поминам на брзински. Со вториот жетон беше само плакнење со чиста вода, а воедно и буткање на останатото срање од кал, и мушички. Колата светеше после тоа и останав запрепастен. Што значи дека шампонот бил како што треба, притисокот исто така. По овој ритуал следеше пребришување со микрофиберна крпа која си ја носам нонстоп во кола. Патосниците ги истресов од песок, а внатрешноста ја пребришав со влажна еленска. Колата како препородена. Немав потреба од усисивач, но и да го имав се ке чинеше 3 евра, или пак 4, без да се брза со вапот. Тоа се 240 денари за одлично испрано возило. :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3028
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2756 на: Август 15, 2018, 09:18:38 am »
Агресивен шампон да се користи и не е така добро...Си има покасно последици по лак и по фарови.

Присутен IdeuX

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 633
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2757 на: Август 15, 2018, 09:36:02 am »
Јас не знам зошто толку хејт за пералната кај Борис Трајковски? Што очекувате, за 50 денари ќе биде џам и палиш?

Сосема ок се ваповите, шампонот е така така, мада можеш сам да си донесеш ко што носиш крпи и сунгер и крај. Внатре како и да е дома си поминувам, така да не знам како се усисивачите.

Мене ми требаа 3 жетона за солидно да исперам џип возен офроуд. Башка, тоа што работи 24/7 е огромен плус.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 23619
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2758 на: Август 24, 2018, 20:08:07 pm »
Денес испрана колата на Рузвелтова, пред СЕТ... Сосема солидно, немам никакви забелешки на прв поглед.
taa sto e `drive in`?
Да, сум перел неколку пати, солидни се

Испрана денес тамо. Ниво задоволително но далеку од одлично, кај бушавиот беше 2 класи подобро перењето(и за нијанса поевтино).... Како мењам од едни на други се повеќе ми е криво што затвори.
Тоа се подразбира дека квалитет како кај Бушавиот тешко на друго место. И јас кога тргнав на парчт приметив дека сите стакла биле поминати со влажна крпа и беа замачкани....

Ја пробав 3-4 перални прошливе неколку недели од кога затвори Бушавиот.

Бушав, врати се!

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2123
Одг: Перални низ Скопје?
« Одговори #2759 на: Август 25, 2018, 01:27:14 am »
Истото и јас ќе го кажував, ниедна перална не е на тоа ниво, сеа не знам кај да носам кола.